RAMAZANINI GÖLGESİ ÜSTÜMÜZE DÜŞTÜ

Ali SARIKAYA

28Mayıs2017, 10:38

Ali SARIKAYA

ALİ SARIKAYA

         Peygamber Efendimiz (a.s.m.) üç aylar geldiğinde “Ey Allah’ım! Recep ve Şabanı bize mübarek kıl, bizi Ramazana kavuştur.” (Beyhaki, şuabul iman, 3/375) diye dua edermiş. Allah’ım! Resûlün senden neyi istiyorsa onları biz de istiyoruz. Onları bizlere nasip eyle. Nelerden sana sığınıyorsa onlardan biz de sana sığınıyoruz. Onlardan bizleri muhafaza eyle. Âmin.

         Mübarek ayların içindeyiz. Cennet anahtarı Ramazan ise gölgesi üzerimize düştü. Kısa bir müddet sonra inşallah bu büyük hazineye kavuşacağız. Allah feyzinden, bereketinden istifade etmeyi nasip eylesin.

         “Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.” (Bakara, 2/183)

         Ramazan ayı ve içindeki oruç çok bereketli bir zaman dilimidir. Allah’ın rahmetinin sağanak halinde kullarına yağdığı bir vakittir. Böylesine bol rahmet başka bir zamanda yoktur. Gündüzü oruçlarla, gecesi teravih ve namazla, bol Kur’an okumalarla büyük bir rahmet hazinesidir.

"Ramazan ayı ki; insanlara yol gösterici, doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri içinde bulunan ve bir hidayet kaynağı olan Kur’an bu ayda indirildi. Sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun" (Bakara, 2/185)

Allah’ın en sevdiği ibadetlerden birisi de oruçtur. Çünkü oruçta riya yoktur. Sırf Allah rızası için yapılacak bir ibadettir. Hele de yaz aylarında yapılması daha da meşakkatli olduğu için bunu riyakarlık için yapmak mümkün olmaz. Öyle olunca neticesi da Allah rızasından başkası olamaz.

“Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur.” (Müslim, Sıyam 2, (1079)

Ramazanın orucu, günah ve hataların önündeki en büyük kalkandır. Sadece Allah için tutulan, içine riyakarlık girmeyen, tutuyor desinler diye yapılması mümkün olmayan oruç, suç ve günahların önündeki en büyük engeldir. Pratik hayatta da bu böyle olmaktadır. Ramazanda suç oranları büyük oranda düşmektedir. Bu bile tek başına Allah’ın rahmetinin bir tecellisidir.

Peygamber efendimizin (a.s.m.) duasını tekrar edelim: “Allah’ım! Recep ve Şabanı bize mübarek kıl, bizi Ramazana kavuştur.” Âmin.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 940 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU