Aydın Osmaniye Gazetesi

Osmaniye Yerel Siyasetinde iz bırakmış eskimeyen bir dost: Cengiz ÖZDEMİR...

Ali TÜRKMEN

08Mart2012, 12:44

Ali TÜRKMEN

   
    Fotoğraflar:Mustafa KİREÇCİ Osmaniye Yerel Siyasetinde iz bırakmış eskimeyen bir dost: Cengiz ÖZDEMİR... Aktif Siyasetin içinde bulunduğu dönemde Osmaniye yerel siyasetinde merkez sağın güçlü teknik ve taktisyen isimlerinden biriydi Cengiz ÖZDEMİR.
      1988 yılı sonlarında muhalefet Partisi DYP’ nin çiçeği burnunda vekil İlçe Başkanı olarak tanıdım onu. Ben de Osmaniye basın Hayatına 2.kez döndüğüm günler.
      1989 yılı mart ayında yapılacak Belediye seçimlerinde Partisinin adayı İbrahim KARAYİĞİT ve Meclise taşınacak üyelerin belirlemesinde ve seçmene ulaşmada gösterdiği toplum teknikerliği örneklerine tanık oldum . Siyasi gündemi ve seçim sonucuna etki edecek taktik ve teorilerine de şahitlik ettim yakinen.
      25 yıllık siyasi deneyimi ile artık KARAYİĞİT Belediye Başkanı olsun dedirten seçim kampanyası taktikleri, oluşan o günkü Türkiye genel konjoktörü DYP yi Osmaniye Belediye başkanlığına taşıdı.  
      Seçim hamalı bir ekibin beraberinde elde edilen seçim başarısı bir bakıma ona önce 1990 Nisanındaki ilçe kongresinde başkanlığı getirdi. Bir yıl sonra da DYP genel iktidara ulaştı. Bu seçim süresince Parti içi dengelerde tarafında olduğu ekibin adayı Ahmet ŞANAL’ın milletvekili seçilmesi hem de tercihle bölgeden 1.sıraya oturup seçilmesi, ardından da 1993 ta Devlet Bakanı olması Cengiz ÖZDEMİR’E Ankara’da Bürokratik bir hayatı hazırladı. Bu, sabırla koruğun helva olmasının, insana da çalıştığının karşılığının olduğunun kader tecellisiydi.
     Geçenlerde bir mekânda bir araya geldiğimizde geçmişe bir bakış attık eskimeyen iki dost gözü ile. Başta vefa duygum, kadir kıymet bilirlik hissim ayaklandı Cengiz ÖZDEMİR’E karşı. Ankara’daki yıllarda Osmaniye Organize sanayi bölgesi arazi belirleme ve de tahsisi çabası gösteren bir Osmaniye ekibi vardır. Bu ekip ilgili Bakanlık ve Başbakanlıkta bulunan Bürokrasi kapılarını çalar devamlı. Toplum Teknisyeni, siyaset taktisyeni ve de seçim kampanya Hamalı Cengiz ÖZDEMİR’in nasibine bu kez de Osmaniye’ye hizmet hamallığı düşer. Koşuşturan Osmaniye sevdalıları ekibine refakat eder devamlı. O kapı senin bu kapı benim çalıp dururlar “OSB” diye.
     Bugün artık; Organize Sanayi Bölgemiz var. OSB nin en temelinde olanlardan biriyle de birlikte oturmuşken, Osmaniye adına ona ve adını tek tek saymasam da emeği geçenlere minnet duygumla “ teşekkürler size” demek için yazdım bu satırları.

Bu haber 1463 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU