Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare

MELEKLERE İMAN

Ali SARIKAYA

03Nisan2016, 21:52

Ali SARIKAYA

Meleklere iman, imanın altı esasından birisidir. Şu dünyamız, semavattaki yıldızlara, muhteşem Kehkeşanlara nispetle çok küçüktür. Ancak, dünyamıza baktığımızda her tarafından hayat fışkırmaktadır. Bir avuç toprağa biraz su ve ısı verildiğinde hemen oradan hayat kaynamaktadır. Dünyamız bu şekilde hayat ile dolu ise, burçlar ve Kehkeşanlar sahibi semavat elbette şuur sahibi, idrak sahibi varlıklarla doludur. Şu âlem sarayını onlar da seyretmektedirler. Kâinat kitabını okuyorlar. Âlemlerin Rabbi olan Allah’ın varlığını ve birliğini ilan ediyorlar. Umumi bir kullukla varlıkların tesbihlerini temsil ediyorlar.

“Melekler ve Cebrâil o gecede (Kadir Gecesinde) Rablerinin izniyle yeryüzüne inerler.” (Kadir Sûresi: 97/4) Meleklerin, kâinatla ve insanlarla yakın alakası vardır. Her ne kadar göremesek de onlar bizimle yakın ilişkileri olan varlıklardır. Göremediğimiz çok şey var ki onların varlıklarını kabul ederiz. Duygularımız, aklımız, ruhumuz, hava gibi şeyleri göremeyiz ancak varlıkları da kesindir. Melekleri de bizler göremeyiz ancak varlıkları da kesindir. Ayrıca Peygamber Efendimiz (a.s.m.) ve diğer bütün peygamberler onları görmüşlerdir.

Büyük bir şehir olan İstanbul’u hiç görmemiş bir insan, ilk defa oraya gitse, daha İstanbul’a varmadan şehrin girişine yakın bir yerde küçük bir kulübeye giriyor. Bakıyor ki kulübenin her tarafı hayat sahipleri ile doludur. Bin bir çeşit hayat o kulübede yaşıyor. Sonra kulübeden çıkıp o parıl parıl parlayan büyük şehre baksa, burası bomboştur dese doğru olur mu? Bir küçük kulübede bu kadar hayat varken, o yaldızlı şehir hayat sahiplerinden boş olabilir mi?

O kulübe gibi olan dünyamızda bu kadar hayat çeşidi varsa o burçlar ve Kehkeşanlar boş olabilir mi?

Şu kâinattaki harika güzel sanatlar, ince nakışlar, onları seyredecek, okuyacak ve anlayacak seyirciler isterler. Bunlara ruhani varlıklar diyoruz. Melekler ve cinlerden meydana gelmektedirler. Şu kainat mescidinde herkes kendine mahsus ibadeti ile Allah’a kulluğunu arz etmektedir. Yağmur damlalarından gezegenlere kadar her birisi bir meleğin yed-i eminindedir.

Meleklerin yaratılışı

 

Melekler “nur”dan yaratılmışlardır. Bizim gözümüz bu tür varlıkları görmeye müsait yaratılmadığı için biz onları göremiyoruz. Görenlere inanıyor ve varlıklarını kabul ediyoruz. Bütün peygamberler meleklerle görüşmüşlerdir.

Özellikleri

 

Melekler, nurdan yaratılmışlardır. Yemezler, içmezler. Bizim gibi erkek ve dişilikleri, üremeleri yoktur. Sadece ve sadece Allah’a kulluk ederler. “…onlar asla Allah'a isyan etmez ve kendilerine verilen bütün emirleri tam yerine getirirler.” (Tahrîm 66/6) Çok hızlı hareket edebilirler. Allah’ın izni ile değişik kılıklara girebilirler. Makamları sabittir. İbadet ettikçe makamları yükselmez. İtaatsizlik ve isyan edemezler, o kabiliyetleri yoktur. Dolayısı ile günah işlemezler.

Güzel kokular onların gıdalarıdır.

Her hayırlı güzel söz ve işe bir melek yaratılır ve kıyamete kadar o sözü ve işi yaparak kulluğuna devam ederler.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 850 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU