ÖLÜM NE DEMEKTİR?

Ali SARIKAYA

30Eylül2016, 17:46

Ali SARIKAYA

Ölüm, ruhun bedenden ayrılmasıdır. Ölen bedendir, ruh ölmez. Ruh, Allah’ın emir kanunlarındandır, ezeliyeti yoktur, ancak ebedi olarak Allah onu yaşatacaktır. İşte ölüm, sonradan meydana gelen şu maddi vücudun, geri aslına, toprağa dönmesidir. Vücut meydana gelmeden önce, ruh ruhlar aleminde var idi. Sonra kendisine tahsis edilen vücuda intikal etti. Ömrünü tamamladıktan sonra ruh tekrar ruhlar âlemine, ceset de meydana geldiği toprağa dönecektir. Ruh ile bedenin bu şekildeki ayrılığına ölüm denmektedir.

Hayat gibi ölümü de Allah yaratmaktadır. Ölüm, onun emri ile meydana gelmektedir. “Ölümü de hayatı da yaratan odur.” (Mülk Suresi 67/2) Ölüm başıboş olarak meydana gelen bir olay değildir.  “Herkesin dönüşü de onun huzurunadır.” (Maide Suresi, 5 /18) ; “Biz senden önce de hiçbir beşer için dünyada ebedilik kılmadık. Şimdi sen ölürsen onlar dünyada baki mi kalacaklar?” (Enbiya Suresi, 21/34) “Nerede olursanız olun ölüm size ulaşır; sarp ve sağlam kalelerde olsanız bile!” (Nisa Suresi, 4/78) “Her can ölümü tadacaktır. Sonunda bize döndürüleceksiniz.” (Ankebût Suresi, 29/57) gibi ayetler ölümün kaçınılmaz bir son olduğunu kesin bir dille ifade etmektedirler.

Kıyametin akşamında herkes ait olduğu yere dönmüş olacaktır.

Tekrar dirilme nasıl olacaktır?

 

Büyük bir şehirde, şenlik bir gecede, bir merkezden 100 binler elektrik lambaları adeta zamansız bir anda canlanıp yanabiliyorlar. Allah’ın “Nur” isminin küçük bir tecellisini gösteriyorlar. Ruhlar da Allah’ın emri ile bir anda cesetlerini aydınlatacak, haşr-i azam “tarfetü’l-ayn” da, yani göz açıp kapayıncaya kadar kısa bir sürede vücuda gelecektir.

              Fecir suresindeki (89/28) “Rabbine dön” emrindeki “dön” kelimesinin manası, çıkmış olduğun cesede geri gir manasındadır. Allah onlara bu emri verdiğinde bütün cesetler canlanıp ışıklanacaklardır.

             Allah’ın dön emrine muhatap olan ruhlar cesetlerine döneceklerdir. Allah’ın bir hizmetkârı olan elektrik, sebepler dünyasında bu emri yerine getiriyorsa, aynı şekilde Allah’ın bir mahlûku olan ruh bu emri aldığı zaman kudret dünyasında cesetlerini neden aydınlatmasın? Bunda aklı zorlayacak hiçbir sebep yoktur.

Haşrin sabahında, kabirlerine girmiş olan bütün varlıklar yeniden inşa edileceklerdir. Resim olarak görüntü buradakine benzeyecek, ancak mahiyet ve kabiliyetler çok farklı olacak, ahiret ahvaline uygun hale gelecektir.

İnsan vücudu ölümle yok olup dağıldıktan sonra, ahirette yeniden dirilme esnasında asıl parçaları toplanacak, eksikleri tamamlanacak, ruh o bedene tekrar girecek. Sonra ömrü boyunca işlediği iyi amellerine göre sevap ve kötü amellerine göre de ceza görmek üzere sevk edileceklerdir. Bu sevap ve ceza da Cennet ve Cehennem adı verilen iki yerde uygulanacak. İnsanlar oraya geçecek ve ebedi olarak orada kalacaklardır.

Bedenlerin haşri İslam dininin zorunlu esaslarındandır. İnkâr veya bu konudaki tereddüt dinden çıkmaya sebep olur.

Haşir, toplamak, toplanmak, bir araya getirmek, kıyamet günü anlamına gelmektedir. 

Toplanılan yere ise “haşir meydanı” veya “mahşer” denmektedir.

Kıyamet günü. Dünyanın dört bir yanına dağılmış olan hücreler toplanarak vücudu yeniden meydana getirirler. Dağılan organlar yeniden bir araya gelip toplanır. Cesetle beraber ruhlar toplanır. Dağınık ümmetler ve parçalanmış vücutlar toplanır. Toplanma bütün bu olayları içine almaktadır.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1498 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU