Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare

CEBEL'in Suyu ve bir Yol Hikayesi

Ali TÜRKMEN

14Eylül2012, 06:59

Ali TÜRKMEN

CEBEL köyüne (Osmaniye'nin eski Vilayet merkezi,diğer adı Yarpuz-Osmaniye il merkezine uzaklığı 30 km) E-24 karayolundan Aslaniye mahallesine girer ve mahallenin ortasından geçen  çardak,dereli.Çona köylerine giden yolu takip ederek gidersiniz.Tam çardak köyünü çıkarken  yolun sağında gördüğünüz YARPUZ'a(Cebel Köyünün diğer adı) gider levhasından sağa dönüş yapar , Osmaniye'ye göre güneyde yer alan orta Amanoslara doğru  hafif hafif rampalaşıp tırmanan yoldan devam edersiniz.Geçen kış şiddetli yağışlarla yıkılan ,şimdi ise hizmette olan dereli köprüsünden geçer Davulbazdan devamlı sürekli yükselerek ve kıvrılarak  yukarıya doğru tırmanırsınız.Bu yolun 8-9. kilometrelerinde tepenin Osmaniye'ye bakan yüzünden sağa dönerseniz Çardak- Yemşen yaylasına,maden ocağı işletmesine gidersiniz.Dönmeden yolu devamla   Deve boynu,koca viraj derken dağı öte yüze geçeceğiniz 13 kilometrede  incebele  varırsınız. 

İncebel zor bir geçittir, ama zamanla bu zorluk yapılan yol çalışmalarıyla  en aza indirilmiştir.Üst yanı sarp kayalık,alt yanı ise;gayya kuyusu gibi derin uçurum olsa da,hem Osmaniye'yi hem de karşı dağ yamaçlarında bulunan yaylalıkları gözleyen güzel bir seyir yeridir.

İncebeli aştıktan sonra artık CEBEL Köyüne varıncaya kadar yol güzergahı yaylalıklar,yaylalarsıralanırHaraz,Kanlıkoz,Kocakoz,Çam içi,Kilise,Boğaz,AşağıBahçe ,Karataş,Değirmentaşı,tavutlar.geçtiğiniz yollar kızılkıvrangaç,paşapınarına uğrar ve Cebele girerken  sol yana sapıp  Oruçgazi,Kaypak,Kalecik köyüne gidebilirsiniz .Yolayrılmadan gidilirse  doğruca Cebel Köyüne ulaşır.Cebel deyince;eski vilayet merkezi olduğu gibi şimdi de Osmaniye il merkezine bağlı güneydoğu istikametinde dağda yer alan bir köy ve yaz aylarında da  son yıllarda ilgi odağı olan bir yayla akla gelir. Ne zaman ki,il genel meclisi ve köylere hizmet götürme birliği " 24 köye su,yol da yeniden düzenlenecek" dedi.Herşey sil baştan. Asfaltlar söküldü.Yolun kenarından su borularına geçiş hattı yapıldı.Yol 11-12 metre genişliğinde olacak diye düşünüldüğünden çamlar ve ağaçlar traşlandı, devrildi.

 

Cebel:Paşakonağı ,suyun gözü,Türkü mevkii,keldazıyla meşhur,dağın eteğindeki  çukurova köylerinin hasretini çektiği suyuyla maruftur.

Bizim niyetimiz coğrafi bilginizi test etmek ve teyid etmek değil.Sadedimiz 2010 yılında hayata geçirilmeye çalışılan bir proje.

Osmaniye'nin Cebel'in suyuna hasret 24 köyünü suya kavuşturmak,buna karşın da  Cebel yolunun daha rantabl hale getirilme projesi.

Cebel yolu 1970 li yıllarda   bir Kamyon gidecek şekilde,tozlu,iki vasıta karşı karşıya gelince de birinin bir genişçe alanda istasyon yaptığı bir yoldu.1980 li yılların başındaki bir çalışmayla yol genişletildi ve stablize edildi.1990 lı yıllarda da Asfalt oldu.Hatta proje dolayısı ile ele alınmadan önce gidiş geliş şeklinde şeritli bir yoldu.

 

Su menzili maksuduna 2. yazda ulaştırıldı,ulaştırılmasına da

Olan dar da olsa ;asfalt ve şeritli yola oldu.Asfalt yol tozlu,asfalt yol çukurlardan geçilmez oldu.3.yazında da Cebel'e kadar bütün yayla insanlarının kendileri bol bol toz yedi,arabalar çukurlarda can çekişti.

3 yıldır bu rezilliğe müsebbep kişilerin ecdadına da  , yoldan gidip gelen herkes  rahmet okudu.

3.yayla sezonu bitiyor.Alınan bilgiler yolun yapımı için ödenek kalmadığı şeklinde.

 Haydi bari ;gelecek sene bitirin şu işi. Bitirin de " suyu içenlere afiyet,biz tozu ,arabalar hapı yutsa da  bütün yaylacılara  geçmiş olsun " diyelim.   

Bu haber 1944 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU