NEBİ VE RESUL NE DEMEKTİR?

Ali SARIKAYA

07Temmuz2016, 11:16

Ali SARIKAYA

Nebi kelimesi, genel olarak kendisine kitap verilmeyip, kendinden önceki peygamberin hükümleri ile amel eden peygamberler için kullanılır.

Resul ise, kendisine kitap verilen, yeni bir din ve şeriatla emir olunan peygamberlere denmektedir.

Her resul aynı zamanda nebidir. Ancak, her nebi resul değildir. Bu durum, teknik bakımdan ayrı ifadelerdir. Netice itibariyle hepsi Allah’ın emir ve yasaklarını insanlara ulaştırmakla görevlidirler.

Mucize ne demektir, niçin gösterilir?

 

Peygamber olduğunu söyleyen bir kimse, bu sözünün doğruluğunu ispat etmesi gerekmektedir. Bunun için de herkesin yapamadığı, insanüstü bazı şeyler yapması gerekmektedir. İşte peygamberin, peygamber olduğunu ispat edebilmesi için gösterdiği harika hallere mucize denir.

Bir kimse, bir padişahın huzurunda iken, padişah beni şu görev ile görevlendirdi dese, padişah da, evet ben onu bu görev ile görevlendirdim dese, o işe memur edildiğine dair hiç kimsenin şüphesi kalmaz. O memurunun arzusu ile devam eden bir âdetini veya kanununu kısa bir süreliğine değiştirse, bu durum, o memurun sözünün doğruluğuna evet demek anlamına gelir.

Her peygamberin, devrinde ve zamanında öne çıkan hadiselerle ilgili gösterdiği mucizeler vardır. Hz. İbrahim’in (a.s.) ateşte yanmaması; Hz. Musa’nın (a.s.) asasının bir yılana dönüşüp sihirbazların iplerden gösterdikleri yılanları yutması; elini cebine sokup çıkardığında lamba gibi ışık vermesi; Hz. İsa’nın (a.s.) ölüleri dirilmesi; Hz. Süleyman’ın rüzgâra binip iki aylık yolu bir günde gitmesi hepsi birer mucizedir.

Peygamber Efendimiz (a.s.m.) kendisinden önceki peygamberlerin göstermiş oldukları mucizelerin her nev’ine dair mucizeleri vardır. Çünkü O, bütün peygamberlerin mirasçısıdır. Hz. Musa (a.s.) asasını taşa vurup su çıkarmıştır. Peygamberimiz (a.s.m.) ise on parmağından on musluklu çeşme gibi su akıtıp bir ordunun suyunu temin etmiştir. Ölüleri diriltmiştir. Ağaçları, taşları konuşturmuştur. Kendisini öldürmeye gelen insan ile birkaç dakika konuşup onun Müslüman olmasını sağlayıp, az önce içinden çıkıp geldiği grupla savaşmaya gitmesini sağlamıştır. Ümmi bir zat, parmak işareti ile bir elif yazarak ayı iki parçaya bölmüştür. Eline alıp attığı bir avuç toprak bir düşman ordusunun tamamının gözüne bir avuç toprak olarak girmiştir. Bağdat’ın, Basra’nın kurulacağını haber vermiş, haber verdiği gibi çıkmıştır. İstanbul’un fethini haber vermiş, haber verdiği gibi çıkmıştır. “O kendi heva ve hevesiyle konuşmuyor. O, kendisine vahyedilen bir vahiyden başka bir şey değildir.” (Necm Suresi 53/3-4) Hicret esnasında bir örümcek ağının arkasında durdukları halde düşmanları onu görememiştir. Hz. Ali’nin (r.a.) dizine başını koymuş uyurken ikindi namazını kalamayan Hz. Ali’nin (r.a.) namazını vaktinde kılabilmesi için batan güneşi yeniden geri döndürüp onun namazını vaktinde kılmasını sağlamıştır. (bk. İbn Hacer, Fethu’l-Bârî, 6/222)

Peygamberimizin (a.s.m.) en büyük mucizesi, kıyamete kadar devam edecek olan mucizesi, Kur’an-ı Kerim’dir.

PEYGAMBERİMİZ NİÇİN EN SON OLARAK GÖNDERİLMİŞTİR?

 

Bu durum insanlığın yaşadığı şartlar, çevre, ulaşım ve iletişim gibi sebeplerle de alakalıdır. Âdem (a.s.) zamanı, insanlığın çocukluk dönemi gibidir. Tek tek ilgi ister. Zaman içinde her peygamber insanlığı eğitmiş, ortaokul, lise derken üniversite çağına gelince insanlık bir hocadan ders dinleme seviyesine ulaşmıştır. Ulaşım ve iletişim gelişmiştir. Bütün insanlık bir hocadan dinleyecek hale gelmiştir. Peygamber Efendimiz de (a.s.m) bütün insanlığa gönderilmiştir.

En büyük peygamberin en son gelmesi de gayet normaldir. Dünyevi toplantılarda bile en yetkili toplantıya en son gelmektedir. Dini ve daveti bütün insanlığa olan Peygamber Efendimiz de (a.s.m.) en kapsamlı din ile, en büyük kitap ile, dini ve daveti kıyamete kadar devam edecek şekilde gönderilmiştir. Salat ü selam, tahiyyat ü ikram, her türlü ihtiram ona ve onun al ü ashabına olsun. Âmin!

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 956 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU