Aydın Osmaniye Gazetesi

İki Yer Serencamı ve İki Meydan-İLLAKİ OKULUMUZUN YERİ

Ali TÜRKMEN

19Ocak2012, 23:50

Ali TÜRKMEN

Serencam bir olayın sonu,ya da yaşanmışlıklar diye anlamlandırılıyor.
İki yerin başına gelenler ile ilgili bu yazı.
    Cumhuriyet Meydanının yapılması için yıkılan  kayıtlı adı Osmaniye Ortaokulu ,çarşı merkezinde olduğu için de yaygın halk ifadesiyle  Merkez Ortaokulu diye adlandırılan  okul binasının hoyrat eller tarafından yok edilmesi.
    Okulun ilk yıkılması için düğmeye basan o günün İl valisi . Genel verdiği izlenime denk hiçte  babacan olmayan tavırlarıyla bu okulun başına gelen akıbetin başlatıcısı.
    O günleri canlı yaşayanlar başta Osmaniye Ortaokulunun en uzun süreli Müdürü  Sezai İZGİ ve aynı okulun en uzun süreli Müdür yardımcılığını yürüten Ali SARIKAYA.
    Başta beni ve bu okuldan mezun olanları, hatta Osmaniye’yi yaralayan ise,bu okul mezunu bir Belediye Başkanı tarafından yıkılıp yerinin meydan yapılması.Aynı başkanın,meydan açılışı yapılırken de açılışa katılan dönemin  Milli eğitim Bakanının yanında bir tarihi,bir eğitim yuvasını nasıl yıktığını övünerek dile getirmesiydi.
    Meydansız  bir şehir olmaz doğru.Osmaniye ilk ciddi meydan çalışmasını bu girişimle gördü bu da doğru.Daha önce yıllarca neresi Şehir meydanı olabilir diye  uzun uzun düşünüldü konuşuldu tartışıldı. Bu da doğru.
Bütün bu doğrulara karşın bir gerçek daha vardı bilinmesi gereken.,tarihin,yaşanmışlıklarınanıların,hele hele öğretim yuvalarının da insanların hayatında çok önemli yerinin olduğunun bilinmesi gerektiğiydi. Ama hiç kimse eski Hırlak’ın Hanının yerine yapılmış 1956 yılından itibaren Osmaniye insanının okuduğu tek ortaokulun  yerine bir meydan yapmayı düşünmemiş,konduramamış, hatta düşünmek bile istememişti.Okulun tarihi daha eski 1926.Yıkılan binanın  ortaokul olarak kullanıldığından beri okuyan  öğrenci ,görev yapan öğretmen, çalışan memuru, hizmetlisinin  sayısı  orta ölçekli bir ilçe nüfusuna denk.İnanmazsanız Osmaniye ortaokulunda okumayan var mı diye bir sorun bölge çapında o günlerde ortaokul okumuşlara.
   Meydan olarak kullanılmaya başlandığından itibaren birçok sosyal,kültürel, etkinlikler düzenlendi bu meydanda.Ama düzenlenen hiçbir etkinlik,okul anılarımızın ,tarihi mirasa sahip çıkma hazzından daha cazip gelmedi,gelmiyor bize.
 Kaldı ki ,o kadar  yıl sonra yapılmış bir meydan,bir tarih yok edilerek yapılan meydanın sadece düz bir beton yığını üzerine yerleştirilen karolardan ibaret olmaması da gerekirdi.
  Bu yıkıma karar verildiği andan itibaren yaşanmış bazı olayları da sizlere anekdot niteliğinde yapacağım bir röportajla aktaracağım.
   2.YER SERENCAMI Çalıkoğlu Pasajı Fıstıkçılar çarşısının yıkılıp ,yerine yapılan Rahime Hatun Meydanı.Yorum yazısı Devam edecek…Selam ve sevgiyle afiyetle kalın

Bu haber 1436 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU