Aydın Osmaniye Gazetesi

YAZILARIM---/---OSMANİYE'nin YENİ KİMLİĞİ

Ali TÜRKMEN

19Mart2012, 10:58

Ali TÜRKMEN

Osmaniye’nin yeni kimliğini Bilim, Sanayi  ve Teknoloji Bakanı açıkladı.”Sanayi Sehri OSMANİYE”. Bu nitelemeyi yapan  Başkentten  Osmaniye’ye bakıp  ta ona göre söyleyen   Devletin bir Bakanı. Zira bir yerden herhangi açık bir alanın görünmesi, görünüm anlamında kullanıyoruz manzara kelimesini. Bir yere ya da olaya yüksekçe bir yerden bakmak, daha da canlı ifadesiyle bir olayın parçalarını bir araya getirip 360 derecelik bakış demek olan manzara. Ya da spor camiasının yakından bildiği yabancı bir sözcük olan manzaranın karşılığı Panorama. Gazete spor sayfalarında” haftanın panoraması” diye sıkça karşılaşılır. Manzara ya da panorama tanımına uyunca da ister istemez biz de amenna demek durumundayız Bakanımızın sözlerine.

Hem inandık hem de ,bu sözlerden mutlu olduk..

Osmaniye Yer fıstığı şehri.

Osmaniye yayla turizmi şehri.

Osmaniye  karış karış tarih ve de, kaleler, ören yerleri şehri. Osmaniye Aslantaş müzesinin şehri. Tarıma dayalı Çukurova’nın  doğu ucunda bulunan doğudan – batıya,batıdan güneye  kapı bir şehir.Osmaniye Amanos dağlarının eteğinde şimdilik teleferiksiz ve denizsiz bir Bursa.

Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN'ün  verdiği isimle şimdi de Sanayi şehri.

   Bugünkü yazılarımın konusunu geçen hafta Osmaniye’den akseden Manzaralar veya panoramik görünüşlerden kısa kısa iki başlık oluşturuyor.

Bilim, sanayi ve Teknoloji Bakanı bakış açısından Osmaniye  

Osmaniye geçen hafta en hareketli gününü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanını ağırladığı gün yaşadı.

   İl Valisini, Belediye Başkanı ve AK Parti il Binasını ziyaret eden, valilik toplantı salonunda iş adamlarıyla bir araya gelen, OSB’de incelemede bulunan;  Sayın Bakan Nihat ERGÜN, bakanlığının bakış açısıyla Osmaniye ekonomisi için öyle sözler etti ki, hepimizin yüreğine inşirah saldı.

   Bakan ERGÜN  ”Osmaniye sanayi şehri olma hüviyeti kazandı. teşvik yasalarının ciddi manada katkı sağladığı, en güzel şekilde istifade edebilen illerden biri Osmaniye’dir.”Merkez Osmaniye Organize sanayi bölgesinde 11 Bin 500 insan istihdam ediliyor. Osmaniye’nin Türkiye’nin güneyinde parlayan, hatta etrafındaki bir takım Büyükşehirlerin arasında sıyrılıp çıkan bir ildir. Osmaniye’nin Adana’nın, Gaziantep’in, Kahramanmaraş’ın, Hatay’ın ortasında yeni parlayan bir il olması bizi gerçekten ayrıca çok mutlu ediyor.   2-3 yıl önce sadece 7-8 Milyon Dolar bir ihracat yapan Osmaniye, bugün artık 140-150 Milyon dolar ihracat yapan bir hale gelmiştir.”sözleriyle Osmaniye’ye moral motivasyon saldı.

      Zeytin ve Zeytinyağı Çalıştayı

Osmaniye’nin ekonomik gelişmede ivme yakalamasında birinci faktör coğrafi, jeopolitik ve stratejik konumudur. Hükümet nezdinde göz önüne alınan bir il olmasında etken neden Dr. Devlet BAHÇELİ’NİN ili olmasıdır. Popüliretisi yüksek bir valiye sahip olması da Ülke çapında tanınması, yatırımcıları çekmesi açısından bir fırsattır.

Gördüğümüz kadarıyla Sayın valimiz de bu kredilibitesini Osmaniye için en üst düzeyde kullanmaya gayret ediyor.

  Bu dönem için yürüttüğü DOĞAKA Başkanlığı sıfatıyla Osmaniye’ye bölgesel olarak itibar kazandırdı.

Osmaniye yer fıstığı üzerine yoğunlaştırdığı mesaisi ile bir Beymail markası ortaya çıktı. Kadirli Turpunu markalaştırıp Türkiye gündemine girecek basın haberleri oluşturdu.

En son hamle Zeytin ve zeytin üreticileri çalıştayı ve arkasından DOĞAKA organizasyonlu Ajans illeri Osmaniye Hatay ve K.Maraş Zeytin üreticileri için Zeytin ve Zeytinyağı pazarlama çalıştayı.

Çalıştay da DOĞAKA Genel Sekreteri SERDENGEÇTİ’nin sözlerinden: Osmaniye’nin Zeytin ağacı ekimi yönünden Türkiye’nin 3. büyük ili olduğu,

 VALİ CERRAH’ın Çalıştay konuşmasından: 2004 YILINDA 650.000 CİVARINDA OLAN ZEYTİN AĞACI SAYISI 2010 YILI SONU İTİBARİYLE 2.700.000 AĞACA, 7.700 TON OLAN ZEYTİN ÜRETİMİNİN ise, 47.700 TONA ulaştığı anlaşılıyor.  Valilik öncülüğünde devam eden çalışmalarla, yaklaşık 500 dönümlük bir arazi üzerinde, Zeytin ve Zeytin Ürünleri İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması yönünde işlemler yürütüldüğü bilgisini elde ediyoruz.

 Osmaniye’nin sanayi  sahasında bazı isimleriyle ve Zeytinciliği ile ilgili bazı çekincelerimizin olduğunu da sonraki yazılarımda paylaşacağım nasip olursa.

Yer fıstığı mamullerine Beymail adını koyan Valiliğimizin , aynı adla Zeytin mamullerini de piyasaya çıkarmasından da çok memnun kaldığımı  belirtmeliyim.

Hayırlı olsun.

Bu haber 1208 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU