GÜZEL GÖREN GÜZEL DÜŞÜNÜR

Ali SARIKAYA

30Haziran2017, 09:31

Ali SARIKAYA

“Güzel gören güzel düşünür. Güzel düşünen, hayatından lezzet alır.” (Mektubat Sayfa 457) Bediuzzaman Said Nursi’nin bu sözü bir hayat felsefesidir. Bütüne bakarak parçayı anlama ve parçayı bütün ile bağlayarak görme hadisesidir.

Hayatın akışı içinde bazen daraldığımız, sıkıntıların boğazımızı sıktığı anlar olmaktadır. Mahiyetini bilemediğimiz dertler bize ıstırap vermektedir. Bu olaya mevzi baktığımız için, bütün ile birlikte göremediğimizden bize eziyet olarak dönmektedir. Hayatı bir bütün olarak görenler, dert gibi görünen şeylerde de derman bulmuşlar ve derde de şükretmişlerdir. Dertler ve sıkıntılar sabır ibadetinin vakitleridir. Yunus Emre’nin şiiri bunu ne güzel ifade etmektedir.

“Hoştur bana senden gelen:

Ya hilat-ü yahut kefen,

Ya taze gül, yahut diken..

Kahrında hoş lutfun da hoş.

…

Gerek ağlat, gerek güldür,

Gerek yaşat gerek öldür,

Aşık Yunus sana kuldur,

Kahrında hoş, lutfun da hoş.

İnsanın başına bin bir türlü haller gelir. Ağlatacak veya sevindirecek durumlar olur. Bu durumda yapılacak şey, bunların kimden geldiğini, ne için geldiğini bilmektir. İşte o zaman bunların şikâyete sebep olacak işler olmadığını anlar.

Hele de mülkün sahibinin, mülkünde dilediği gibi tasarruf etme yetkisinin bulunduğunu bildiği halde, mülkün sahibini kendisi gibi aciz insanlara şekva eden büyük bir gaflet içindedir.

Mülkün sahibi mülkünde hikmetle iş görmektedir. Hiçbir şey hikmetsiz ve abes değildir. Hepsinin bir neticesi var ve bir hikmetle verilmektedir. İşte bu durumu anlayan insanlar Yunus gibi kahrın da lütfun da bir hikmete binaen verildiğini ve netice itibariyle kulun efendisine itiraz hakkının bulunmadığını bilir. Kahrın içinde bir lütuf hisseder. Şikâyet ederse de şikâyetini Allah’a arz eder. Kendi aczini ve fakrını Allah’a duyurur. Yakub (a.s.) gibi der, “Ben tasa ve üzüntümü ancak Allah’a arz ederim.” (Yûsuf Suresi 12/86) İki oğlu elinden alınmış bir babanın şikâyeti bu. Ayetin devamında ise, güzel görenin güzel düşünmesini perçinleyen şu cümle yer alır. “Ben, Allah tarafından sizin bilmediğiniz şeyleri bilirim” (Yûsuf Suresi 12/86)

Bediuzzaman’ın cümlesini tekrarlayalım:

“Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen güzel rüya görür, güzel rüya gören hayatından lezzet alır.” (Münâzarât, s. 74)

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1746 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      BASIN İLAN KURUMU

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU