Aydın Osmaniye Gazetesi

Ziyaret Notlarımda Av.Cumhur ERDOĞDU,Sağlık ve Eğitim Yöneticisi Hasan UÇAR var

Ali TÜRKMEN

02Nisan2012, 06:35

Ali TÜRKMEN

       SAĞLIKÇI ve EĞİTİM YONETİCİSİ:Hasan UÇAR

  Osmaniye’nin Merkez Fakı uşağı Köyü denilince şimdi mahalle oldu. Çocukluğum ve gençliğime ait birkaç Soyadına ait hatıralarım canlanır. ÇAPAR, UÇAR ve SEZER.

   İlkokul 5. sınıf öğretmenim Hüseyin ÇAPAR, lise ve üniversite yıllarımda birlikte kardeşçe birçok paylaşımlarımız olan şimdi KAYSERİ’DE EML Öğretmeni Mehmet SEZER, lise yıllarımızda Fikir alt yapımın oluşmasında idolüm olan merhum Ali UÇAR Fakı uşağı mahallesinden.

1970 li yıllarda başta Almanya ve İngiltere olmak üzere Birçok Avrupa devletinde verdiği konferanslar ile islamı anlatırken Türkiye için  ilk Avrupa irşad gönüllüsü  olma özelliğine sahip Ali UÇAR ‘dan dolayı da ne zaman bir UÇAR  soyadı duysam ilgi duyar,için için sevgi beslerim.Bu soyadlı kişi Fakı uşağı mahallesindense ilgime bir de gıpta eklenir.

           

      İşte bugünkü ziyaret notlarımda konuk ettiğim Hasan UÇAR ilgi ve gıptamın nedeni Ali UÇAR’IN Abisinin oğlu. İlk olarak öğretmenlik görevim esnasında Mesleki sendika Eğitim Bir-sen yönetim kurulu üyesi olarak duydum Hasan UÇAR ismini.

      Sonra  ben emekli olup aktif olarak yerel basında yazılar yazmaya başlayınca İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gidip gelişlerimde o şube müdürüydü. O zaman öğrendim hem Fakıuşaklı, hem de Ali UÇAR’IN yeğeni olduğunu.

      Uygulama gereği Hasan UÇAR tekrar dönünce Osmaniye Sağlık Meslek Lisesi müdürlüğü görevine, bir ziyaret notu gerçekleştirmem gerekir diye düşünmeye başlamıştım son altı aydır.

      Hasan UÇAR ziyaret notlarıma konuk edilecek niteliklere sahip bir isimdi. Öncelikle Ali UÇAR ağabeymin yeğeniydi bir.

      Hem sağlıkçı hem de eğitimci bir  vasfı vardı bu da iki. Osmaniye’nin Mesleki nitelikli özellikli bir okulunun müdürüydü bu da üçüncü sebep. Üstüne üstlük bir mesleki Sendikal örgütün iki dönem yönetim kurulunda etkin bir şekilde görev üstlenmişti.

     27.03.2012 Salı günü gittim Sağlık meslek lisesine. Kaydımı yaptırdım ziyaretçi defterine.Müdür bey Hasan UÇAR’IN odasına koridordaki öğrenci refakatinde ulaştım.Sağolsun  güzel bir kabul  ile karşıladı beni.

     Karşılıklı çay faslı esnasında biyoğrafisinden başlıklar halinde notlar aldım. Oturumun tanığı fotoğrafı da çektirdikten sonra sağlığımızı emanet edeceğimiz sağlıkçı adayı öğrencilerimizi Hasan UÇAR Bey ve öğretmenlerine emanetin isabetli olduğunun tespiti izlenimimle ayrıldım okuldan.

----------------------------         

 

 Babasının Mesleğini seçmiş bir Avukat: Av. Cumhur ERDOĞDU

Osmaniye’de belli bir kuşağın Yerel basın ve Belediye Hukuk temsilcisi olarak tanıdığı  bir isim Av. Ali ERDOĞDU.

Av.Cumhur Bey’de onun yolunda gidip baba mesleği Avukatlığı seçmiş en küçük çocuğu Ali Bey’in.

Anne tarafından Osmaniye’nin Hösemağalar diye tanınan KESKİNERLERDEN Baba tarafından da Bahçe köyünden  Av. Cumhur Bey’i 2007 yılından itibaren tanıdım.

   “4. Osmaniye’de kim Kimdir? “ kitabıma onu da konuk ettim biyografisi ile.

   5 yıldır da senede bir defa da olsa, Osmaniye Özel İdare binasındaki Avukatlık ofisine gider, babasıyla Osmaniye’de yaşamışlığımın yettiği kadar hatıraları, “yaşamışlığımın yettiği kadar” diyorum, çünkü: Ali Bey benden yaşça ve yaşamışlıkları bakımından bir hayli ilerde.

        

   Cumhur beyle de onun geleceğine ait hayallerini konuşuruz.

  Sorularıma İçten ve riyasız, karmaşık olmayan cevaplar verir. Hasbıhallerimizin bölümlerinde Son iki yıl içinde vefat eden annesini rahmet ile anarız. Olması gereken Osmaniye üzerine de hayallerimizi dile getiririz.

   27.03.2012 Salı uğradığım ofisinde önce babası Ali Bey ile bir fasıl geçtik anılardan. Sonra da Cumhur Bey teşrif etti Adliyedeki duruşmasından.

Ziyaret NOTLARIMIN geleneksel uygulamaları faslı hal hatır ettikten sonra bu ziyareti tescil edecek fotoğraf karelerini çekmek te sevgili dost Servet YAZAR'ın muhasebe personellerinden Cevdetiyeli Ayla ÖNAL hanıma düştü.

Sağ olsun o da bir iki kare görüntüledi bizi.

Bu haber 2269 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU