Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare

YAZILARIM--///---İLİM YAYMA CEMİYETİ OSMANİYE ŞUBESİ VE ve bir Konferans:

Ali TÜRKMEN

05Nisan2012, 09:05

Ali TÜRKMEN

    İki Kadim Dost; İlim Yayma Cemiyeti Osmaniye Şube Başkanı Arif ÇAPAR ve Cemiyet Üyesi Fatih YARGICI  ile Hayırlı ve Kademli olması dileğimizle Cemiyetin organize ettiği, Prof Dr. Metin ÇAPAR’IN vereceği  “Tıbbı Nebevi Konferansı “üzerine…

----------------------------------                                                                                 

 

   İki dost ile tanışıklığımın temeli 1974 yılında atıldı. Tanışıklığın devamında dostluğa dönüşen bir seyir izledi geçen zamanla aramızdaki bağ.

 Osmaniye İmam-Hatip lisesinin ilk mezunları Arif ÇAPAR ve Fatih YARGICI.

İlk tanıştığımızda bendeniz Osmaniye Lisesi 1. Sınıftaydım.  Fatih YARGICI şimdi Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi diye bildiğimiz o zaman ki adıyla İstanbul İslam Enstitüsü 1.sınıfındaydı.

 Arif ÇAPAR kardeşim de, o günün uygulaması gereği; Türkiye’de de tek olan ,İHL mezunlarının direk alınmadığı Ankara İlahiyat Fakültesine gidebilmek için Osmaniye lisesinde fark derslerini vermekle uğraşan  lise son sınıf öğrencisiydi.

Daha sonra Arif Beyle benim yolum Ankara İlahiyat Fakültesinde  kesişti. Birlikte okul yıllarımız oldu.

Fatih Yargıcı  mezun olup  öğretmen olarak atanacağı zaman Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlık  binasındaki kura çekiminde Fatih Bey’in kura heyecanını   yaşayan dört kişiydik.Dört Osmaniyeli ve de dört İlahiyatçı.,Fatih YARGICI, Arif ÇAPAR , Osmaniye lisesi mezunu,Ankara İlahiyatta bizim ile beraber öğrenci,şimdi  Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Profesör olan ,Osmaniye-Hasanbeyli-Kalecik köyünden Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ ve bendeniz.

   

Fatih Bey Sinop Ayancık’a gitmişti o atamada. Arif ÇAPAR ise bir yıl sonra Adapazarı merkez’e. Bendeniz de Osmaniye’de yerel gazeteciliğe devam ediyordum. Kader yıllar sonra 2000 li yıllarda üçümüzü de aynı meslekte, aynı branş öğretmenliğinde, şimdi de emeklilikte Osmaniye’de buluşturdu.

 İlk tanıştığımız günden beri Osmaniye’de bulunduğumuz günlerde eskimeyen dostluğun tüm kadimliğiyle buluşup görüşür hem hal olur, hal hatır eder, olanca gücümüzle fikir yorarız Osmaniye’nin olması gereken Dini, ahlaki kültürel ve Fikri yaşayışı üzerine.

Bu tarz bir fikri jimnastik sonucu kuruldu İlim Yayma cemiyetinin Osmaniye Şubesi. Ama benim dışımda. Ben de bu çorbada benim de tuzum bulunsun mahiyetinde bu köşeye taşıdım iki kadim dost’un bir etkinliğe çağrısını. Etkinlik Konferans. Adı:” TIBBI NEBEVİ”.Konferansı verecek olan bilim adamımız Prof Dr. Metin ÇAPAR. O da Osmaniyeli.

“Bu kadar bağlantıya bir köşe yazısı az bile” dedik ve 3 lü bir de Fotoğraf verdik Necdet BAŞPINAR kardeşimin Deklanşörüne bastığı makineye.

 İlim Yayma Cemiyeti hakkında

1951 YILINDA İstanbul da kurulmuştur.

İstanbul merkezli ve Türkiye sathına yayılmış şubeleri,öğrenci yurtları ve öğrenci burslarıyla tanınan cemiyet.Şu anda vakfa da dönüşmüş olan ilim yayma cemiyetinin  Osmaniye şubesini de 2 yıl önce Osmaniye sevdalısı 50 kişilik üye ve Arif ÇAPAR başkanlığındaki kurucu yönetim faaliyete geçirdi.Yönetim  yeri Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi BİM Hacıosmanlı şubesi karşısında bulunan cemiyet  bir öğrenci yurdu yapımı için OKÜ civarında arsa alımını gerçekleştirdi.

TIBBI NEBEVİ Konferansı

Amaçlarından biri de ilmi, bilimi yaygınlaştırmak olan Cemiyetin Emekli öğretmen Arif ÇAPAR başkanlığındaki  Osmaniye Şubesi 7/Nisan Cumartesi günü Osmaniye Ahmet  Şekip ERSOY Kültür merkezinde bir konferans organize etti. Konferansın Ana Başlığı “TIBBI NEBEVİ”.

Konferansı Osmaniyeli, Jinekoloji alanında Dünyaca ilgiyle takip edilen Tekniklerin sahibi Konya Meram Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr.Metin ÇAPAR.

 

         

            Prof Dr.Metin ÇAPAR Kimdir?

İlk, orta ve lise eğitimimi Osmaniye’de tamamladım.1978 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine girdim ve 1984 yılında mezun oldum. İki sene süren mecburi hizmetimi Çorum’da tamamladıktan sonra Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında ihtisasımı yaptım.1990 yılında Yardımcı Doçent olarak Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışmaya başladım. 1997 yılında Doçent, 2003 yılında Profesör unvanını aldım.
Dünyada ilk defa vajinal yoldan stres inkontinans cerrahisini geliştirdim ve Çapar Valv olarak adını verdiğim bir aletle, Çapar operasyonunu uyguladım. Yine dünyada ilk defa tarafımdan yapılan ve Slovenya’da gerçekleştirilen Avrupa Endoskopi Kongresi’nde, tek port ile sütür kullanarak Laparoskopik Total Histerektomi, tek port kullanarak Laparoskopik Endometrioma Operasyonu, iki port kullanarak Laparoskopik Total Lenfadenektomi ve Amsterdam’da yapılan Avrupa Endoskopi Kongresi’nde, yine dünyada ilk defa, tek port kullanarak ovarial dış gebelik operasyonlarını sundum. Ayrıca Türkiye’de ilk defa Laparoskopik Total Lenfadenektomi 1992 yılında tarafımdan yapılmıştır. Şu ana kadar tarafımdan 100 vakanın üzerinde Laparoskopik Total Lenfadenektomi yapılmıştır.

  

Bu haber 3525 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU