OKÇULAR TEPESİ NÖBETİ

Ali SARIKAYA

30Ağustos2017, 18:09

Ali SARIKAYA

         Okçular tepesi nöbeti uzun bir nöbet. Ümmetin umudu olacak bir nöbet. Ümmetin tamamını ilgilendiren bir nöbet. Bin yılın adı var bu nöbette. Bin yıldır devam eden, bitmeyen bir nöbet. Her yerde, her mekanda ve makamda tutulması gereken bir nöbet. Kıyamete kadar da devam edecek bir nöbet. Ecdat bin yıl bu nöbeti tutup geldi. Şimdi sıra bizde.

         Bu nöbet sırf Allah rızası için tutulması gereken bir nöbettir. Maddi ve manevi çıkar peşinde koşmadan tutulması gereken bir nöbet. Ganimet için yerlerini terk edenler zafere ulaşamadığı gibi ganimetten de mahrum kalacaktır. Tıpkı tarihte Uhut’ta olduğu gibi.

         Nöbet yerini terk edip ganimet peşinde koştuk. Ufukta zafer görünmüyor. Ganimette yok. Evlerimize, çocuklarımıza bile sahip olamadık. Gözü yaşlı, boynu bükük beldelere umut veremedik. Bütün İslam beldeleri harap ve yorgun. Viranelerinde baykuşların sesi yükseliyor. Havuzlar boşalmış, bülbüller susmuş.

         Okçular tepesini terk etmeyeceğimize dair sözümüzü yerine getiremedik. Korumamız gereken alanı terk ettik. Dik duramadık. Üstümüzden bir deccal silindiri geçti. Her şeyimizi ezip geçti. Bütün değerlerimiz yerle bir edildi. Tarihi mefahirlerimiz yok sayıldı. Tarihin izinde, atalarımızın izinde yürüyemedik. İzimizi kaybettik.

         Babil’in asma bahçelerini görenler, dünyanın nimetlerine dalanlar, zenginliğin verdiği rahatlıkla etrafı ile alakalarını kesmeye başladılar. Sultanlara layık bir dünya ararken sergenlerde, ezilenlerin arasında, ayaklar altında kaldılar. Baş olmak isterken ayaklarda sürünmek zorunda kaldılar. Tarihimizi, mefahirimizi, şan ve şöhretimizi, her şeyimizi kaybettik. Ümmetin umudu olma özelliğimizi de kaybettik. Şimdi bu yangının küllerinden dirilmeye gayret etmenin tam zamanı. Ulu çınarın kökleri çok derinde. Kolay kolay sökülüp atılamıyor. Bir yerden sürgün verme vakti geldi. Bu çınarın gölgesinde oturmak isteyenler çınarı arıyorlar.

         Korku ve ümitsizlik hastalığı bizlere diz çöktürmesin. Yiğit dediğin, herkesin düştüğü yerde ayakta kalırmış. Şimdi tam yiğitlik zamanı, ayakta kalma zamanı. Bize bakarak ayağa kalmak isteyenler olacaktır.

         Bayramları turistik geziye çevirenler, enkaz altından çıkan Suriyeli çocuğun o korkulu gözlerle etrafa bakış halini anlamakta zorlanacaktır. Tuz, yemeğe tat verir, ancak fazlası hem tadını bozar hem sağlığı. Kararında olması doğru olandır. Dünya selinin önünde sürüklenmek, düşmanın gönlünde olması gereken korkuyu kaldıracaktır. Aç canavara karşı sevgi beslemek, onun iştihasını açacaktır. İzzetle ikbalimize yürümeye engel olacaktır. İslam’ın sedasını gür bir şekilde istikbalin burçlarında yükseltmek için nöbet devam ediyor. Şehitler tepesinin nöbetine devam.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1063 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU