Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare

Toprakkale Belediye Başkanı ŞANAL"Siyaset ve hizmet inanç ve itikat işidir."

Ali TÜRKMEN

30Ocak2012, 23:02

Ali TÜRKMEN

 

 

 
 

                                                                        

 
 

   

   

    Siyasi Röportaj serimin bugünkü konuğu
     Kaleler şehri Osmaniye’nin Kalesinin adıyla anılan ilçesi TOPRAKKALE Belediye Başkanı

        Sedat ŞANAL”Siyaset ve Hizmet bir inanç ve itikat işidir.”

      Belediye Başkanı Sedat ŞANAL”Siyaset ve Hizmet bir inanç ve itikat işidir.”

   Dedenin  Demokrat Parti Bucak Başkanlığından  başlayan, ,Babanın ilçe ve İl bazında, amcasının Milletvekili ve Bakan olarak devam ettirdiği siyasi hayat seyrinin şimdilik kendi döneminde son miras halkası Sedat ŞANAL.
   Aileden tevarüs siyasi birikimlerini kendi şahsi yeteneği ile sentezleyip Belediye Başkanı olarak TOPRAKKALE’lilerin hizmetine sunduğu  36. ayın sonunda konuştuk. Hem de Belediye Binası önünde kış ayı  Ocak’a inat yazdan kalma  nazenin güneş sıcaklığını  bütün benliğimizde hissederek. Aynı sıcaklığa denk Sedat ŞANAL’ın ilmi siyaset örnekleri içeren, dili ile kalbi arasında  hiçbir perde  olmadığını hissettiren tavırlarına tanık olarak.
   Bu ortamdan sizlere aktaracağım  notlar da ,sorduğum sorulara verdiği cevaplar ile oluştu.
 

Fotoğraftakiler:L.Taner DENİZ-Sedat ŞANAL-Ali TÜRKMEN

  TÜRKMEN:35 yıldır tanıdığım ŞANALLAR ailesinin bendeki  izi.       Siyaset ve Yönetme Aileye özgü  genetik bir hal.
   ŞANAL-Ben siyasi miras olarak kendimi bu yönden şanslı buluyorum Dededen,babadan ve Amcadan intikal hem olumlu ,hem de köklü bir birikimin temsilcisiyim.Bize tevarüs eden siyaset  anlayışı siyaset bir inanç ve itikat işidir.Bir de hiçbir şeyi yarım tutmayı değil, tamamen kavramayı öğrendim.Ya varım ya yokum anlayışındayım.
  TÜRKMEN-Belediye Başkanlığına  talip olurken mutlaka ailenin  geçmiş siyasi potansiyeline güveniyordunuz.Belki iktidar Partisine mensup bir Belediye Başkanı olacağınaza da .Ne gibi sıkıntılarınızın olacağını da hissetmişsinizdir.Veya zamanla yaşamışsınızdır sanırım?
  ŞANAL-İhanet benim yapıma da anlayışıma da ters bir şey.Yukarıda bir nebze bahsettim.Ben ya varım Ya yokum.Hele hele Toprakkale’ye hizmet  sözkonusu ise orada bütün benliğimle varım.Engellemelere de sadece  ve   sadece onlar  ve ilçem adına esefleniyorum.Toprak kaleye hizmet getirebilmek için  36 ayda 50 defa Ankara’ya gittim.Yılmam,Yüksünmem. .
   Esas olan Toprakkale’dir.Bu ilçeye hizmet her şeyden önceliklidir.
Toprakkale ikbali- geleceği olan bir ilçe.Yolların kesiştiği kavşakta. Osmaniye,Ceyhan ve de İskenderun yönünde boğazda  stratejik bir konumda.Bu konumla beraber  genç bir ilçe olmanın yüklü hizmetleri de gerektirdiği  anlayışıyla çalışıyoruz.Daha önce yapılanlar olmuş,yapanlardan Allah razı olsun.Bizimle birlikte  de  çok yapılanlar var var.Yapılması gerekenler daha da  çok.Bunun  idraki içinde yolumuza devam ediyoruz.

                   

     Fotoğraftakiler:L.Taner DENİZ-Sedat ŞANAL-Ali TÜRKMEN ve Menderes KARA

  TÜRKMEN –Konumuz, sizin döneminiz yani 29/Mart/2009 dan bugüne 36 aylık dönem.Yapılanlara ,yapılacak olanlara da ayrı ayrı  değinelim isterseniz.
  ŞANAL-Belediyenin görevi aslisi saydığımız hizmetler zaten bizim boynumuzun borcu.İlçenin suyu,yolu,kaldırımı,temizliği,sosyal,kültürel etkinliklere  katkı,İhtiyaç sahiplerini sahiplerine kol kanat germe gibi.
      Ama basit iki örnekleme yapmak istiyorum temel hizmetlerimize ait.
Örneğin Çamlık evlerden İskenderun yoluna bize ait bölümün yolunu kavuşturduk. İlçemizin güney cephesi kale önünden  E-24 karayolunu  hem bulvar tarzı düzenleme hem de aydınlatma işini tamamladık.Toprakkaleye Osmaniye yönünden giriş tarafında  trafik ışıklandırmasını gerçekleştirdik.Devamlı kaza olan bu kavşağı güvenli hale getirdik.
TÜRKMEN-Yapılacakları ifade etmeniz bağlamında  bir soruyu gündeme getirmek isterim. 2011  Yaz önü Haziran ayı içerisinde  Osmaniye 1.sanayi sitesi yönetim binasında basın ile bir araya gelmiş ve  bazı açıklamalar da bulunmuştunuz.Toprakkale s.s Sanayi Sitesi ile ilgili.Bahse konu site yapım koop başkanı ve yöneticileriyle birlikte.
Bu  site arazisi sanırım 540 dönümdü.Özel Mülkiyetti ve Tapusunu aldığınızı ifade etmiştiniz.Siz İlçeniz adına  orada bir sanayi oluşturacak  girişimcilere  yardımcı olma gayretindeydiniz.Biraz da bu  bölümle ilgili konuşsak.
ŞANAL-İlgili Sanayi sitemizin Tapu alımı öncesi bu  çabamızın akamete uğraması için çok  uğraşanlar oldu.Tapuyu aldık Bu kez de  faaliyete başlamamız başka engellemeler sebebiyle  6 ay gecikmeye uğradı.Burasının maden yasasına aykırılığından tutunda leçelik alanın  tarım alanı gibi gösterilip  engellenmeye çalışılmamız gibi.En son Tabi bunların hepsi bizim gıyabımızda  yapılan  çalışmalar.En son İl Koordinasyon kurulunda sayın Valimize vaziyeti aktardım site yeriyle ilgili.Valimiz de sağolsun ilgilerini esirgemediler.
 Ancak en son  Bu sitede faaliyet gösterecek 77 esnaf imzalı dilekçe de gönderdik valiliğimize buna da henüz bir cevap alamadık.
TÜRKMEN- Osmaniye Organize sanayi Bölgesi sizin Belediyenize daha yakın   bu konuda ne gibi beklentileriniz var? Kamu ile paylaşacağınız gelişmeler var ise.           Şanal-Organize Sanayi bölgesinin  Belediyemize Bağlanması yönünde İl Özel İdare kurulundan karar çıktı. Bunun gerçekleşmesi demek Toprakkale Belediyesinin hizmetlerinin  çok çok  canlanması,ayağa kalkması demektir.

                            Sedat ŞANAL kİMDİR ?

     1961 Yılında Toprakkalede Dünyaya Geldi. İlk, Orta ve Lise Öğrenimini Osmaniye’de,yüksek öğrenimini yine Osmaniye'de Çukurova Üniversitesi Osmaniye Meslek Yüksek Okulu Elektronik Bölümünde 83-84 Döneminde tamamladı.Çalışma hayatına  ÇUKOBİRLİK, Çukurova Elektrik ve TBMM Danışmanlığı görevlerinde devam etti.Adana Büyükşehir Belediyesi İdari İşler Müdürlüğü görevinden sonra   Emekli Oldu.

  29/Mart/2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti adayı olarak girdiği seçimlerde Toprakkale Belediye başkanı seçildi.Halen bu görevini yürütüyor.

 

Bu haber 2057 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU