ALLAH’IN SÜBUTİ SIFATLARI

Ali SARIKAYA

17Mart2016, 20:52

Ali SARIKAYA

Allah’ın sübûtî sıfatları, en mükemmel hali Allah’ta bulunur, ancak örnekleri ve benzerleri yarattığı varlıklarda da görülür. Varlıklardaki örnekler sınırlıdır, Allah’ta olan ise sonsuz ve sınırsızdır. Bu sıfatlar şunlardır:

  1. Hayat: Allah’ın hayat sahibi ve diri olmasıdır. Hayatı ezeli ve ebedidir. Başlangıcı ve sonu yoktur. Varlıkların hayatını yaratan odur. Bizim için var olan, hayatın zıddı olarak bilinen ölüm, onun için yoktur. Yarattıklarında da hayat var ancak sonlu ve sınırlıdır.
  2. İlim: Olmuş ve olacak her şeyi bilmesidir. Onun ilmi sınırsız ve sonsuzdur. İlminde artma ve eksilme olmaz. Geçmişte ve gelecekte olmuş veya olacak olan şeyleri ezeli ilmi ile bilir. Onda cehalet, unutma ve gaflet olmaz. Varlıkların ilimleri ise sınırlıdır, cehalet, gaflet ve unutma vardır.
  3. Semi’: Allah’ın her şeyi işitmesidir. Allah her şeyi işitir. Gizli ve aşikâr her şeyi işitir. Bizim işitmemizdeki gibi işitme organına ihtiyacı yoktur. Uzak, yakın, gizli, açık her şeyi işitir. Kimsenin duymayacağı şekildeki içimizden seslendirdiğimizi, hayalimizden geçirdiklerimizi bile işitir. Aynı anda bütün varlıkların seslerini işitir. Biri diğerine mani olmaz. Varlıkların işitmesi ise sınırlıdır.
  4. Basar: Allah’ın her şeyi görmesidir. Bizim gibi görme vasıtalarına ihtiyacı olmadan görür. Açık, gizli, aydınlık, karanlık, uzak, yakın fark etmez hepsinde görür. Bütün varlıkları aynı anda görür. Biri diğerine mani olmaz. Varlıkların görmesi ise sınırlıdır.
  5. İrade: Meydana gelecek her şeyi, kendi dilediği şekilde ve dilediği zamanda yaratmasıdır. İradesinde hürdür. Hiçbir sınırlama yoktur. Kâinatta cereyan eden olayların tamamı Allah’ın iradesiyle gerçekleşir. O'nun iradesi olmadan hiçbir şey meydana gelemez. O dilediğini yapar ve yapmaya kadirdir. Mülkün sahibi odur, mülkünde dilediği gibi tasarruf eder. Kulların iradesi ise, Allah’ın imkan ve güç verdiği kadarı ile sınırlıdır.
  6. Kudret: Allah’ın her şeye gücü yeter. Onun gücü sınırsızdır. Kudreti zatidir, yani kendisindendir. Bir başkasının kudretine ihtiyacı yoktur. Kudretinin sınırı yoktur. Onun kudreti karşısında, az, çok, büyük, küçük, gizli, açık, uzak, yakın farkı yoktur. O bir şeyi yapmayı dilediği zaman ol der ve oluverir. Varlıkların güç ve kudreti ise sınırlıdır.
  7. Kelam: Allah’ın konuşmasıdır. Sese, harfe, konuşma organlarına ihtiyacı olmaksızın konuşmasıdır. Bizim konuşmamız gibi vasıtalara ihtiyacı yoktur. “Eğer yeryüzündeki ağaçlar kalem olsa, denizler mürekkep olsa ve yedi misli deniz de yedekte bulunup yazılsa yine de Allah'ın sözleri bitmezdi. Doğrusu Allah güçlüdür, Hakîm’dir.” (Lokman Suresi 31/27) “De ki: Rabbimin sözlerini yazmak için denizler mürekkep olsa, hatta bir o kadarını daha getirsek, Rabbimin sözleri bitmeden denizler tükenirdi.” (Kehf Suresi 18/109)
  8. Tekvin: Allah'ın istediğini, dilediği şekilde yaratmasıdır. Yaratma konusunda hiçbir şeye ihtiyacı yoktur. Dilediğini dilediği şekilde yaratır. Büyük, küçük, az, çok fark etmez. Yaratmasının sınırı yoktur. İnsanlar da bazı şeyleri yapabilir, ancak onlar var olanları bir araya getirerek yapabilir. Yapabildikleri de sınırlıdır. Allah yoktan var eder. Dilediğini dilediği şekilde yaratır.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1380 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU