HAŞİRDE HESAP VERME GÜNÜ-2

Ali SARIKAYA

29Nisan2017, 09:13

Ali SARIKAYA

Allah, ahiret gününde kullarına en yüce makamda büyüklüğünü, azametini gösterecektir. Bu dünya ile ilgili olarak kullarının gözlerine konulmuş olan perde kullarından kaldırılacak ve hakikati bütün detayları ile göreceklerdir. Hiçbir şey gizli kalmayacaktır. “(Ona) “Andolsun ki sen bundan gaflette idin. Şimdi gaflet perdeni açtık; artık bugün gözün keskindir” (denir.)”  (Kâf Suresi 50/22) “(Ey insanlar!) O gün (hesap için) huzura alınırsınız; size ait hiçbir sır gizli kalmaz.” (Hâkka 69/18)

         O gün kimsenin kimseye üstünlüğü kalmayacaktır. Kimse kimseye iltifat ve takdir imkanı bulamayacaktır. Kimse kimseye gösteriş ve gurur yapacak halde değildir. Efendi de, köle de kendi derdine yanacak, kimse kimseyi görmeyecektir. Üstünlük sebebi olarak takva kalacaktır. Dünyadaki makam, mevki, soy sop, aşiret… gibi şeyler orada olmayacaktır. Allah’ın rızası yolunda yapılan işler dışındaki hiçbir işin önemi kalmayacaktır. Mülkün sahibinin Allah olduğu herkes tarafından kesin olarak anlaşılacaktır.

         Artık oradan geri dönüş de mümkün değildir. Hata ve kusurların telafisi mümkün olmayacaktır. “Sûr’a üfürüldüğü zaman, (işte) o gün ne aralarında soy-sop yakınlığı kalacak, ne de birbirlerini arayıp soracaklardır.” (Mü’minûn Suresi, 23/101) “O gün insanlar amellerinin kendilerine gösterilmesi için bölük bölük kabirlerinden çıkacaklardır. Artık kim zerre ağırlığınca bir hayır işlerse, onun mükâfatını görecektir. Kim de zerre ağırlığınca bir kötülük işlerse, onun cezasını görecektir.” (Zilzâl Suresi, 99/6-8)

         Ahiretin o dehşetine karşı Allah kullarını azık hazırlamaya davet etmektedir. Yol uzun, azıksız bu kadar yolu gitmeye derman ve imkan yoktur. “…Siz ne hayır yaparsanız, Allah onu bilir. (Ahiret için) azık toplayın. Şüphesiz, azığın en hayırlısı takva (Allah’a karşı gelmekten sakınma)dır. Ey akıl sahipleri, bana karşı gelmekten sakının.” (Bakara 2/197) Vicdanını kullanan, Allah'ın çağrısına icabet eden kulları için o gün hiçbir korku ve hüzün yoktur. İnkar edenler ise telafisi olmayan bir pişmanlık yaşarlar.

         “Yeryüzü, Rabbinin nuruyla aydınlanır. Kitap (amel defterleri) ortaya konur. Peygamberler ve şahitler getirilir ve haksızlığa uğratılmaksızın aralarında adaletle hüküm verilir.” (Zümer Suresi, 39/69) “Rabbinin buyruğu ve saf saf dizilmiş olarak melekler geldiği ve o gün cehennem getirildiği zaman, işte o gün insan (yaptıklarını birer birer) hatırlar. Fakat bu hatırlamanın ona nasıl faydası olacak!?” (Fecr Suresi, 89/22-23)

         “Eğer yeryüzünde bulunan her şey tümüyle ve onlarla beraber bir o kadarı da zulmedenlerin olsa, kıyamet günü kötü azaptan kurtulmak için elbette onları verirlerdi. Artık, hiç hesap etmedikleri şeyler Allah tarafından karşılarına çıkmıştır.” (Zümer Suresi, 39/47)

         Allah, bütün inananları ahiretteki bu sıkıntılardan kurtarsın. Rahmet ve merhameti ile muamele eylesin. Terazide hayırlarının konduğu kefesinin ağır gelmesini sağlayacak ameller yapmasını nasip eylesin. Yüzleri ışıl ışıl parlayan kullarından eylesin. Beli bükecek işlerden muhafaza buyursun. Âmin!

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 945 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU