Aydın Osmaniye Gazetesi

" İlahi Defter KADER " adlı bir kitap okudum

Ali TÜRKMEN

02Ocak2012, 20:39

Ali TÜRKMEN

      

      Osmaniye'nin tanınan emekli öğretmenlerinden  İlahiyatçı yazar  Ali SARIKAYA 'nın   Yeni ASYA  Yayınevi tarafından basılan   "İlahi Defter KADER" adlı 3.kitabını  beğeni ile okudum.
Takdir hislerimin tercümanı niteliğindeki inceleme yazımı sizlerle paylaşmak istedim.

  142 sayfadan ibaret olan Eser,gayet güzel bir kapak tasarımı ile okuyucularının hizmetine sunulmuş.

   Lise ve üniversite gençliğinin önünde önemli bir hizmet vesilesi olarak durmaktadır. Sade bir üslupla kaleme alındığı için herkesin faydalanabileceği bir eser olmuştur. Kaderin anlaşılması zor konularını herkesin anlayabileceği bir üslupla ifade etmesinden dolayı bir ihtiyacı karşılayacağı kesindir.

  Eserin yazılmasının uzunca bir serüveni olduğu anlaşılıyor.

  1990 lı yıllarda Osmaniye Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin soruları üzerine konuya başlanmış, iki yıl boyunca bu öğrencilerle konular tartışılmış ve eserin çatısı böylece ortaya çıkmıştır. Daha sonra çevre il ve ilçelerde ağırlıklı olarak üniversite öğrencilerine seminer olarak sunulmaya başlanmış, onlardan gelen soruların cevapları ile muhteva genişlemiştir. Adana, K.Maraş, Mersin ve Hatay’da bu seminerler tekrarlanarak olgunlaşmış ve bir kitap muhtevası kazanmıştır. On yılı aşan bir hayat hikayesi vardır.

Eserin muhtevasında kadere imanın bir genel değerlendirmesi yapılmış, Allah’ın iradesi ile tayin ettiği, kulun katkısının olmadığı bölümü ile kulun iradesine dayalı olan bölüm arasındaki farklar ve sorumluluklar açıklanmıştır. Kulun iradesi nereye kadar uzanmakta ve ne kadar sorumluluk taşımaktadır, bunlar sade bir ifade ile açıklanmaya çalışılmıştır.

Kader konusu, anlaşılması ve anlatılması en zor konulardan birisidir. Kaderle alakalı konuların basitten başlayıp karmaşık olanlara doğru açıklanmış olması konunun anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Kaderin tanımı, kader ve cüz’i irade ilişkisi, kaderin bir planlama oluşu, musibetlerin kaderle olan ilişkisi, cüz’i iradenin tanımı, sorumluluğun nerde başladığı, kaderle Allah’ın takdiri arasındaki ilişkiler, ezel kavramının ne demek olduğu, nisbi hakikatlerin mahiyeti, Allah’ın yaratması karşısında kulun iradesinin durumunun ne olduğu, kaderin zorlayıcı olup olmadığı, hayır ve şerrin yaratılması, rızık ve kader, kader ve tevekkül, sadakanın ömrü uzatması, ata kanununun ne olduğu gibi önemli konular kitabın içeriğini teşkil eden konuların bir kısmıdır.

Eserin takdiminde yayınevinin şu notu gayet manidardır:

“Bu eserde “kader” konusu ile ilgili kavramlar sıradan bir okuyucunun bile anlayabileceği tarzda “en basitinden en karmaşık olanına” doğru bir sıra takip edilerek açıklanıyor. Anlaşılması güç meseleler misallerle akla yakınlaştırılıyor.

Hacmi küçük, fakat muhtevası dolgun ve faydalı bir eseri  okuyucularımıza ve yayınevi koleksiyonumuza kazandırdığımız için Yeni Asya Neşriyat olarak fevkalade memnun ve huzurluyuz.”

Bu haber 1713 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU