KÜRTAJ TARTIŞMASININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Av.Feyzullah CİHANGİR

13Temmuz2012, 16:05

Av.Feyzullah CİHANGİR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kürtaj hakkında söyledikleri kürtajdan öte beden ve özgürlük konusunu akla getiren tartışmalara neden oldu. Sayın Başbakan’ın muhafazakar olduğunu, bu nedenle meseleye de bu duyarlılıkla yaklaştığı bilinen bir husus. Başbakan Anadolu’da İslami kurallardan da etkilenerek oluşan Türk örf-adetlerini önemseyen ve benimseyen bir üslupla binlerce yıllık bir geleneği arkasına alarak konuşuyor ve bu nedenle taraflı tarafsız ciddi bir desteği arkasına alabiliyor. Şüphesiz her dediğini herkesin kabul etmesi de gerekmiyor. Bu konuda herkes fikir özgürlüğüne sahip. Zaten Başbakan da bunu kabul edeceksiniz demiyor. Kürtajın ahlaki sakıncalarını ve yarattığı tahribatı öne çıkarıyor. Vicdan ölçeğine dikkat çekiyor.

Kürtaj konusunun dünyanın her yerinde farklı algılarla değerlendirildiğini biliyoruz. Katoliklerle Protestanların bakışı ve değerlendirmesi dahi birbirinin aynı değil. Bu yüzden dindarlarla dindar olmayanların ki de doğal olarak farklı olacaktır.

Meseleye “İlahi kural” yönünden yaklaşıldığında Katolik inancıyla İslam inancının dahi birbirine benzediği görülüyor. Her iki inanç da kürtajı fıtrata aykırı olarak görüyor ve haram kılıyor. İslam Hukukunda istisnai ve haklı gerekçeye dayanan özel durumlar (zaruretler) genel kuralı (yasağı) kişiye özel olarak ortadan kaldırabiliyor. Ancak bu tamamen kişiye özel durumlarda söz konusu olur. Zaruretler haramları mübah kılar. Kürtaj hususunda da bu durum geçerlidir. Hem kadın hem de çocuk açısından sağlığı tehdit eden bir durum varsa, kürtaj tıbben zorunlu ise tıpkı bir ameliyat gibi mübah hale geliyor ve cevaz veriliyor. d

İnsanın bedeni üzerindeki tasarruf hakkını “özgürlük” meselesi olarak gördüğünüzde işin rengi değişiyor. Modern insan bedeni üzerinde her türlü söz hakkına sahip olduğuna inanıyor, bunu hararetli bir şekilde savunuyor. Ancak fikri ve duruşu “Bana karışmayın. Zina da yaparım kürtaj da” kolaycılığından öteye geçmiyor. Çünkü bu birey vücudunun kendine ait olduğunu, hiçbir dinin, hiçbir örfün, hiçbir inancın kısacası hiçbir kuralın bu “benlik-ene” den öte olmadığına inanıyor. İşi öteye götürenler ve sesi çok çıkanlar “nikah” ı dahi ilkel bir gelenek olarak yorumlayabiliyorlar. Özgürlüğün sınırsız olduğunu düşünenler için hiçbir şeyin sınırı yok. Gidebildiğin her nokta sana aittir…

İnanan insanlar bedene yaratıcının bir emaneti gözüyle bakar. Bu sebeple hemen her dinde beden terbiyesi, az yeme içme, aşırıya kaçmama gibi önemli ilkeler yer alır. Bu sebeple tabii kurallar nedeniyle ortaya çıkan bir gebeliğin keyfi ve kısır değerlendirmelerle dıştan müdahale suretiyle ortadan kaldırılması hoş görülmez. Bunun nedeni bu müdahalenin bir canlının yaşam hakkına son veriyor oluşudur. İhmal, kusur, ahlaksızlık, serkeşlik gibi nedenlerle ortaya çıkan istenmeyen gebelik alınan eksik bir kararla ortadan kaldırılamaz. Çünkü gebeliğin sonunda “eşref-i mahlukat” olarak değerlendirilen “insan” dünyaya gelecektir. Günde elli kilo yiyen Tibet öküzü değil.

İstenmeyen gebeliği kadına yüklenmiş bir yük olarak görenler haksız sayılmazlar. Bu konudaki itirazlar haklı gerekçelere dayanıyor. İnsan hayatındaki en önemli dönüm noktalarından birisi müşterek çocuk yapmaktır. Yeni bir can, o canın her anına şahit olmak, büyümesini, gelişmesini izlemek, terbiye etmek… Tarifsiz bir sorumluluk ve nimettir esasında. Bu sürecin en ağır yükü de kadınların omzundadır. Bu tercihte kadının düşüncelerini, fiziksel ve ruhsal yönden hazır olup olmadığını düşünmeden Allah ne verdiyse mantığının benimsenmesi şüphesiz bu İlahi Nimete karşı bir saygısızlıktır.

Modernlik bireyin sınırsız özgürlük sahibi olması anlamına gelmez. Bu mantık dünyayı iki dünya savaşına sürüklemiş ve dünyayı ateşe çevirmiştir. Gerçek modernlikte her varlık ve ayrıntı önem kazanır ve karıncanın dahi hayat hakkı olduğu inancı genel kuralların oluşmasında rehberlik eder.

Bu haber 1653 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU