KADİR GECESİ

Ali SARIKAYA

23Haziran2017, 11:26

Ali SARIKAYA

         Kur’an- Kerim’in Peygamber Efendimize (a.s.m.) inmeye başladığı gecedir. Bin aydan daha hayırlı olduğunu Kur’an haber vermektedir. “Biz onu Kadir gecesi indirdik. Kadir gecesi nedir, bilir misin sen? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail a.s.) o gece Rabblerinin izniyle her iş için iner de iner. Tam bir esenliktir o gece, tâ tan yeri ağarıncaya kadar.” (Kadîr sûresi, 1-5)

         Kadir gecesi Ramazan ayının son on gecesinde saklanmıştır. Son on gecesinin de tek gecelerinde olduğu haber verilmektedir. “Kadir gecesini ramazanın son on günü içinde arayınız!” (Buhârî, Leyletü’l-kadr 3) “Kadir gecesini Ramazan’ın son on günündeki tek gecelerde arayın!” (Buhârî, Leyletü’l-kadr 3) İçinde bulunduğumuz zamanlar çok kıymetli zamanlardır. Kulluğun zirve yapması gereken anlardır. Bir ömre bedel neticelerin elde edilebileceği vakitlerdir.

         Âişe radıyallahu anhâ’dan rivayet edildiğine göre  Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, ramazanda diğer aylardan daha fazla (kulluk yapmaya) çalışırdı. Ramazan’ın son on gününde de ramazanın öteki günlerinden daha fazla ibadet ederdi. (Müslim, İ’tikâf 8)

         Ramazanın son on gününe girildiğinde Peygamber Efendimiz (a.s.m.) ibadetlere o kadar yoğunlaşırdı ki, sanki ev halkı ile bütün alakasını keserdi. Her dakikasını ibadetle taatle geçirirdi. Âişe radıyallahu anhâ şöyle buyurdu: Ramazan ayının son on günü girdiğinde Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem geceleri  ihyâ eder, ev halkını uyandırır, ciddiyetle ibadete soyunur ve eşleriyle ilişkiyi keserdi. (Buhârî, Leyletül-kadr 5)

         Âişe -radıyallâhu anhâ-, Peygamber Efendimiz’e: “–Ey Allah’ın Rasûlü! Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim?” diye sormuş, Fahr-i Kâinat Efendimiz de:

“«Allah’ım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla!» diye dua et!” buyurmuştur. (Tirmizî, Deavât, 84)

Bu Ramazanın son on günündeki tek gecelerde özellikle, bolca Kur’an okumalı, varsa kaza namazları borçları onları kaza etmeli, kendisi ve akrabaları için dua etmeli, milleti ve memleketinin maddi manevi huzur ve selameti için dua etmelidir. Hastalarına şifalar, dertlilerine devalar istemelidir. Fitneden ve fitnecilerden uzak durma imkanı bahşetmesi için Allah’a yalvarmalıdır. Seksen senelik bir baki ömrü kazanmanın yollarını aramalıdır. Dünyevi hiçbir ticaret bu katar kârlı değildir. Bu ticaretten gafil ve uzak kalmak büyük eksiklik olur.

Allah’ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, bizleri de affet. Vefat eden anne ve babalarımıza rahmetinle muamele et. Varsa taksiratlarını affet. Akrabalarımızdan ahirete irtihal edenleri bağışla. Memleketimizi ve milletimizi her türlü bela ve fitneden koru. Hastalarımıza şifalar ihsan et. Gençlerimizi din ve vatan yolunda istihdam olmalarını nasip eyle. Âmin!

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1059 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU