Aydın Osmaniye Gazetesi

PEYGAMBER EFENDİMİZ

Ali SARIKAYA

20Nisan2017, 06:25

Ali SARIKAYA

           20 Nisan miladi takvime göre Peygamber Efendimizin (a.s.m.) doğum yıldönümüdür.

Bir kudsi hadiste şöyle buyrulmaktadır: “sen olmasaydın felekleri (âlemleri) yaratmazdım.” (Keşfü’l-Hafâ, 2:164.) Peygamber Efendimizin varlığı, bütün varlıkların yaratılış sebebidir. Onun maddi varlığı bu dünyanın varlık sebebidir. Onun duası ve ibadetleri de ahiretin yaratılma sebeplerinden birisidir.

Allah, Kur’an’da onu anlatırken diyor ki: “Andolsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatli ve merhametlidir.” (Tevbe9 / 128) Bir insanın dünyada ulaşabileceği en büyük bahtiyarlık, ümmetine deruni bir merhamet ve şefkat ile bağlı olan böyle bir peygambere ümmet olmaktır. Ümmetinin de ona karşı büyük bir vefa borcu vardır. Bu vefa borcunun adı, sünnetini yaşamak ve yaşatmaktır. Onu malından, canından daha fazla sevmektir. Onun bir sünnetini canlandırıp yaşanmasını sağlamak yüz şehit sevabına denk gelecek bir sevap kazandırmaktadır. (Taberânî, el-Mecmeu’l-Kebîr, 1394)

O, İmanla küfrün, doğrulukla yalanın arasında derin uçurumlar meydana getirmiştir. İmanla küfür, melekle şeytan gibi birbirinden uzaklaşmıştır. Bu zıt kutupları böylesine ayrışması ancak O’nun zamanında ve sayesinde meydana gelmiştir.

Allah, kâinattan dünyayı, dünyadan insanları seçip çıkarmıştır. İnsanlar içinden de peygamberleri seçmiştir. Peygamberler içinden de Peygamber Efendimizi (a.s.m.) seçmiştir. O, varlıklar içinde en seçkin insandır. Kainattan ve insanlardan beklenilen asıl maksat, onun dini ile ortaya çıkmıştır. Dünyanın yarısı, insanların beşte biri onu dinlemekte ve itaat etmektedir. O, bütün insanlık için rahmettir. İnsanlığın kurtuluşu onun getirdiği reçete ile mümkündür.

         O, özel bir insandır. Avucuna aldığı küçük taşlar zikir ve tesbihe başlamaktadır. Avucu, taşlar için bir zikir hanedir. Aynı avucu ile düşmana attığı bir avuç toprak, top ve gülle gibi olup düşmanı mağlup etmektedir. Aynı elin parmağı ile ayı ikiye bölüp ayırmaktadır. Aynı elin parmakları, susuz kalmış ordusuna on musluklu çeşme gibi su verip ordusunu susuzluktan kurtarmaktadır. Aynı el ile hastalara şifa dağıtmaktadır.

Elbette ondaki bu özellikler, o mübarek elin, ne kadar harika bir kudret mucizesi olduğunu göstermektedir. Bir elinde bu kadar harikalar meydana geliyorsa o zatın Allah yanında ne kadar makbul olduğunu, davasının ne kadar doğru ve kıymetli olduğunu gösterir. Onun sünnetine uygun olarak yaşamak dünyanın en büyük bahtiyarlığıdır.

Allah bütün Muhammed ümmetini onun şefaatine nail eylesin.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 287 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU