Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare

Mimar Haydar AKTÜRK ile söyleşi

Ali TÜRKMEN

05Ekim2011, 07:12

Ali TÜRKMEN

Herbir hobisi ve iş yaşamı,katkı sağlamaya çalıştığı sivil toplum hareketi ve siyasetteki vizyonu ayrı bir röportaj konusu,hayatı ise kitaplaştırılacak  içeriğe sahip bir isim Haydar AKTÜRK.Osmaniye'nin kenar mahallelerinden Selimiye'de oturup , Ülkü ilkokuluna zorluklarla giden,sıkıntılı öğrenim yıllarından sonra şu anda Osmaniye sosyal yaşamının ortasında yer alan Mimar,sanat,sivil toplum gönüllüsü ve siyaset adamı Haydar AKTÜRK.

   Mesleki başarısı ,elde ettiği Sosyal statüsüne karşın aile değerlerinden,kültüründen taviz vermeden,geleneklerine sadık ama günü  ve geleceği çağdaş imkanlarla yaşamaya çalışan biri.   

    İlk tanışmamız 2000 yılında.Bu tanışıklık onun Osmaniye sosyal yaşamında daha etkin sahne alışıyla,benim de basın  pozisyonumla daha da pekişti. Yerel günlük Akdeniz gazetesinde ve osmaniye'de kim kimdir adlı web sitemde Osmaniye'nin Fikir Bahçesinin bütün bölümlerine,röportaj,ziyaret notu,özel haber ve Biyoğrafi olarak konuk olmaya haketmiş donanımlı, komple halk ve hayatın adamı Haydar AKTÜRK ile görüşmek için İstasyon caddesindeki MİMAK Mimarlığa gittim.

    Mimak'ın girişinden itibaren  sizi mini bir müze görünümündeki Şark Salonu karşılıyor.Haydar Beyin Çalışma ofisi olarak kullandığı son derece özenle dizayn edilmiş odada  1,5 saat süren sohbetimizin bakileşmesine yarayacak fotoğraf kareleri için sevgili genç kardeşim Okan ER   denklanşöre basarken,Hümeyra KIRAÇ ÖZDEMİR hanımın hazırladığı bitki çayını sohbet esnasında,kırk yıl hatırı olacak Türk kahvesini de sohbetin bitiminde  yudumladık.

Haydar AKTÜRK bir Mimar olarak çağdaş kente bakışını" kültürü unutmadan , bütün donanımı ile sosyal ve teknik olarak insan gereksinimlerinin yer aldığı şehir"diyecümlesiyle özetliyor. Aday olduğunuz Belediye Başkanlığı için öz düşünceniz nedir? soruma ise" Belediye Başkanlığı ancak kamusal  kalkınma ve topluma hizmet için istenebilir.Kişisel çıkar için değil"yanıtını verdi."  "Belediye Meclis üyelerinin içinde Başkanın  en az şu üç meslek grubundan birer temsilciyi( Hukukçu,Mühendis,Muhasebeci) meclise taşıması gerekir."diye yanıt veren Aktürk'e son olarak genel anlamıyla siyasete bakış açısının ne olduğunu sordum.Bu soruma yanıtı da"Siyaset yapanlar iki kısımdır. 1-Almak için, 2-Vermek için siyaset yapanlar. Siyasetin her yönüyle feragat ve fedakarlık istediğini biliyorum.O nedenle ben Osmaniye'ye birşeyler vermek için siyaset yapıyorum" şeklindeydi.Siyaset adamının içselleştirmesi gereken,kendinin de bütün  içtenlikle özümsediğini  belirttiği bir  de özdeyişle sözünü bağladı"Siyasetçinin parası pul,karısı dul olurmuş"diye...
 
  

Bu haber 1955 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU