İLAHİYAT FAKÜLTELERİ HAKKINDA

Av.Feyzullah CİHANGİR

25Mayıs2012, 19:38

Av.Feyzullah CİHANGİR

Korkut Ata Üniversitesinde İlahiyat Fakültesi açılması yönünde birçok talebin dile getirilmeye başlandığını duyuyoruz. Akdeniz Gazetesi sütunlarında Sayın Ali Sarıkaya da bu konuda önemli bir ihtiyaç ve talep olduğunu dile getiren bir yazı kaleme aldı. Yüzde doksan dokuzu Müslüman olan bir ülkede yaşıyoruz. Bu nedenle İlahiyat Fakültesi açılmasını talep etmekten daha doğru ve masum bir istek yoktur herhalde. Özellikle üç büyük dinden ikisinin insanlar tarafından tahrif edildiği ve aslından uzaklaştırıldığı gerçeği göz önüne alındığında İlahiyat Fakültelerinin evrensel ve insani bir zarurete dayanan yönü olduğunu da kabul etmemiz gerekiyor.

Hurafelerin dinimize ne denli büyük zararlar verdiği konusunda hepimiz mutabıkızdır. Kitabi din yerine taklit veya hurafeye dayalı bir din algısının belli bir noktada tıkandığını, hayatı anlama ve yorumlama konusunda düşünen ve körü körüne inanmayan bireyleri tatmin etmediğini, dine ait olmayan birçok adeti doğurduğunu gayet iyi biliyoruz. Din ve bilim arasında herhangi bir çatışma olmasının mümkün olamayacağını söyleyebilmek ancak din algısındaki niteliğin yükseltilmesi ile mümkündür. Dinin temel kaynağının “İlahi Akıl ve Emir” gerçeğine dayandığını gösterebilmek şüphesiz çok kolay bir husus değil. Bu konuda inançlı insanların bilim ve özgür düşünceyi özümsemesi ve düşünmekten korkmaması çok önemli bir nokta. Tabiatıyla hurafe ile dini birbirinden ayırma ihtiyacının ne denli önemli olduğu da takdir edilmelidir.

 

Modernleşme tarihimizde de tartışma konularından birisi dinimizdeki hurafelerdi. İslam dininin ilerlemeye engel olduğu yönündeki ateist-pozitivist görüşlerin Batı Avrupa’dan başlayıp tüm dünyayı kasıp kavurduğu yıllarda Muhammed Abduh, Cemalettin Afgani, Ahmet Cevdet Paşa, Said Halim Paşa, Said Nursi, Mehmet Akif Ersoy, Elmalılı Hamdi Yazır gibi birçok İslam mütefekkirini ta ciğerinden yakalayan “cehalet, taklit ve hurafe” hastalıkları hakkında çok şey söylenmişti.

Pozitivizmi ve batı tarzı kalkınma modelini tarihin son noktası olarak görenlerin bu görüşü iki dünya savaşından sonra yerle bir oldu. Özellikle 2. Dünya Savaşından sonra uluslar arası ilişkilere egemen olan “denge”, “barış politikası”, “devletler arası eşitlik”, “entegrasyon”, “işbirliği” gibi kavramlar insanların maneviyata ve huzura duydukları ihtiyacın birer yansımasıdır. Bugün dünyadaki hiçbir sağlıklı birey başkalarını ezerek ve başkalarının huzurunu bozarak yaşamayı arzu etmiyor. Tam tersine huzur peşinde koşuyor. Giderek zorlaşan hayat koşulları karşısında manevi dinginlik ve huzur arayan insanların uzak doğunun mistik tarikatlarında tiryak araması gayet manidar. İslam dini hem maneviyata ve iç huzura yönelik usul ve adabı ile hem de dünya işlerini asla ihmal etmeyerek akıl-ruh ve beden dengesini sağlayan emirleri ile modern insanın talebini bekliyor. Bunun basit vaazlarla yahut kulaktan dolma bilgilerle anlatılabilmesi hele hele hurafelerle izah edilebilmesi mümkün değil.

İnsanoğlunun çok büyük bir kısmının okuma, anlama, araştırma ve neticeye ulaşma gibi bir imkanının bulunmadığı gerçeğini göz önüne alırsak dini metinlerden akla ve mantığa uygun sentezler çıkaran ve bunu insanların algısına ve iz’anına armağan eden, basit zihinli insanları da ihmal etmeyerek onlara iyi-kötü gerçeğini anlatması umulan İlahiyat Fakültelerinin ne denli kıymet taşıdığını inkar edemeyiz.

Hepimiz Müslümanız ama büyük çoğunluğumuzun din bilgisi lisans düzeyinde dahi değil. Bu nedenle yerel ve ulusal çapta büyük bir ihtiyacı karşılayacağını umduğumuz İlahiyat Fakültesine destek olmak şart. Özellikle bölgemizin uzun vadede alacağı göçler ve Amanosların hemen arkasının Ortadoğu ve Arap Dünyası’na açılan özelliği göz önüne alındığında iyi yapılanmış bir fakültenin devlete siyaseten de büyük hizmetlere medar olacağını düşünmekteyiz.

Bu haber 2020 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU