HAŞİRDE HESAP VERME GÜNÜ-1

Ali SARIKAYA

07Nisan2017, 07:58

Ali SARIKAYA

         Verilebilecek hesapların en ağırı haşır meydanında hayatın hesabının Allah’a verilmesi hesabıdır. İkinci defa sûr’a üflendiğinde bütün mahlukat yeniden dirilip kalkarlar. “Boyunlarını çağırana doğru uzatmış olarak koşarlarken, kafirler derler ki: "Bu, zorlu bir gün.” (Kamer 54/8) “(İşte o zaman:) Eyvah, eyvah! Bizi kabrimizden kim kaldırdı? Bu, Rahmân'ın vadettiğidir. Peygamberler gerçekten doğru söylemişler! derler. (Yasin 36/52)

         Diğer bütün imtihanlar geride kaldılar. Bunun yanında onlara imtihan bile denmez. İşte asıl imtihan şimdi başlamaktadır. Bir uçtan öbür uca, hayatın A dan Z ye hiçbir saniyesi kaçırılmadan hesaba çekilecektir. Her varlığın gözü gayet keskin olarak açılacaktır. Perde kalmış ve bütün yaptıkları önüne konmuştur. (Kaf 50/22) Kaçacak bir yer de yoktur. “O gün insanlar, dâvetçiye (İsrafil'e) uyacaklar. Ona karşı yan çizmek yoktur. Artık, çok esirgeyici Allah hürmetine sesler kısılmıştır. Bu yüzden, fısıltıdan başka bir ses işitemezsin. (Ta-ha 20/108)

         “Ve onların hepsi, kıyamet günü O'na, 'yapayalnız, tek başlarına' geleceklerdir. İman edenler ve salih amellerde bulunanlar ise, Rahman (olan Allah), onlar için bir sevgi kılacaktır.” (Meryem Suresi, 95-96)

         Haşir meydanının en zor hali, imtihanın başlamasına kadar geçecek olan andır. Bütün varlıklar yaratıcılarının huzurundadır. Saklanacak bir yer yoktur. Ezel bezminde verdikleri söze yeteri kadar sadık kalamamanın sıkıntısı, heva ve hevesin aldatması ile yapamadıkları işleri önlerine konmuştur. “Kitap ortaya konmuştur: Suçluların, onda yazılı olanlardan korkmuş olduklarını görürsün. «Vay halimize! derler, bu nasıl kitapmış! Küçük büyük hiçbir şey bırakmaksızın (yaptıklarımızın) hepsini sayıp dökmüş!» Böylece yaptıklarını karşılarında bulmuşlardır. Senin Rabbin hiç kimseye zulmetmez.”  (Kehf 18/49)

         Varlıkların bu zor durumundan yine onları kurtaracak, imtihanın başlamasını sağlayacak olan Peygamber Efendimiz (a.s.m.) olacak. Varlıkların hayat yolculuğu içerisinde, buraya kadar olan yolculuklarında, buradaki imtihanın başlamasını beklemekten daha zor hiçbir an yoktur. Bu zorluğu Peygamber Efendimizin şefaati aşacaktır. O’nun şefaati ile imtihan başlayacaktır. “Her peygamberin hususî bir duası var ki, onunla ümmetiyle ilgili olarak dua etmiş ve duası kabul edilmiştir. Ben ise, duamı kıyamet gününde ümmetim için şefaat kıldım / ümmetim için erteledim, şefaat etmeye ayırdım.”(Buharî, Daavat, 1, Müslim, İman, 340).

         “Ruh ve meleklerin saflar halinde duracakları gün; Rahman'ın kendilerine izin verdikleri dışında olanlar konuşmazlar. (Konuşacak olan da,) Doğruyu söyleyecektir. (Nebe 78/38)

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1121 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU