SEBEPLERİN KONUŞ HİKMETİ

Ali SARIKAYA

07Aralık2016, 16:50

Ali SARIKAYA

         Sebepler dairesinde meydana gelen işleri sebeplere isnat etmek doğru değildir. Çünkü sebepler mal sahibi değillerdir. Meydana gelen işlere etkileri ve tesirleri yoktur. Güç ve kudret doğrudan Allah’a aittir. Asıl mülk sahibi odur. Hakiki tesir de ona aittir. İş gören asıl kuvvet ve kudret Allah’a aittir.

         Sebeplerin hiç etkisi yok mu?

         Sebeplerin dünyası, bir devlette veya bir kurumda kalem dairesine benzer. Kalem dairesi karar alma ve uygulama yeri değildir. Orası, bilgilerin toplanıp dağtımının yapıldığı yerdir. Orasının vazifesi tebliğdir, icraya ortak olma yeri değildir. Tebliğ edenin fazla veya eksik yapma hakkı yoktur. Oranın vazifesi ilan etmek, yukarıdan gelen emir ve hükümleri tebliğ etmektir. İzzet ve azamet perde ister. Perde ise araya sebeplerin girmesini gerektirir. Eğer öyle olmazsa, şikayetler asıl icraat sahibine yönelir. Bu ise şefkat ve merhamet sahibi olan zata karşı haksızlık olur. Ayrıca sebeplerin icra yetkisi ve icraya katkısı yoktur. Kendisine emredileni icra ederler.

         Asıl kudrette eksiklik ve noksanlık olmadığı için yardımcılara ihtiyacı yoktur. Dünyevi sultanlarda kudret eksikliği olduğu için onların yardımcılara ihtiyacı vardır. Sultan-ı Ezeli olan Allah’ın gücünde bir noksanlık olmadığı için yardımcılara ihtiyacı yoktur. Onun için sebepler sadece birer perdedir.

         Sebeplerin icrasına getirilen perdeler, mesela, ölümler için sebep olarak konulan hastalıklar, musibetler, felaketler ölümü meydana getirmezler, ölümü yaratmazlar. Hayatı vermek ve almak Allah’ın gücüne aittir. Hayatı veren de, alan da odur. "Allah herşeyin yaratıcısıdır. Ve O her şey üzerinde hakkıyla görüp gözeticidir." (Zümer Suresi, 39:62.) "Göklerin ve yerin tedbir ve tasarrufu Ona aittir." (Zümer Suresi, 39:63.)
"Şanı ne yücedir Onun ki, herşeyin hüküm ve tasarrufu elindedir." (Yasin Suresi, 36:83) "Hiçbir şey yoktur ki, hazineleri Bizim yanımızda olmasın." (Hicr Suresi, 15:21.)
"Hiçbir canlı yoktur ki, Allah onu alnından tutup kudretine boyun eğdirmiş olmasın." (Hud Suresi, 11:56.)

         Bu noktadan bakılınca insan sultanlarının işlerinde yardımcıları icraatlarda makam ve yetki sahibidirler. Güç ve kuvveti paylaşırlar. Allah’ın mülkünde ise böyle bir güç paylaşımına ihtiyaç yoktur. Onun gücünde bir noksanlık, acizlik yotur. Onun için yardımcılara da ihtiyacı yoktur.

         Perdeler, hikmetini bilmediği, neticelerini göremediği işlerde itiraz etmemek, şikayet etmemek, şefkat ve merhamete karşı gelmemek için konulmuştur. Allah’ın bunca şefkatli ve merhametli işleri varken, huşumuza gitmeyen, ölüm gibi sebep ve sonucunu bilmediğimiz bir işten dolayı şikayetlerin Allah’a yönelmemesi için hastalıklar, musibetler perde edilmiştir. Perdeler de bir şefkat ve merhemetin sonucudur. Allah kullarının günaha girmesine izin vermemek için bunları koymaktadır.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1013 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU