Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare

Memili KIRIKANAT'A ZİYARET

Ali TÜRKMEN

03Mart2012, 21:31

Ali TÜRKMEN

"Osmaniye'nin Fikir Bahçesi"  köşemiz hem bu web sitesinde,hem de Osmaniye'nin  günlük yayın yapan TAKİP Gazetesinde ve  www.osmaniyedekimkimdir.com  adlı sitede yayınlanıyor.Gazetede  ve bu sitede aynı köşede dönüşümlü, www.osmaniyedekimkimdir.com   sitesinde ayrı sıralı başlıklar altında  1- Yazılarım, 2- Aktüel ve siyasi Röportajlarım,3-Özel Haberlerim-4-Ziyaret notlarım diye yer alıyor.


 

OSMANİYE’NİN ” ASFALT Memili ve Memili DAYI” lakaplı eski Belediye Başkanlarından Memili KIRIKKANAT’A bir ziyaret.

NOTLARIM da yaptığımız bu ziyaret üzerine

Ön Yorumum

1996 yılında bir kaza sonucu vefat eden eski belediye Başkanı Musa ŞAHİN’İN vefatı bir taraftan Osmaniye’ye İL olma imkânı sağlamış, diğer yandan da Memili KIRIKKANAT’a Yerel Siyaset sahnesinin etkin aktörlerinden biri olma yolunu açmıştır.

Üstlendiği 6 aylık Belediye Başkan vekilliği süresinde Osmaniye’nin yollarının asfaltlanmasına gösterdiği gayret de Memili KIRIKKANAT’A     asfalt Memili lakabını getirmiştir.

            

  Genel siyasetin 1999 yılında yükselen değerlerinden MHP Genel Başkanı Dr.Devlet BAHÇELİ’ ile akrabalığı, kısa süreli vekâlet döneminin olumlu geçmişi ve de Cenazelerinde kendileriyle birlikte ağlayan, düğünlerinde Folklorik yetenekleriyle halay çekip oynayan Memili KIRIKKANAT’ “halkın adayı, Memili dayı” seçim sloganı Osmaniye Belediye Başkanlığı koltuğuna oturup şehremini olma sıfatını da kazandırdı. 

2004 yılında esen AK Parti rüzgarı ona şimdi eski belediye Başkanı  Memili KIRIKKANAT dedirtse de, kimse artık Osmaniye Yerel siyasetinde bir Memili DAYI gerçeği olduğunu göz ardı edemiyor.

Yukarıdan beri saya geldiğimiz hallerin ışığında şekillenecek bir Belediye Başkanı tercihinde, yerel siyasetin nasıl olması gerektiğine cevap arandığında Memili Dayı bir adres isimdir.                                     

 Yerel siyasetin etkin aktörlerinden biridir. Kendi iş dünyasındaki işletmecilik yeteneği de zaten tescillenmiştir. Biz de yerel basınız. Osmaniye’ye yararı olacak düşüncelerin paylaşılmasına aracı olmak için kaynaklardan bilgi alıp,   toplum yararına sunmak görevimiz.

Ziyarete dair

Bu duygu ve düşünceyle Osmaniye için dertleşmeye, halleşmeye, gittik Memili KIRIKANAT’ın İşyerine.

Akdeniz Ofset Matbaası ve günlük Akdeniz, Takip, Aydın Osmaniye Gazeteleri sahibi Lutfi Taner Deniz ve bendeniz Memili Dayının çalışma

Ofisinde kop koyu bir Sohbetin içindeyken büyük oğlum İbrahim’in okul arkadaşı, Memili Dayının oğlu Ümit Yaşar KIRIKKANAT çekti bu oturumun  fotoğraf karelerini.

 Yaklaşık 2 saat süren bu sohbetten kendi adıma büyük ke

yif aldım. hem de ekonomik ve siyasi mihenk olacak cümleler işittim. “Off the record”  kaydıyla  onları  sadece hafızama kaydettim.

SOHBET SONUNDA ; Mert ve dobra,gözü kara  bilinen eski Belediye Başkanlarımızdan Memili KIRIKKANAT'ın  sohbetin son bölümünde geçen ” Osmaniye’ye vefa borcum var” şeklindeki cümlesinden  “ yiğit düştüğü yerden kendi kendine   kalkmasını bilen kişidir” anlayışı için de Osmaniye’nin hizmetine  tekrar talip olduğu kanaatimle ayrıldım Memili DAYI ve oğlu  Ümit Yaşar KIRIKKANAT'ın yanından.

            Memili KIRIKKANAT Kimdir?

1-ocak 1950  Osmaniye doğumlu.Serbest meslek sahibi  ve olarak ticaretle uğraşıyor.

Aldığı görevler-Mesleğiyle ilgili Osmaniye Fırıncılar Odası Başkanlığı.

Osmaniyespor Asbaşkanlığı ve Başkanlığı.

!994-99 bir dönem Osmaniye Belediye Meclis üyeliği.Meclis üyeliğinin sonlarında  vefat eden Belediye Başkanı MusaŞahin’in görevini tamamlamak üzere  6 ay Belediye Başkanvekilliği, 1999 yılından-2004 yılına bir dönem Osmaniye Belediye Başkanlığı yaptı.

İlk  6 aylık sürede Osmaniyeliler ona  asfalt memili,Belediye Başkanlığı döneminde de Memili Dayı  lakabını taktı.

Beşiktaş taraftarıdır.

Giyimde koyu, yeşil ve aydınlık renkleri tercih ediyor.

Yemeklerde favorisi İçli köfte ve toğga.

Müzikte Barak ve Bozlak havaları  dinlemekten hoşlanır.başta halay olmak üzere   folklorik oyunları oynar. 

Evli ve 4 çocuk babasıdır.

 

 

 

 

Bu haber 1780 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU