Aydın Osmaniye Gazetesi

24-KASIM DAĞARCIĞIMIZDAN

Ali TÜRKMEN

24Kasım2011, 08:00

Ali TÜRKMEN

Hani deriz ya halk arasında "Çerçi başındakini çağırır "diye.Ya da ondan bundan çuvaldaki undan yani dağarcığından haber ver " tekerlemesiyle başlayalım söze. Ben bir emekli öğretmen olduğum için  bu yazıyı 24-KASIM Öğretmenler gününe ayırdım.Dağarcığımızda 24-Kasım var da hangi yönüyle var?Dilimize yerleşmiş haliyle "öğretmenler günü" okullarda öğrenci öğretmen anışlarıyla var.Siyasiler ve kendini bir şeyler söylemek zorunda hissedenlerin söylem biçimleriyle var."eli öpülesi öğretmenlerimiz","annemizden,babamızdan aziz bildiklerimiz",öğrettiği bir harften dolayı kölesi olmayı göze aldıklarımız.Vicdanı hür nesiller yetiştirecek olanlar.

   Hayatta herkesin bir öğretmeni vardır.Hayatın ilk öğreticisi ve terbiye edicisi Allah'tır.Sonra da kutsal kitap ve sahifeleriyle peygamberler.Evimizde ilk öğretmenimiz annelerimiz.Okulda öğretmenlerimiz.Hele hele ilköğretim 1. sınıftan okula başladığımız öğretmenimizin yeri bambaşkadır.Yaşamımızda öğrenme,öğretme ve öğretenin,öğretici olmanın önemi  kesinlikle  gözardı edilemez.Ama bu üç öğenin ,okul hayatımızda ve şu anda hem öğrencinin,hem de toplumun  genel hayat seyrinde  ne kadar yeri var?. Ya da  insanı etkileme biçimiyle ya da sonuçlara bakarak. Ebeveyn,arkadaş,çevre,basın yayın,oyun,Tv,İnternet oranlamasıyla bugün günlerini kutladığımız öğretmenler kaçıncı sırada yer alır acaba?  Bir sıralama yapılsa durumun pek parlak olacağı kanaatinde değilim öğretmen açısından.Çok başlarda olmayacağı kesin.belki orta,belki de daha geri sıralarda.Böyle bir tablonun oluşmasında sadece öğrenci,sadece toplum da değil eksiklik.Bütün bütün  etkenleri bir yana etsek, biraz da öğretmen açısından özeleştiri yapsak Öğretmenin de  eksikliği,eksisi vardır mutlaka böyle bir  oluşumda.Zira yeni nesil öğretmenlerin eseri,toplumu meydana getiren her katman,her sınıf insan  onların eğitim ürünü sonuçta.

   Fakat  yine de bugün öğretmenler günü.Ne olursa olsun öğrenme öğretme ve de öğretmenlik hayatın ta kendisi.Hepimizin bir öğretmeni var olduğuna göre ,bugün de onların günü olduğuna göre,asıl neşeye,saadete getirelim sözü.Öyle ya da böyle 24-KASIM günü stayişlerle bahsettiğimiz,kendilerine medhiyeler dizdiğimiz öğretmenlerimizin  hükümet erkanı tarafından  ekonomik iyileştirme yapılırken niçin pek hatırlanmadığına.Ya da göz ardı edilir  gibi olduğuna.Namaz kıldırma memuru İmam-Hatibe,Güvenlik Memuru Polis ve Ordu mensubuna,Adaletin dağıtıcıları Yargı mensuplarına ,can ve sağlık emanetçilerimiz sağlık elemanlarına ek,ek iyileştirmeler yapılırken neden eğitim ve öğretim neferi öğretmenler pek akla getirilmez.Ya da Öğretmen emeklisi,ya da evimizin ilk öğretmenleri emekli anne babalarımız imeklemeye devam etsin gibi bir izlenim verecek davranışlar sergilenir.?Neden Öğretmen ve emekli intibak yasasıyla muradına ermek için bekleyen,sabreden Derviş misali olur?

    Herneyse sevgili Öğretmenlerim ; "herhalükarda  24/Kasım Öğretmenler gününüz kutlu olsun.Yetiştirdiğiniz ülkemizin geleceği yeni nesillerle yarınlarımız umutlu olsun" diyorum. Yukarıda ismini andığım meslek guruplarına da "size niye veriliyor ki, diye bir düşüncede değilim." Sadece hep birlikte,hep beraber,anca beraber olsun diyorum.Hem vatandaşız hem de kardeş...

      

Bu haber 1364 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU