SON İLAHİ KİTAP: KUR’AN

Ali SARIKAYA

15Temmuz2016, 15:31

Ali SARIKAYA

Kur’an, şu muhteşem kâinat kitabının tercümesidir. Cisim şeklinde yazılan kâinattaki ayetleri okuyan değişik dillerin tercümanıdır. Şehadet âlemi denilen şu yaşadığımız âlemi, gayb âlemi denilen ahiret âlemlerini açıklayan bir kitaptır. Hadiselerin altındaki gizli hakikatleri açan bir anahtardır. Allah’ın hitabının bizim anlayacağımız seviyeye indirilmiş halidir. İslam’ın manevi güneşidir. Ahiret âlemlerinin mukaddes haritasıdır. İnsanlığı hidayet ve saadete sevk eden bir mürşittir.

O bir din kitabı, bir dua ve hikmet kitabı, kulluk ve davet kitabıdır. İnsanların bütün zamanlarda, bütün ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir semavi kitaptır. O, bütün âlemlerin Rabbi unvanı ile Allah’ın kelamıdır. O unvan ile bütün mahlûkata Allah’ın fermanıdır.

Kur’an’ın temel konuları nelerdir?

 

Kur’an’ın asıl maksadı, dört temel konuyu ispat ve izah etmektir. Bunlara bağlı olarak diğer konuları da açıklar. Ancak, bu dört konu olmazsa olmazlarıdır. Bu dört temel konu şunlardır:

a.    Tevhit, yani Allah’ın varlığı ve birliği.  Kur’an’ın neredeyse dörtte birisi tevhit hakikatini, yani Allah’ın varlığını ve birliğini anlatır. En kısa surelerinden olan İhlas Suresi buna güzel bir örnektir. “De ki: O, Allah'tır, gerçek İlahtır ve Birdir. Her şey her halinde o Allah'a muhtaçtır; O hiçbir şeye muhtaç değildir. O doğurmamış, doğmamış, Hiçbir şey Ona denk olmamıştır. (İhlas Suresi, 112/1-4)

b.    Nübüvvet, yani peygamberlik kurumu: Kur’an’ın en önemli ve öncelikli açıkladığı konulardan birisi de peygamberliktir. Tebliğ onlar üzerinden yapılacağı için onların ispat edilip açıklanması son derece önemlidir.

c.    Haşir, yani âhiret inancı. Kur’an’ın en önemli ve öncelikli konularından birisi de ahiret inancının ispat ve açıklanmasıdır.

d.   Adalet, ibadet ve muamelat.

Yukarıdaki dört konu temel konulardır. Kur’an bunların dışında da birçok konuyu anlatmaktadır. Mesela;

a.    Kıssalar. Kur’an’da birçok peygamberin kıssası anlatılmaktadır. Bunların birçoğunda teknik ve teknolojik gelişmelerin nihai noktaları çizilmektedir. Gemi, uçak, cam, saat, demircilik vb. teknolojinin temelleri hep peygamberler eliyle atılmış ve hedefleri çizilmiştir.

b.    Eğitim. İnsan eğitmenin usul ve yolları anlatılmaktadır. Lokman suresinde anlatılanlar gibi.

c.    Ahlaki değerler. Şahsi hayatında insanların nasıl konuşmaları gerektiği, evlerine nasıl girmeleri gerektiği gibi konular anlatılmaktadır.

d.   Tıp, astronomi gibi ilim dallarında öz bilgiler.

e.    Edebiyat. Kur’an’ın en büyük mucizelik yönü edebiyatıdır. Beşer gücünün üstünde bir edebiyata sahiptir. Bir benzerini getirme konusunda bütün insanlığa meydan okumaktadır. Kıyamete kadar kimsenin buna gücü yetmeyecektir.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1057 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU