Aydın Osmaniye Gazetesi

Berber Rıza Emmi

Ali TÜRKMEN

15Eylül2011, 22:09

Ali TÜRKMEN

Osmaniye il merkezinde yaşayan elli yaşının üstündekilerin yakından tanıdığı bir isimdi Rıza ÖZDOĞAN. Başka deyişle Berber Rıza. Ya da benim kendisine söyleyiş biçimimle Rıza Emmi.
1930 yılında Osmaniye'de başladığı fani hayatı 15/09/2011 perşembe günü 81 yaşında ikmal etti. Hakkın rahmetine kavuştu. Allah kendisine gani gani rahmet, sevenlerine de sabırlar versin.
Osmaniye ortaokulu ve lisesi yıllarımdan ismini çok sık duyar, 1954 yılında başlayıp, 1987 yılında emeklilikle noktaladığı, berberlik yaşamını sürdürdüğü, bugünde kendi adına kayıtlı dükkanında da görürdüm.
1957 yılında Berberler Derneği Temsilcisi olarak kurucusu olduğu Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifinin murahhas azası olarak tanışıp konuştum onunla. 1977 -1980 yılları arasında yerel gazeteci sıfatımla. Merhum kurucu başkan Hamza KARAKURT'un yanında, hep anıbaşındaydı.
Nitekim 1996 yılında Hamza Karakurt rahmetli olunca kendisi başkanlığı üstlendi ve vefatına kadar da başkandı. Bu ikilinin birlikteliğinden 3 tane eser kazandı Osmaniye 1-S.S.1 Sanayi Sitesi, Şirinevler toplu meskenleri ve de un fabrikası. Daha inşaat halindeyken 3 eseri de gazeteci olarak onların referansı ile resimlemiş ve eski usul gazete fotoğrafı için klişelendirmiş ve gazete de yayınlamıştım.
Daha sonraki yıllarda Osmaniye'nin berber, benim de Rıza emmi diye hitap ettiğim Rıza ÖZDOĞAN'la görüşmelerimiz devam etti. Son bir yıla kadar. Kooperatife gider ziyaret eder, çayını içerdim.  Rıza ÖZDOĞAN; temiz, pak ve berbere yakışır bir şekilde sinek kaydı traşlı, kran tuvalet giyinen, davudi tok sesli konuşması, uzlaştırıcı, işi olsununa götürmeye çalışan, camisi, cemaati olan yapısıyla hatırlanacaktır.
Ben öyle biliyorum. İnşaallah benim gibi olumlu şahitleri de çoktur Rıza Emmi'nin. Bir yıldır da görüşemiyordum. Ama hep aklımdan da geçip duruyordu "bir görüşüp konuşup ta halleşelim, helalleşelim " diye. Ama son randevu vefat haberiymiş, öyle oldu.
Rahmetle git Rıza Emmi...

Bu haber 1830 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU