Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare

OSMANİYE'nin ÇIKMAZ BULVARLARI

Ali TÜRKMEN

18Ocak2012, 16:07

Ali TÜRKMEN

       Bulvar sözcüğü  Fransızca asıllı Boulevard : Sözlük anlamı;Birkaç tarafik şeridinden ve yaya kaldırımından oluşan  yeşillendirilmiş cadde  demektir.
      Bu anlamda ve düşünceyle açılmış  üç Bulvarımız var.Halihazırda Cadde girişlerindeki levhalardan,adres belirlemelerdeki tariflerden ve yaygın olarak halk arasında konuşulanlardan    bunu böyle biliyoruz.
      Birincisi ve en eskisi Kaymakamlardan Ali ARGUVANLI’ nın öncülüğünde yapılmış olan Bulvar.Doğudan batıya  5 km ile tam ortadan şehri Kuzey,Güney şeklinde  ikiye bölerek geçen  gidiş gelişli cadde.Adı muhtemelen Müsebbip Kaymakamın iline İzafeten önce Malatya,sonra da o ilin o zamanlar en meşhuru  İsmet İnönü’den dolayı İnönü, ,Cebelibereket ve Osmaniye Bulvarı diye anılan  son adıyla da Merhum Belediye Başkanlarımızdan Musa ŞAHİN’in adını taşıyan E-24 ün devam ettiği  ana yol.
      İkincisi Memili KIRIKKANAT’ ın Belediye Başkanlığı döneminde  açılan Dr. Devlet Bahçeli Bulvarı.
      Musa Şahin Bulvarından Başlayıp güneye doğru Karaçay’a kadar gidecek hissi uyandıran 4 etaplı gidişli gelişli yol. Atatürk caddesinden, Akyar Caddesinden geçiyor,  3. etap ve 300 metre  uzunluğundaki 4. etap ile son cadde.Bu bulvarın yapılışı sırasında   mevcut Belediye Başkanı Kadir KARA teknik Belediye Başkan Yardımcısı.Ki,4. etap yapım çalışmaları onun Başkanlığına denk geldi.(Kadir KARA; Musa ŞAHİN,Mehmet gürbüz,Memili KIRIKKANAT  ve Davut ÇUHADAR dönemlerinde hep etkili görevlerde İmar müdürü ve  Başkan yardımcısı olarak çalışan bir  isim)
     Üçüncüsü de  Davut ÇUHADAR döneminde açılan (Teknik Başkan yardımcısı Fazlı NACAR) yine Musa Şahin Bulvarından Başlayıp Yeni Vilayet, City 328,PTT Başmüdürlüğü,OTSOnun arasından bütün haşmetiyle Karaçay’a kadar  ulaşacak sanılırken  Atatürk caddesinde son bulan Adnan Menderes Bulvarı.
      O günden bugüne Osmaniye insanı ve bendeniz hep merak ettik durduk. Niçin Her iki Bulvar da,  isimleri konulmuş kişilerin adlarına yakışır iddiada olamadı da kadük kaldılar?
Herkesin gönlünden  geçen  iki Bulvarın da  Karaçay’a kadar uzanıp Osmaniye’ye derin, derin Amanos dağ havası teneffüs ettirmesiydi. Sahip olacağı güzel görüntüyle Osmaniye’ye görkem katacağı şeklindeydi. Ama olmadı. Neden olmadı ya da olamadı?
Osmaniye’nin yoldu,caddeydi,meydandı serencamı anlat anlat bitmez.Yağmurlu havalarda göletlere dönen  caddelerinin akibetinin  gelmediği gibi.
     Madem Kentsel dönüşüm projesi sözleri ediliyor.
    Madem ki  Kent Konseyinin seçimi yeni yapılıp, yeni Başkan seçildi.
    Dahası TÜMSİAD 2023 İDEAL Osmaniye’nin rüyasını görürken bunları değerlendirelim diye açtım bu  meseleyi.
    Bir ucundan,kıyısından ,köşesinden ama, ama can havliyle,var gücümüzle tutalım diye..Öyle ya da böyle Osmaniye’nin umumi efkarı  takipte…Aynı şekilde bendeniz de…
   
      ------------------------------------------------------------------
 İKİ MEYDANIN SERENCAMI- Bu konudaki değerlendirme yazım ile birlikte hazırlayacağım röportajı sizlerle en kıs zamanda paylaşmak dileğimle bekleyiniz…

Bu haber 1523 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU