Aydın Osmaniye Gazetesi

HİCRET; GÖNÜLDEKİ HÜZNÜN ADI

Ali TÜRKMEN

13Kasım2012, 09:05

Ali TÜRKMEN

Miladi 14-Kasım perşembe, Kameri ( ay )takvimine göre  1-muharrem. Hicri takvimin birinci ayının birinci günü.Yani hicri yılbaşı.

    Hz. Peygamber(sav)in mekke’den Medine’ye göçünün 1434.yılına girildiği tarih.

    Hicret bir yerden bir başka mekana göçmenin adı.Fiziki olarak böyle.

   Hicret insanlık varolalı beri var.Yaşanmış gelmiş. Yeryüzünde devamlı hicretler yaşanmış, muhaceretler olmuştur.Doğudan batıya,kuzeyden güneye.Hatta ilk muhacirler Hz.Adem(a.s.)ile eşi Hz.Havva diyebiliriz. Bulundukları Cennetten arza indirilmişlerdir. Dünyanın iki farklı yerine inen babamız Adem(a.s.)  ile anamız Havva ayrı ayrı hicret ederek Mekke’de Arafat tepesinde  buluşmuşlardır.

   Fiziki anlamdaki hicretin en zorlusunu da , Allah'ın Habibi yaşamıştır.Doğup büyüdüğü,ilk vahiyler ve peygaberlikle müşerref olduğu,kabilesinin,soyunun yönettiği ,Kuran-ı Kerimin dilinde övülmüş, şehirlerin anası(ümm'ül Kura) diye nitelendirilmiş Mekke’yi terk etmek zorunda bırakılmıştır.622 yılında bir gece vakti çıktığı vahiy izinli hicrette Mekke'ye dönüp bakarak söylediği "Vallahi sen, Allah'ın yarattığı yerlerin en hayırlısı ve Allah katında en sevgili olanısın.Senden çıkarılmamış olsaydım,çıkmazdım"şelindeki sözü her ayrılığın,her hicretin,vatandan cüda olmanın hüznünü yansıtıyor.

Her ayrılıkta, vedalaşmalarda anlam yüklü kurduğumuz cümlelerin özü hüzün, görüntüsü gözyaşı yüklüdür. Hicri yılbaşını ve muharrem ayını manevi bir fırsat bilelim. Manevi hicret sayalım. Kötülüklerden iyiliğe, çirkinlikten güzelliğe,nefretten sevgiye,kin ve husumetten,barış ve kardeşliğe hicret edelim.Her ayrılık, vedalaşma ,hicret hüzünse,hüzün kalbin cilasıdır. Gözyaşı ise, sevgisizlik ateşini söndürür. Pişmanlıkla yaş akıtan, olumsuz davranışlarına ağlayan gözü de cehennem ateşinin yakmayacağını Allah’ın elçisi Hz. Muhammed(A.S.) buyuruyor.

 

Bu haber 1159 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU