RAMAZAN ORUCU İLE İLGİLİ PEYGAMBER ÖĞÜTLERİ

Ali SARIKAYA

24Haziran2016, 23:38

Ali SARIKAYA

          Kelamın kibarı, kibarın kelamıdır derler. Sözün güzeli, büyüklerin sözüdür. Mahlukatın en büyüğü Peygamber efendimizdir. Dolayısı ile her konuda onun söylediklerine kulak vermek, her bir meselesi bir edep, bir ahlak ölçüsü olan sözlerini can kulağı ile dinleyip gönülden kopup gelerek yaşamaya gayret etmek ona ümmet olmanın özelliğidir.

         Kur’an’ın ifadesi ile kendisinde “üsve-i hasene” güzel örneklerin bulunduğu Peygamber Efendimiz (a.s.m.) oruçla ilgili bizlere neler tavsiye etmiş, neleri emretmiş, onlardan bir bölüm aktaralım.

         Ebu Davut Süneninde şöyle ifade etmektedir:

2355. ...Selmân b. Amir’den; demiştirki; "Rasûlullah (s.a.); "-Sîzden bîriniz oruçlu olduğu zaman hurma ile, hurma bulamazsa su ile iftar etsin. Çünkü su temizleyicidir." buyurdu

2363. ...Ebu Hureyre (r.a.)’dan  Rasülullah (s.a.)’ın şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

“Oruç koruyucudur.Biriniz oruçlu olduğu zaman çirkin söz söylemesin, cahillik yapmasın. Eğer birisi ona çatar veya küfrederse, “ben oruçluyum, ben oruçluyum” desin.

2396. ...Ebû Hureyre (r.a.) "Rasûlullah (s.a.) şöyle buyurdu." demiştir:

"Bir kimse, Allah'ın tanıdığı bir ruhsat olmadan, ramazanda bir gün orucunu bozarsa, bütün ömrün (yılın) orucu o günün yerini tutmaz." buyurdu.

2415. ...Ebu Bekre (r.a.)'den; demiştir ki: Rasûlullah (s.a.) "Sizden biri; "Ramazanın tamamında oruç tuttum ve tamamında namaz kıldım",

demesin." (Râvî derki:) "Rasûlullah (s.a.) kişinin nefsini tezkiye etmesini hoş görmedi de ondan mı, yoksa uykudan ve istirâhatten kaçış olmayacağı için mi (böyle) söyledi bilmiyorum."

Bu hadisle ilgili olarak şu açıklama yapılmıştır. Hz.  Peygamber Efendimizi (a.s.m.), bir kimsenin ramazanın tümünü oruçla ve namazla geçirdiğini söylemesini menetmiştir. Râvi bu yasaklamanın sebebini beyan ederken iki ihtimalden bahsetmiştir.

1. Kişinin nefsini tezkiye etmesini, Efendimizin hoş görmemesi. Çünkü bu riya ve kendini beğenmeye sebep olur.

2. Bir ay boyunca hiç ara vermeden namaz kılınamayacağı için ramazanın tümünü namaz kılarak geçirdim demesi doğru bir söz olmayacaktır. Uyku ve gafletten kaçınmanın mümkün olmayacağını dikkate almak gerekmektedir.

Bir ihtimal de, oruç ve namazın kabul olup olmadığını bilmediği için kesin hükümden kaçınmasını ifade etmektedir.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1303 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU