DÖRT BÜYÜK MELEK VE GÖREVLERİ

Ali SARIKAYA

07Temmuz2016, 11:13

Ali SARIKAYA

Meleklerin de görevleri icabı büyük olanları vardır. Yaptığı işlerden dolayı özel görevli melekler vardır. Bunlardan dört tanesi büyük meleklerdir. Manevi mertebe olarak peygamberlerden sonra bunlar gelirler.

Bütün meleklerin ana ve asıl görevleri Allah’a kulluktur. Bunu hiç aksatmazlar. İbadet görevinin dışında ise, bazı melekler özel görevle görevlendirilmiştir. Kâinattaki nizam ve intizam kanunlarının başında onlara görevlendirilmiş melekler vardır. Yani bu hadiselerin hiçbiri başıboş değillerdir. Bunların isimleri ve görevleri şöyledir:

a.    Cebrail: Meleklerin en büyüğüdür. Gece gündüz Allah’a kulluk eder. Peygamberlere vahiy getirir. Peygamber Efendimize salat ü selam getirir. Peygamberlere ve inananlara manevi güç ve destek verir.

b.    Mikail: Şu kâinatın nizam ve düzeni ile görevli meleklerin başı, reisidir. Şu kurulu düzene nezaret eder. Rızıkların taksiminden ve tabiat olaylarının nezaretinden sorumludur. “Her kim, Allah’a, meleklerine, peygamberlerine, Cebrail’e ve Mikâîl’e düşman olursa bilsin ki Allah da inkâr edenlerin düşmanıdır.” (Bakara, 2/98)

c.    İsrafil: Sur’a üflemekle görevlidir. Bu işi iki defa yapacaktır. Birinci üfleyişte kıyametin kopmasına vesile olacaktır. İkinci üfleyişte ise yeniden dirilişe vesile olacaktır. “Sûr’a bir defa üfürülünce, yeryüzü ve dağlar kaldırılıp birbirine bir çarptırılınca, işte o gün olacak olmuş (kıyamet kopmuş)tur” (Hakka, 69/13-15). İkinci defa üfürdüğünde, bütün insanlar tekrar dirilecek ve mahşer yerinde toplanmak üzere sevk edileceklerdir: “Sûr’a üfürülür. Bir de bakarsın kabirlerden çıkmış Rablerine doğru akın akın gitmektedirler.” (Yasin, 36/51).

d.   Azrail: Ömrünü tamamlayanların, eceli gelenlerin ruhunu teslim alıp, kıyamete kadar onları muhafaza etmektir. Hem ruhunu hem de yapmış olduğu amellerini korumak görevi vardır. Dolayısı ile “Kiramen Katibin” meleklerinin de bağlı olduğu melektir.

Diğer melekler

 

Dört büyük meleğin dışında önemli görevleri olan şu melekler de vardır.

a.    Kiramen Katibin: İnsanların amellerini tespit eden meleklerdir. İnsanların sağında ve solunda bulunan meleklerdir. Hafaza melekleri adı da verilir. Kıyamet günü insanların yaptıklarına şahitlik edeceklerdir.

b.    Münker Nekir: Kabirde insanları sorgulayacak meleklerdir. Görünmedikleri ve bilinmedikleri için bu isimleri almışlardır.

c.    Hamele-i Arş: Arşı taşıyan meleklerin adıdır. Kur'an'da haklarında şöyle buyurulur: “Arşı yüklenen, bir de onun çevresinde bulunanlar (melekler) Rablerini hamd ile tesbih ederler. O'na iman ederler…” (el-Mü'min 40/7)

d.   Rıdvan: Cennette görevli olan ve cennetteki işlerin çevrilmesinden sorumlu olan melektir.

e.    Malik: Cehenneme girecek olan kimselerle ilgilenen ve oradaki görevli olan melekler başıdır.

f.     Zebani: Cehennemde cehennemliklere azap etmekle görevli olan meleklere verilen isimdir.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1248 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU