Aydın Osmaniye Gazetesi

Ziyaret Notlarımda iki İnşaat Müteahhidi-Ali KALE ve Murat YAHŞİ

Ali TÜRKMEN

24Şubat2012, 23:58

Ali TÜRKMEN

  Ziyaret NOTLARIM---///---Ali TÜRKMEN

    İnşaatçılığın her kademesinde çalıştıktan sonra 1993 yılında KALE İNŞAAT unvanı ile müteahhitliğe başlayıp, Osmaniye’nin en eski yap sat yapan ilk dört Müteahhidinden biri; Ali KALE

Fotoğrafları çeken:Mine AYDEMİR

Osmaniye’nin FİKİR BAHÇESİ formatı içinde Biyografisi, onun ile yapılacak bir röportaj ve Ziyaret notu ve de çalışma alanındaki faaliyetleri anlatacak bir haber kime ait olsun diye sorsam Osmaniye halkının aklına ilk sıralarda gelecek İşletme isimlerinden  biri  KALE İNŞAAT, kişi ismi   de onun müteahhidi  Ali KALE olur sanırım.

   Bu düşünceden mülhem epey bir zamandır bir ziyaret notu yazmak için ziyaret planladığım Ali KALE ile görüşmek için  22.02.2012 Çarşamba günü randevusuz, çat kapı gittim Kale iş hanındaki çalışma ofisine.

 Sadece sekreter hanımefendiye geldiğimi söyleyip girdim ve görüştüm. Bazı yeni yetme müteahhitlerle bin temenna ile görüşememenin aksine.

   Ali KALE ile görüşmemi zorunlu hale getiren nedenlerin ilki Osmaniye Hoşgörü Okulları içinde Adına kurulan Çocuk Akademisinin açılışına   bir Bakanın, hem de hükümetin en genç ve gençlik ile spordan sorumlu Bakanı Suat KILIÇ’IN gelmiş olmasıydı.

  Bir diğer sebep onun Osmaniye iş adamlarının içinde bir çok hayır kurumuna hizmet amaçlı yardım eden kişi olması.

 Ali KALE’nin Osmaniye   şehir merkezindeki ilk ve  geniş kapsamlı Kale Otelinin kurucusu olması.(Şimdiki adı “ŞAHİN OTELİ”

  En önemlisi de insanların en çok yakındıkları sıkıntılardan biri olan işsizliğe inşaat alanında 100 ün üzerinde personel istihdamı ile çare olmaya gayret eden isimlerden olması.

   Gayet sade ve komplekssiz tavırlarıyla sohbetimizin keyifli geçmesine eş Ali KALE,   pek bilinmeyen bir yönünden bahsetti. Eski bir futbolcu olduğundan.

Hazır bu ziyareti gerçekleştirmişken son projesine, Musa Şahin Bulvarı Bil-Pa karşısındaki projesine getirdim sözü.

   24o dairelik bu inşaatta her bütçeye uygun daire olacağını belirten Ali KALE’YE daha nice güzelliklere  imza atması   temennim ile veda edip ayrıldım.

 

                  Ali KALE Kimdir?

          

 1959 yılında Osmaniye’de doğdu. Namık Kemal İlköğretim okulunda okudu. Orta ve lise öğrenimini dışardan bitirdi.

Çırak, kalfa, usta ve taşeronluk ta dâhil inşaatın her kademesinde çalıştı.1993 yılında “KALE İNŞAAT “unvanı ile başladığı müteahhitlik hayatına devam eden Ali KALE evlidir.
 

                            Ziyaret NOTLARIM                                                                                                                                            

Fotoğraflar-Zeki YAHŞİ      

       Proje personeli olarak başladığı İnşaat sektöründe Osmaniye’nin sayılı, deneyimli İnşaat yap-sat Müteahhitleri arasında olan bir isim Murat YAHŞİ

 “Osmaniye’nin değişimine ve gelişimine katkı sağlamak için elimizden geleni yaparız.

        Ziyaret NOTLARIMA Proje personeli olarak başladığı İnşaat sektöründe Osmaniye’nin sayılı, deneyimli İnşaat yap-sat Müteahhitleri arasında olan bir isim Murat YAHŞİ ile devam ediyorum.

       1991 yılında ilk Osmaniye’de Kim Kimdir kitabımı hazırlarken

Merhum İnşaat Mühendisi Hacı Hanifi  AMANVERMEZ’in biyografisini yazmak için AMANVERMEZ Mühendislik bürosuna uğradığımda henüz   bıyığı yeni terlemiş, inşaat  proje işleri üzerine deneyim kazanmaya çalışan lise mezunu bir genç  olarak tanışmıştım onunla.

2000 yılında aynı adlı kitabımı hazırlarken EKİM Pasajında genç bir inşaat müteahhidi olarak görüştüm onunla ve biyografisini konu ettim kitabımda. Geçen zaman içinde YAHŞİ İNŞAAT unvanı ile hem yap sat inşaat müteahhitliği alanında dikkate değer ilerleme kaydeden Murat YAHŞİ  bir yandan da siyasi ve sosyal, ekonomik  aktiviteler adına bazı sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerine de katılarak duyuruyordu ismini.

23/02/2012 Perşembe günü telefonsuz, randevusuz ve yine çat kapı gittim Karataş İşhanındaki YAHŞİ İNŞAAT yönetim merkezine.

Hüsn-ü kabul ile karşılandığım büro sekretaryası tarafından Murat Bey’in  çalışma ofisine geçtim. İşhanının 3.katında Osmaniye Envar’ul Hamit Camiine ve Cami önündeki kurtuluş şehitlerinin metfun olduğu taraf pencereye cephe oturdum. Çay ikram faslı ile başlayan sohbetimize Osmaniye’yi ve Osmaniyeliyi seviyorum diye başladı Murat Bey ve devamla  “Osmaniye’nin değişimine ve gelişimine katkı sağlamak için elimizden geleni yaparız.”dedi.

  Murat Yahşi içinde bulunduğu sektörün kendisine tanıdığı imkânları yapıp tamamladığı projeler, yapmaya yöneldiği Adnan Menderes Bulvarı OTSO yanındaki Murat YAHŞİ Sitesi ile Osmaniye şehirciliğine katkı sağladığı inancında.

Çalıştırdığı 65, dönem, dönem 85–90 kişiyi bulan personele sağladığı istihdam ile işsizliğe bir nebze çözüm ürettiği düşüncesinde.

İnşaatlarında kullanılan  sarf malzemeleri ile  Osmaniye ekonomisine girdi sağlamanın  kıvancında.

her şeyden öte  son tahlilimizde birlikte vardığımız bir kanaatimizi de  buradan aktarayım sizlere.”Osmaniye önü çok çok açık bir şehir.5 yıl sonra  bir hayli gelişmiş bir Osmaniye. Ardından bir 5 yıl daha toplam 10 yıllık zaman diliminde kaydedilecek gelişmenin çarpanları çok yüksek ilerleme neticeleri ortaya koyacak diye düşünüyoruz.

Bu güzel duygular içinde bulunduğumuz bu ortamın Fotoğraf kareleri için Makine Deklanşörüne basan Zeki YAHŞİ’YE çok teşekkür ediyorum. Murat Kardeşime de bol kazanç ve hayırlı hizmetler diliyorum. Zaman tam öğle vakti ve zaman ezan saatiydi. Öğle ezanı okunuyordu bendeniz oradan ayrılırken.  

                   Murat YAHŞİ-Müteahhit

               

    1972 Kozan ilçesi doğumlu. İlkokulu Osmaniye Mithatpaşa, ortaokulu Derviş paşa ve liseyi Osmaniye Ticaret Meslek lisesi Bankacılık bölümünde okudu. Vatani görevini Isparta ve Siirt illerinde yerine getirdi.

Küçük yaşlarda başladığı iş yaşamında İnşaat mühendis ve müteahhidi yanında projeci olarak çalıştı.

1999 yılında Yahşi İnşaat adıyla başladığı müteahhitlik hayatını bitirdiği ve teslim ettiği birçok inşaat ve yapacağı bazı projeleriyle devam ettiren Murat YAHŞİ’NİN

AK Parti Osmaniye Merkez ilçe kurucu üyeliği yaptı. OGİAD ve TÜMSİAD, THK üyesidir. Osmaniye Müteahhitler Derneği 2. başkanlığı görevini yürütüyor.

“Osmaniye’yi ve Osmaniyeliyi seviyorum. Osmaniye’nin yapılaşma ve kentleşme alanında  gelişimine ve değişimine katkı sağlamak için yapılacak her faaliyete  destek veririm” diyen YAHŞİ,

    Evli ve Zeki Berat ve Berkay adında iki erkek çocuk babasıdır.

Bu haber 3997 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU