Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare

Ali CİHANGİR ile

Ali TÜRKMEN

21Aralık2011, 07:53

Ali TÜRKMEN

Bugünkü röportaj ve sohbet konuğum Osmaniye Aktif Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali CİHANGİR.
Konumuz ise; AGC'nin Yerel Medya etkinlikleri kapsamında DOĞAKA-Doğuakdeniz kalkınma Ajansı kabüllü "Gazete sayfa Mizanpajı ve Haber Yazma teknikleri eğitimi" adlı  proje.

---------------------------------------------------

    

FOTOĞRAFLAR:Resul ÖZDİL

      İnsan devamlı araştırmak zorunda olan bir varlık.Hayatı kavramanın yolu da araştırıp,bulup kavrayıp öğrenmek ve öğrendiğini uygulamaktan geçer.Yani insanın en büyük  hedeflerinden biri eğitimle gelişmek,yükselmek ve hem kendine hem de çevresine yararlı olmaktır.

     Bilgi ile, eğitim yoluyla donanımlı olan  insanın işini güzel yapacağı,etrafına yararlı olacağı da apaçık ortada.Bu eylemlerin hepsinin bir aktivite  ortaya çıkaracağı da  ayrı bir realite.

    "Hareket Harareti ,hararet te enerji oluştursun,aktif olalım " diye  adını  Osmaniye Aktif Gazeteciler Cemiyeti  koyan AGC yönetimi   ve başkan Ali CİHANGİR ,Derneğin ismiyle aynı doğrultuda ,meslektaşlarıyla birlikte devamlı yeni aktiviteler tasarlayıp uygulama çabasında.

    Ali CİHANGİR ile sözümüz ve sohbetimiz,biraz da söyleşimiz AGC'nin  en son gerçekleştirdiği,DOĞAKA kabüllü "Gazete sayfa Mizanpajı ve Haber Yazma teknikleri eğitimi" adlı mesleki  proje üzerine.

  TÜRKMEN-Eğitim Projenizi kabul eden DOĞAKA'nın bu tür bir etkinliğinize  katkısı ne oldu?

  CİHANGİR-İlgili kurum sadece eğitimi veren öğreticinin günlük  yeme ve konaklama  masraflarını üstlendi.Kursa katılan kursiyerlerin  kurs anındaki  sarf malzeme giderlerini derneğimiz karşılamıştır.

  TÜRKMEN-Projenin Eğitim mekanı olarak nereyi kullandınız?  Kaç gün sürdü?Eğitimi veren öğretici kimdi?

  CİHANGİR-AGC dernek binası toplantı salonunu kullandık.Eğitim Projesi iki aşamalı ve 6 gün sürdü.Öğreticimiz Konya Selçuk Üniversitesi İletişim Fakultesi  Gazetecilik bölüm Başkanı Doç.Dr.Mustafa ŞEKER hocamızdı.

  TÜRKMEN-Eğitime  sadece üyeleriniz olan Gazeteciler mi kursiyer olarak katıldı?Yoksa  Üye olmayanlar da katılabildi mi?

  CİHANGİR-Eğitim kursumuz için sadece  kendi üye gazetecilerimiz değil,katılmak isteyen ve başvuruda bulunan her Gazeteci arkadaşımızın katılma şansı oldu.Bütün kurumların basınla ilgili görev yapanları da eğitim kursumuza katılmışlardır.

  TÜRKMEN-Eğitim kurs projenize toplam kaç kursiyer katıldı.Kursiyerlere kurs eğitim gördüklerini belgeyen  ne gibi bir belge verildi.

  CİHANGİR-  Eğitim  Proğramımıza 30 Kursiyer katıldı.Kursiyerlere katılım sonrası "Eğitim Sertifikası" verildi.

--------Ali CİHANGİR Kimdir ?

                

 

1971 yılında Osmaniye’nin Hasanbeyli İlçesi Karayiğit köyünde hayata “Merhaba” diyen Ali Cihangir; İlkokulu köyünde, Ortaokulu Osmaniye İmam-Hatip Lisesinde tamamladı. Lise Eğitimine Osmaniye Endüstri Meslek Lisesi Metal İşleri Bölümünde devam eden Gazeteci-Şair, 1993 yılında Trakya Üniversitesi Edirne Meslek Yüksekokulu Kaynak Teknolojisi bölümünden Mezun oldu.997 yılında Osmaniye Bedensel Özürlüler Derneğinin çıkarmış olduğu “Bizim SESİMİZ” gazetesinde Genel Yayın Yönetmeni ve Haber Müdürü olarak gazetecilik hayatına başladı. 1998 yılında Osmaniye’de yayınlanan “Öz AKDENİZ” gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü oldu. Şubat 2000 yılında Vatani Görevi nedeniyle “Öz AKDENİZ” gazetesinden ayrıldı.

Vatani görevinin acemi birliğini Kütahya Jandarma Er Eğitim Merkezinde, Usta Birliğini ise İzmir-Kemalpaşa İlçe Jandarma Komutanlığı ile İzmir-Ödemiş Kapalı Cezaevi Jandarma Karakolunda tamamladı.Osmaniyede faaliyetini sürdüren AKTİF GAZETECİLER Derneği Başkanlığını yapan Ali CİHANGİR;askerlik dönüşü tekrar AKDENİZ Gazetesinde yazı işleri müdürü olarak göreve başladı ve halen bu görevine devam ediyor. Bu arada Radyo 80’de “Sevda Denizi” isimli şiir programı da yapan Cihangir; “Bence şiir hayatın kendisidir. Aslında her anımız bir şiir gibidir. Yaşantımızın kesitlerine baktığımızda, yaşadığımız acı-tatlı günlerde saniyeleri bırakın saliselerde bile şiiri görmek mümkündür. Ama bu bakışınıza bağlı.” diyor.

Ali CİHANGİR , Tuba CİHANGİR ile evli ve Hanifi Taner isimli bir erkek çocuk babasıdır

Bu haber 1825 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU