ALLAH’IN BİRLİĞİ

Ali SARIKAYA

12Mart2016, 05:53

Ali SARIKAYA

Allah bir olur, iki olamaz. Amirlik ve hâkimiyet ikiliği kaldırmaz. Ortaklığı kabul etmez. Bir köyde iki muhtar, bir ilçede iki kaymakam, bir ilde iki vali, bir memlekette iki cumhurbaşkanı olmaz. Şayet iki idareci olacak olursa orada düzen ve nizam bozulur, karışıklık çıkar. Şu âlemde hiçbir karışıklık görülmediğine göre bir ve tek olan Allah tarafından idare ediliyor demektir. “Eğer gökte ve yerde Allah'tan başka ilahlar olsaydı, ikisinde de düzen kalmazdı. Arş'ın Rabbi olan Allah, onların yakıştırdığı şeylerden uzaktır.” (Enbiyâ Suresi 21/22)

 

Allah’ı anlatan büyük deliller nelerdir?

 

Bize Allah’ı anlatan üç büyük delil ve tarif edici vardır.

  1. Şu kainat kitabı. Kâinatın her bir meselesi için bir ilim dalı meydana gelmiştir. İlim demek, nizam ve düzen demektir. O halde bu kâinatta harika bir nizam ve düzen vardır. Öyleyse bu düzen ve nizamı meydana getiren birisi vardır.
  2. Kainat kitabının tercümesi olan Kur’an-ı Kerim. Kur’an-ı Kerimin üçte biri Allah’tan bahsetmektedir. En kısa surelerinden biri olan İhlas Suresi buna yeterli bir misaldir. “De ki; O Allah bir tektir. Allah sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir). Doğurmadı ve doğurulmadı O 'na hiç bir şey denk de olmadı.” (İhlas Suresi 112/1-4)
  3. Bu iki kitabı okuyup içindeki gizli sırları bize anlatan Peygamber Efendimiz (a.s.m.)Peygamber Efendimiz (a.s.m.) buyuruyor ki: “Ben ve benden evvel gelen peygamberlerin en ziyade faziletli ve kıymetli sözleri, Lâ ilâhe illâllah kelâmıdır." (Muvatta’, Kur’an, 32)

 

Allah’ın sıfatları (Nasıl bir Allah’a inanıyoruz?)

 

İnandığımız Allah’ta olması gereken temel özellikler vardır. Bu özellikleri taşıyan birisini Allah olarak kabul edip benimsiyoruz. Allah’ın “ Zati” ve “Sübûtî” sıfatları var.

Zati sıfatları

 

Allah’ın zati sıfatları, sadece kendi zatına hastır. Başkalarında bulunmaz ve örnekleri de görülmez. Zatının zaruri olarak gereğidir. Başka hiçbir varlıkta örneklerini göremeyiz. Bu sıfatlar şunlardır:

a.    Vücut. Allah’ın var olmasıdır. Varlığı kendisindendir. Başka birisinin verdiği bir özellik değildir. Var olmak için başka birisine ihtiyacı yoktur. Yokluğu düşünülemez.

b.    Kıdem. Allah’ın varlığının başlangıcı yoktur. Hiçbir şey yok iken o var idi.

c.    Beka: Allah’ın varlığının sonu yoktur. O bakidir. Yarattıklarının hepsi öldükten sonra da onun varlığı devam edecektir.

d.   Vahdaniyet: Allah’ın bir ve tek olmasıdır. Eşi, ortağı ve benzeri yoktur.

e.    Muhalefetün lil havadis: Sonradan olan yaratıklara benzemez. Hiçbir şeye benzemez.

f.     Kıyam bi nefsihi: Varlığı kendisindendir. Başka birisinin etkisi ile meydana gelmiş değildir.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1299 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU