Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare

Osmaniye'ye Sevdamız varsa eğer?

Ali TÜRKMEN

13Kasım2011, 20:15

Ali TÜRKMEN

 

        Osmaniye sosyal hayatında yer alan insanlar  için öteden beri  bir niteleme yapılır. "Osmaniye'de Yerli aileler ve Osmaniye'ye dışardan gelenler" diye.Aslına bakılırsa insanlık tarihi kadar eski olan muhaceret dolayısı ile Osmaniye'de yerli olarak kendini gören ailelerin çoğu da dışarıdan gelmişlerdir.O zaman bir ölçü koymak gerekir yerli ve sonradan gelenler anlayışına sanırım.Doğmak ve doymak.Hem doğmuş hem de doymuşsak bu belde de hepimiz Osmaniyeliyiz.Hepimiz yerliyiz..Osmaniye'de ,ya da başka bir Beldede doğmak bizim kendi tercihimiz değil.Ama gelip yerleşip,Osmaniye topraklarını mesken tutmak kendi tercihimiz.Osmaniye tabi zenginlikleri olan bir yer.Osmaniye bereketli topraklar beldesi.Osmaniye huzurun kenti.Osmaniye doğudan batıya kapı.Osmaniye Kara yolları olarak üçlü bir makasın ortasında.Yaylası,denizi,yeşilin tonları ,mavinin uçsuz bucaksız insanı saran enginliği.Osmaniye kaleler şehri.Osmaniye'nin her yeri örenlerle dolu.Bacasız sanayi yer fıstığı ticaretinin ana üssü Osmaniye.                

    Osmaniye'yi sonradan ikamet edinenlerin böyle haklı gerekçeleri var elbette.Bir de kendi beldesinde huzur ortamı insanca yaşama şansı kalmamışsa hicret kaçınılmaz ve de sünnet.Allah'ın arzı geniş.Osmaniye'de o arz parçalarından biri.Anavatan Anadolu cennet, Osmaniye'de o cennetin  nadir köşelerinden bir köşe.Böylesine imkanlar ve  hoşgörülü,müsamahalı ve de konuksever insanların diyarına gelip,mesken tutmaktan daha tabi ne olabilir ki?

    Metrepol ve sanayisi gelişmiş kentler haricinde, kendine denk ölçekli şehirler içinde yurdun dört bir yanından  en yoğun  göç almış bir kent Osmaniye.

    Hiçbir dışardan gelen de büyük imkanlarla gelmedi Osmaniye'ye.Genel çoğunluk burada edindi elde ettiği  mal varlığını.Ama iyi değerlendirdiler kendilerine sunulan  nimetleri.Çok çalıştılar,çabaladılar.sadakat gösterdiler,üstlendikleri işlerin hakkını verdiler ve bugün Fıstık kenti Osmaniye'de fıstık tacirlerinin çoğu ,yemekçilik ,İnşaat,hayvancılık sektörünün ekseriyeti hicret ile gelenlerin elinde. 

     Şimdi asıl konumuza gelelim.Osmaniye kimin sevdası.Kimin çilesi,kimin ıstırabı? Aslolan bu.Çilesini çekmediğimiz dava, yüreğimizde ıstırabını duymadığımız sevda bizim değil.

    İster önceden ,ister sonradan gelip yerleşip Osmaniye'de olalım "Osmaniye diye bir sevdamız var mı? "diye soralım yüreğimize.Eğer bu soruya evet diyebiliyorsak,kimin himmeti Osmaniye ise,o tek başına Osmaniye'dir ve Osmaniyelidir.Ama insan olarak yaratılıştan  gelen bir özelliğimiz var bizim  kendi cinsimizle ilgili olmak.Medeniyiz.Kollektif yaşamayı severiz.Birlikte hissetmeyi severiz.Hepimizin himmeti Osmaniye.O zaman hepimiz Osmaniye'yiz ve Osmaniyeliyiz.

     Peki Osmaniyeliysek ne yapmalıyız,nasıl davranmalıyız.Bundan sonraki yazılarımızda biraz da bu konulara değinelim istiyorum başlıklar halinde.

Bu haber 1374 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU