KURBAN BAYRAMINIZ MUBAREK OLSUN

Ali SARIKAYA

30Ağustos2017, 18:19

Ali SARIKAYA

         Zilhicce’nin on günü Kur’an’da yemin edilen günler olarak ifade edilir. “Zilhicce ayının ilk on gecesine yemin olsun;” (Fecr Suresi 89/2) Bu geceler önemli ibadetlerin yapıldığı zamanlardır. Zilhicce ayının ilk on günü içinde hac ibadetinin önemli bölümü olan Arafat vakfesi, Müzdelife vakfesi, şeytan taşlama ibadetinin bir bölümü yer almaktadır. Senenin iki önemli dini bayramından birisi olan kurban ibadeti yine bu on gece içinde yer almaktadır.

         Yine kurban ibadetine bağlı bu zaman diliminde yapılması vacip olan bir ibadet daha var, o da teşrik tekbirleridir. 2017 yılı için 31 Ağustos Perşembe günü sabah namazı ile başlayıp Kurban Bayramının dördüncü günü ikindi namazı ile sona eren bir ibadettir. Farz namazlardan sonra selamın hemen arkasından söylenmesi vacip bir ibadettir.

Hac mevsimi, kainatı ihtizaza getiren “Allah’ü ekber” tekbirlerinin yeryüzünden semaya yükseldiği zamanlardır. Başka zamanlarda da olmakla birlikte bu mevsimde diğer zamanlardan daha fazla zikredildiği için kurban bayramı günlerine “teşrik günleri” de denmektedir.

         Hac ibadeti İslam’ın şeairindendir. Yani onu temsil eden alem ve bayraktır. Hacca gelen insanlar bu ibadeti belli mekanlarda yerine getirirler. Bu ibadet ve onun yerine getirildiği mekanlar özeldir. Mesela, Kabe yeryüzünde yapılan ilk binadır. İnsanlığın kıblesidir. Peygamber Efendimizin doğduğu yerdir. Kıyamete kadar orada ibadet edilmeye devam edecektir. Dünyanın kalbi orasıdır.

         Arafat, özel bir mekandır. İlk insan Hz. Adem (a.s.) ile Havva validemizin buluştuğu yerdir. Tövbelerinin kabul edildiği mekandır. Haccın farzlarından olan “vakfe”nin yapıldığı yerdir. O mekanda en ümmi bir insan bile bir büyük veli gibi dualarını Allah’a doğrudan arz eder. Duaların reddedilmediği bir mekandır.

         Müzdelife ve Mina haccın iki vacibinin icra edildiği yerlerdir. Müzdelife’de ikinci vakfe yapılır. Mina’da ise şeytan taşlanır ve kurban kesilir.

         Gelelim kurban ibadetine. Bu ibadet İbrahim Peygamberin (a.s.) oğlu İsmail’i kurban etme vadinin hatırasıdır. Kurban, insanın çok sevdiği malından bir hayvanı Allah için kesip yakınları ve fakirler ile birlikte onu tüketmesidir. Mala olan aşırı tutkusunu bu yolla kırmasıdır. Bir hayvanı kesmek suretiyle içindeki hırçınlığı teskin etmesidir.

         Teşrik tekbirlerinin söylendiği zamanlar, yeryüzünün ihtizaza geldiği, tekbir seslerinin semaya yükseldiği zamanlardır. Allah’ın büyüklüğünün bütün kainata ilan edildiği günlerdir.

         Teşrik tekbirleri: “Allah’ü ekber, Allah’ü ekber. La ilahe illallahü vallahü ekber. Allah’ü ekber ve lillahilhamd.” Bu tekbirleri arefe günü sabah namazından başlayarak, bayramın dördüncü günü ikindi namazı dahil, her farz namazın arkasından bir defa söylemek vacip bir ibadettir. İhmal edilmemesi önemlidir.

         Kurban bayramınızı tebrik ediyorum. İbadetlerinizin kabulünü Allah’tan niyaz ediyorum. Şehitlerimize ve hacda vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Hayırlı bayramlar.

ali_sarikaya@yahoo.com  

Bu haber 869 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU