HAŞİR MEYDANI NE DEMEKTİR?

Ali SARIKAYA

30Eylül2016, 17:48

Ali SARIKAYA

Mahşerde, melekler, cinler ve insanlar diriltilirler, sonra insanoğlunun küçüğü büyüğü, akıllısı delisi, hepsi bir yerde toplanacaktır. Bunların toplanma yerine haşir meydanı veya mahşer denmektedir. Bütün hayvanlar da burada toplanacaktır. Aralarında ince bir adalet uygulanacak, hak ve adalet tecelli edecektir. Sonra hayvanlar toprak olacaktır.

              Mükellef varlıkların toplanma sebebi, hesap; hayvanların toplanma sebebi ise kısastır. Bu sebeple hayvanlar insanlardan ve birbirlerinden haklarını aldıktan sonra toprak olurken, inkârcı kâfir, keşke ben de onlar gibi toprak olaydım da ceza görmeyeydim diye hayıflanacak, hatasını anlayacak ancak artık çok geç.

            "O gün Cebrail (a.s.) ve melekler saf halinde dururlar, Rahman olan Allah’ın konuşmak için izin verdiğinden başkaları konuşamazlar. O da ancak doğruyu söyleyecektir." (Nebe  Suresi, 78/38)

"O gün onların ağızlarını mühürleriz de bizimle elleri konuşur, ayakları şahitlik edip yaptıklarını haber verir." (Yâsîn Suresi, 36/65)

İnsanlar kabirden kalktıktan sonra, Şam arazisinde, yani merkezi Şam olmak üzere, Güneşin bir yıllık yörüngesi ile dolaştığı geniş alan haşir meydanının sınırlarını teşkil edecektir. (eş-Şa'rani, Ölüm-Kıyamet-Ahiret  .  s.149,Nursi,Mektubat  s.43)

İnsanlar haşir meydanına bir asker disiplini içinde geleceklerdir. "O gün sur'a üflenir, siz de bölük bölük gelirsiniz." (Nebe Suresi,  78/18)

Haşir meydanının dehşeti öyle büyük olacak ki, insanlar birbirleri ile ilgilenme imkânı bulamayacaklardır. O dehşette herkes kendi derdine yanmaktan aciz vaziyete gelecektir. Mülkün sahibinin huzurunda, insanlar, şahinin önündeki tavşan yavrusu gibi, adeta yer yarılsa yere girmeyi arzu edeceklerdir. Bu dehşetli durumda etrafını görmeyecektir bile. (Kamil Miras, Tecrid-i Sarih Tercümesi  c.12,  s.209 (2048 no'lu hadis)

Haşrin en zor kısmı hesabın başlamasına kadar geçecek olan zamandır. Bu hesabı başlatma işi, Peygamberimizin müstecap olan dua hakkını kullanması ile olacaktır. Resulullah (sav) buyurdular ki: "Her peygamberin müstecap (Allah'ın kabul edeceği) bir duası vardır. Her peygamber o duayı yapmada acele etti. Ben ise bu duamı kıyamet gününde, ümmetime şefaat olarak kullanmak üzere sakladım (kullanmayı ahirete bıraktım). Ona inşaallah, ümmetimin şirk koşmadan ölenleri nail olacaktır." (Buhari, Da'avat 1, Tevhid 31; Müslim, İman 334, (198)

Bundan sonra ise herkes ameli ile baş başadır.

Amel defteri nedir?

 

Herkesin hesabı tek tek görülecektir. Herkesin organları yaptıklarını bir bir haber verecektir. Hiçbir şey gizli kalmayacaktır.

Bütün yaptıklarının insanın önüne konması, ne fazla ne eksik olarak önüne getirilmesi işine amel defteri denmektedir.

“Kimin hesap defteri sağından verilirse işte onlar defterlerini emin olarak okur ve kıl kadar olsun, haksızlığa uğratılmazlar.” (İsrâ Suresi 17/71)

“Bütün sırların ortaya döküleceği o kıyamet günü, artık insan için ne bir kuvvet vardır, ne de bir yardımcı.” (Târık Suresi, 86/9-10)

Boynuzsuz koyunun hakkı boynuzludan alınacak bir adaletle hesap görülecektir.

İnsanın ilk hesaba çekileceği ameli namaz olacaktır. Namaz hesabını rahat verenlerin ondan sonraki hesapları daha da kolaylaşacaktır. Namazında sıkıntı çıkanların hesabı ise daha da zorlaşarak devam edecektir.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1026 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU