Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare

SÖZE ZEYTİN OSB si ile DEVAM !

Ali TÜRKMEN

26Mart2012, 12:20

Ali TÜRKMEN

     Geçen yazımıza önemli iki ara başlık atıp bakmıştık.
   1- Bilim, Sanayi ve teknoloji bakanının Osmaniye’ye bakış açısı.
   2-OSMANİYE’DE yapılan Zeytin ve Zeytinyağı Çalıştayı. Yazının içeriğine tekrar girmeyeceğim. Ama ikinci başlığın sonlarında yer alan paragrafa biraz daha açıklık getirmek amacıyla şerh düşmek istiyorum.
   Vali Beyin çalıştaydaki anlatımından kendi yazımda dile getirdiğim“ Valilik öncülüğünde devam eden çalışmalarla, yaklaşık 500 dönümlük bir arazi üzerinde, Zeytin ve Zeytin Ürünleri İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması yönünde işlemler yürütüldüğü bilgisini elde ediyoruz.”cümlesi. Aynı yazıda bizzat bazı isimlerden dinlediğim ve Osmaniye kamuoyunda zaman, zaman dile getirilen bir söylentiden mülhem kendi ifademle” Osmaniye’nin sanayi sahasında bazı isimleriyle ve Zeytinciliği ile ilgili bazı çekincelerimizin olduğunu da sonraki yazılarımda paylaşacağım nasip olursa.” ifadem.
   Zeytin OSB si için düşünülen 500 dönümlük alanı Google Eart’da inceledim.Yerin Osmaniye meskun mahalli ile ilintisi üzerinde fikir alışverişi yaptım.İlgili alanın Osmaniye’nin yerleşim alanı olarak hızla ilerlediği yağankaş mevkinin sıkıntılı olacağı sonucu çıkıyor ortaya.Tabi benimkisi bir faraziye.Mutlaka bu işi organize edenler işin fizibilitesini yapmışlardır.Ama Bu alan da bir organize sanayi sahası Müstakbel Osmaniye’nin nefes borusuna kurum tıkayacak gibi görünüyor.
   “Nehirler batıya akar” ilahi Fizik kuralı, şehirler de genel de batıya doğru genişler” insanların oluşturduğu kurala göre; Osmaniye bu tempo ile meskûn mahal olarak Toprak kale ile birleşecek, belki torakkale Osmaniye’nin merkezdeki ilçesinin biri olacak gibi.
   10 yıl öncesini bir düşünün Akyardan öte Osmaniye şimdiki halinde miydi?
   Belediye Atık alanının kokusuyla o mahalli ve Yaveriye TOKİ yaşamını böylesine olumsuz etkileyeceği hiç akla bile getirilmemişti anlaşılan. Üstelik TOKİ yoktu bile orada.Yapılırken de böyle bir ön hesap yapılmadığı da sonuç olarak anlaşılıyor zaten.
   Bu tür düşüncelerde genelde olaya ticari ve ekonomik bakıldığı bir vakıa.
   Zeytin OSB si için düşünülen yerin ilk cazip yönü; her tür ulaşıma elverişli, ulaşım masraflarının daha düşük,daha hesaplı olacağıdır. Her şartta İnsan yaşamının sağlıklı sürmesi de hesap edilmeli. ”Her şey insana hizmet için “mantığına da özen gösterilmelidir.
    İnsanların mutlu ve sağlıklı yaşamalarının etken faktörleri içinde ekonomik koşullar kadar,ekolojik denge öğeleri de tesirlidir.
   Zeytin ile ilgili bir çekincemize de değinelim isterseniz.
   Bazı zeytin üreticilerinin Hazineye ait arazilere zeytin diktiği, uzun zamandır da buraları kullandığı için arazinin kendi zilliyetinde olduğu inancını taşıdığı yönünde. Ulaşan bilgiler bu minval üzere. Bunlar sadece duyumlar. Bana hangi arsa ya da tarladır bu diye sorsanız bilmiyorum.Böyle yapanlar varsa bunlar kimler tanımam,tanımıyorum da.
  Hatta benim  Emekli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olduğumu, ilahiyat eğitimi aldığımı bilen bazı dostların bazen olaya şöyle bir soru ile canlılık katmak istediğine tanık oluyorum.
  Soruyorlar: ” Devletin arazisine zeytini dikseniz. Belli bir ecr-i misil dahi ödemeseniz, arkasından da elde ettiğiniz o ürünün parasıyla umreye, hacca gitseniz ne olur?
  Toplum adına konuşan bir basın neferi olarak  benim cevabım belli; Yanlış.
   Fetva makamı değilim.ilmihal ve Fıkhi konular ile ilgili olmadığı için Yazdığım yazıların muhtevası,işin Fetva hükmünü de İl Müftülüğü ya da İlçelerde ilçe müftülüklerinden sorabilirsiniz.
  Yasal tarafını da mutlaka Devletin Hazine malını korumakla görevli olanlar ve hukukçulara sormalıyız.
  Vatandaş olarak vicdanım da yanlış diyor.
  Yine de iki vicdana daha sormak istiyorum bu soruyu.
  Soruma birinci Muhatap: asıl o işin failinin vicdanı, diğeri de, kamunun vicdanı.
Gerçekten bu iş doğru mudur, yanlış mıdır? Haram mıdır, helal midir? Yasal mıdır?_______________________ Bazı Sanayici isimler üzerine Çekincelerimiz var derken de; Muhatabımız Osmaniye Sanayi ve Ticaret Odası üzerine komplike beyanda bulunanlara. Osmaniye’ye sanayi yatırımlarının öncüsü, sanayicinin rehberi, ticari hayatın yol göstericisi olması gereken OTSO üzerine yapılan itiş kakışlara takılıyor kafam. Basına yansıyan ileri, geri söz düellosu dikkatimi çekiyor. Hatta sayın Valimizin Dönem başkanlığını yürüttüğü DOĞAKA Genel Sekreterliğinin Merkezi HATAY Milletvekilinin OTSO ile ilgili olarak TBMM ‘de soru önergesi vermesine neden olunmasını hiç mi hiç hazmedemiyorum bir Osmaniye insanı olarak. Osmaniye'ye hizmeti vefa duygusunun tabi borcu kabul edenlerden biri olarak anlamlandıramıyorum bütün olanları. Anlamlandırsam da kabullenemiyorum bir türlü.

Bu haber 1234 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU