FİTNE ÖLÜMDEN BETER

Ali SARIKAYA

30Eylül2016, 17:53

Ali SARIKAYA

Kelime olarak fitne, İnsanın akıl ve kalbini doğrudan doğruya, hak ve hakikatten saptıracak şey olarak tarif edilmektedir. Muhârebe, azdırma, karışıklık, ara bozmak, dedikodu, imtihan ve tecrübe etmek anlamlarında da kullanılmaktadır. Fikir ihtilafı, kavga, delilik, sıkıntı ve bela, imtihan ve tecrübe olarak da kullanılmaktadır.

İnsanın bozulan duygularını bir çırpıda tamir etmek ne kadar zordur. Büyük emek ve gayret istemektedir. Böyle yılların birikimi ile gönlü iman ve ibadet aşkı ile dolmuş bir kalbi bir anda bozmak da o kadar kolay değildir. Ahlak halini almış davranışları değiştirmek kolay olmuyor. Tahrip tamire göre çok kolay olmasına rağmen yine de uzun bir zamana ihtiyaç vardır. Buna rağmen âhirzaman fitnesi çok etkili olacaktır. Öyle tuzaklarla gelecektir ki, fitne olduğunu bile anlamak herkese müyesser olmayacaktır.

Peygamber Efendimiz (a.s.m.) âhirzaman fitnesinden Allah’a sığınmamızı istemektedir. “Ben şüphesiz evlerinizin içine yağmur gibi girecek fitneler görüyorum. ”(Sahihu’l-Buhari, VIII, 89) buyurmaktadır.

 “–Size çullanmak üzere, yabancı kavimlerin, tıpkı sofraya çağrışan yiyiciler gibi, birbirlerini çağıracakları zaman yakındır.”

Orada bulunanlardan biri:

“–O gün sayıca azlığımızdan mı bu durum başımıza gelecek?” diye sordu.

“–Hayır, bilakis o gün siz çok olacaksınız. Lakin sizler bir selin getirip yığdığı çer-çöpler gibi hiçbir ağırlığı olmayan kimseler durumunda olacaksınız. Allah, düşmanlarınızın kalbinden size karşı korku duygusunu çıkaracak ve sizin kalplerinize zaafı atacak!” buyurdular.

“–Zaaf da nedir ey Allah’ın Rasûlü?” denildi.

“–Dünya sevgisi ve ölüm korkusu!” buyurdular.” (Ebu Davud, Melahim 5/4297)

İnsanların en büyük zaafları, o zamanda dünya malına olan aşırı düşkünlükleri olacaktır. İnananların da en büyük zaaf noktası burası olacaktır. Haram helal kavramları pek dikkate alınmayacak, önemli olan mal mülk sahibi olmaktır denilecek, onun gelişinin şekli ne olursa olsun denecek ve helal kazançtan uzaklaşılacaktır. O zaman,  “Öyle bir zaman gelecek ki, kişi helâlden mi haramdan mı kazandığına aldırmayacak!” (Buharî, Büyû; 7) bir zaman dilimi olacaktır.

O zamanın insanları, ölmekten de bir o kadar korkacaklardır. Ölmemek için her şeyini, yerine göre mukaddesatını da feda etmeye hazır hale geleceklerdir.

“Ey iman edenler! Siz kendinize bakın. Siz doğru yolda oldukça, sapıtmış olanlar size zarar vermez.” (Maide 105) Bu ilahi düstur hayatımıza yön verecek şekilde yerleşirse işte o zaman bu fitneler ya zarar vermeyecek veya az zararla kurtulacağız.

 “…Ben asıl sizin dünyayı elde etmek için birbirinizle kapışıp kavga etmenizden korkuyorum.” (Müslim, Fezâil 30) “-İnsanlar öyle günler görecek ki, katil niçin öldürdüğünü, maktul de niçin öldürüldüğünü bilemeyecek.”  (Müslim, Fiten 56)

"Kim, bir cana kıymayan veya yeryüzünde bozgunculuk çıkarmayan bir nefsi öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibi olur.” (Maide Suresi, 32)

Allah hepimizi bu zamanın, ahir zamanın fitnesinden muhafaza buyursun. O zamanın en etkili vasıtası terör fitnesi olacaktır. Allah ehl-i imanı muhafaza buyursun.

ali_sarikaya@yahoo.com

 

Bu haber 1086 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU