Aydın Osmaniye Gazetesi

KADER ZORLAYICI MIDIR?

Ali SARIKAYA

30Eylül2016, 17:51

Ali SARIKAYA

İrade sınırları içerisindeki davranışlar için, kul bir şeyi dilemeden, Allah onu, o kula kader olarak takdir etmez. Kaderle kulun dilemesi arasında daima uyum vardır. Kul dilediği için Allah onun dilediği şekilde tespit yapar. Zamanı gelince bu tespit icra edilir. Bunda kulu zorlamaya sokan hiç bir cihet söz konusu değildir. Allah kulun istemediği bir işin faturasını ona çıkartmaz.

Takvimlerde namaz vakitleri tespit edilmektedir. Bir yıl sonra Aralık ayının son günü güneşin ne zaman doğacağı takvimde yazılıdır. Bu tespit neye göre yapılmaktadır? Güneşin doğuşuna ait bilgiye göre yapılmaktadır. Bu bilgi güneşi yönlendirir mi? Hayır. Sadece bir bilgidir ve güneşin hareketine bağlı olarak bir tespittir. Güneşin hareketine etkisi yoktur. hareketin adını koymaktır.

Kader de kulun istek ve arzularının tespitidir. Onun hareketini yönlendirmez, zorlamaz.

İrade dışı olan işlerde ise Allah kulunu sorumlu tutmuyor. Nerde doğacaksın, hangi ana babadan doğacaksın, ne kadar yaşayacaksın… gibi işlerden Allah kulunu sorumlu tutmuyor.

Eğer kader mecbur etse idi o zaman peygamber göndermenin, kitap göndermenin, imtihanın, ceza ve mükafatın hiç bir manası olmazdı. Nasıl olsa herkes takdir olunan neticeyi görecekti, o zaman insan niçin çalışsın, niçin mücadele etsin, neden ibadet etsin? Nasıl olsa her şey olacağına varacaksa, bütün bunların ne anlamı olurdu? Yaşamanın, imtihanın hiç bir anlamı kalmazdı.

ŞERRİ YARATMAK ŞER MİDİR?

 

Şerri ve kötülüğü yaratmak şer ve kötü değildir. Aslında şer diye bir kavram yoktur. insan kendi iradesi ile o şeyden zarar görürse kendi hakkında şerre dönüştürmektedir. Mesela, ateşin yaratılması şer midir? Hayır. Ateş olmasa kâinatta hayat durur. Ateşin yaratılması mutlak manada hayırdır. Ancak insan ona elini sokarsa yanar ve kendisi hakkında şerre dönüştürür. Çünkü yaratma bir çok neticeyle alakalıdır. Öyleyse mücerret manada şerrin yaratılması şer değildir.

Hem şerri işlemedikçe kimseye zararı yoktur. Güneşin tesiriyle kokuşan maddeler güneşin yaratılması şerdir deme hakkına sahip değildir. Kendi kabiliyetinden dolayı güneşten zarar görmesi, güneşin zararlı olduğu kanaatini meydana getirmez. Dünyamızı aydınlatırken, ısıtırken, yiyeceklerimizi pişirirken kimseye bir zararı yoktur. Herkes ondan memnundur. İnsan kendi iradesi ile uzun süre güneş altında beklerse ondan zarar görür ve kendisi hakkında şerre dönüştürür.

Derenin içine ev yapan insanın selden şikayete hakkı yoktur. Sel gelip evini götürdüğü zaman da hatanın kendisinde olduğunu kabul etmesi gerekmektedir.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 660 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU