ALLAH’A İMAN

Ali SARIKAYA

04Mart2016, 22:04

Ali SARIKAYA

İnsan nihayetsiz şeylere muhtaç bir varlık olarak yaratılmıştır. Bu ihtiyaçlarını karşılayacak sermayesi ise yoktur. Kâinat denilen şu kurulu nizamın tamamına ihtiyacı vardır. Ancak bunların hiç birisini kendi imkânları ile elde edecek gücü ve kuvveti yoktur.

Hem nihayetsiz musibetlere, hastalık ve felaketlere maruz ve müpteladır. Ancak, bunların zararını defedecek iktidarı ve gücü yoktur. Her şeyi istiyor, ancak elde edecek gücü yok. Her musibetten çekiniyor, ancak kendini koruyup kollayacak imkânı yok. Arzu ve emelleri bütün kâinatı kuşatmış, ancak elindekini ağzına götürmekten aciz bir varlık. Hayalinin gittiği yere kadar ihtiyacı gidiyor, ancak onları gerçekleştirecek gücü yok.

Peki, bu çaresizliğin ilacı ne? Çözümü ne? İşte bunun çözümü, her şeye gücü yeten, her şeye sözü geçen, bütün kâinatın dizginlerini elinde tutan birisine kul olmak, ona inanıp bağlanmaktır. En kolay ve kısa yol budur.

Dünyanın her tarafı ile telefon konuşması yapmak isteyen birisinin önünde iki yol vardır. Birisi, bütün dünyaya ulaşacak şekilde bir telefon ağı, şebekesi kurmaktır. Bu bir insanın başarabileceği bir şey değildir. Ne zamanı, ne sermayesi, ne de gücü buna yetmez. İkinci yol ise, bir devletin vatandaşlığına girip, vatandaşlık bağı ile o devlete bağlanıp o devletin telefon şebekesini kullanmaktır. Küçük bir bağlantı bunun için yeterli olacaktır. Hem kısadır, hem çok kolay. İstediği maksada ulaşmasına da yeterlidir.

İman, kulluk bağı ile kâinat sultanına bağlanmaktır. Bütün varlıklarla bir dostluk meydana gelecektir. Bütün ihtiyaçlarını karşılayacak, bütün emellerine ulaşacaktır.

Allah’ın varlığı

Allah vardır. Çünkü bu kâinat sonradan meydana gelmiştir. Kendi kendine veya tesadüfen olması mümkün değildir. Çünkü her tarafında harika bir nizam ve düzen vardır. Nizam ve düzenin olduğu yerde tesadüfün yeri olamaz. Bu harika nizam, tertip ve düzen, onu meydana getiren, yaratan birisinin var olduğunu göstermektedir. Onu yaratan ise, Allah’tır.

Kainattaki bütün varlıklar harika bir yardımlaşma içindedirler. Güneş kendi etrafında dönüyor. Eğer bir an dönmesini durdursa bütün gezegenler dağılacak, sistem çökecektir. Gökyüzü gözyaşlarını damlalar halinde göndermese, yeryüzünde hayat sönecek, canlı namına bir şey kalmayacak. Güneş ile gezegenleri arasındaki, bulutlar ile bütün canlılar arasındaki bu yardımlaşmayı tesadüfe vermek mümkün değildir. Bunları bu şekilde düzenleyen birisi vardır. Bunların ihtiyaçlarını görüyor, biliyor ve vakti vaktine yetiştiriyor.

Her güz mevsiminde binlerce tohum toprağa düşer. Bahar gelince hiç biri unutulmadan, yanılmadan, şaşırmadan yeni bir hayata, bitki hayatına geçerler. Bunu ancak her şeyin dizgini elinde, her şeyin yanında hazır, her mekânda hazır olan Allah yapabilir.

Bir incir ağacının bütün plan ve programını bir incir çekirdeğinde yerleştirmek, mevsimi geldiğinde uygun ortamı sağlayıp, o programı açıp o minnacık çekirdekten koca bir incir ağacını çıkarmak ancak her şeyin yaratıcısına has bir iştir.

Bir şeyden her şeyi yapmak, her şeyden bir şeyi yapmak, her şeyin yaratıcısına mahsus bir özelliktir.

Bir incir ağacı, çamurlu bir su içer, ondan odun meydana gelir, çuha gibi yapraklar meydana gelir, şekerli tulumba tatlıları meydana gelir. Veya bir koyuna sadece ot verilir, et, süt, yün, deri, boynuz meydana gelir. Bir şeyi her şeye çevirir.

Yahut insan yüzlerce çeşit gıdalar yer, bütün bunlardan et ve kemik olan bir cisim dokur. Vücudun bütün dengelerini koruyarak yapar. Her organa ne az ne çok, kararında gönderir. O Her şeyi bir şeye çevirir.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1310 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU