İMANSIZ CENNET’E GİDİLEBİLİR Mİ?

Ali SARIKAYA

28Şubat2016, 06:17

Ali SARIKAYA

İman, İslam’ın temel taşıdır. İman olmadan Cennet’e gitmek mümkün değildir. Cennet’e girebilmenin temel şartı iman ile ölmüş olmaktır.

Cennet de hiçbir zaman ibadetlerin karşılığı ve ücreti olamaz. Cennet Allah’ın mü’min kullarına ikramıdır, ibadetlerin karşılığı değildir. Cennet ümidi ve Cehennem korkusu ibadet etmeye sadece teşvik edici olabilir. Allah’ın rızasını kazanmak için ibadet yapılmalıdır. Onu razı ettikten sonra başkalarının rızasını düşünmeye gerek yoktur. Bir memleketin padişahını razı eden insan, diğer insanlarının rızasını araması gerekmez. Onun için dinin en temel meselesi imandır. İman, insanı kâinatın sultanı yapar.

İman esasları nelerdir?

 

İman esasları “âmentü” diye bilinen duada sayılmaktadır. Bu dua da Kur’an’dan süzülerek elde edildiği için öz ve kıymetli bir duadır. Kur’an, iman esaslarını şu şekilde saymaktadır. “Ey iman edenler! Allah'a, Resulüne, gerek Resulüne indirdiği, gerek daha önce indirdiği kitaplara imanınızda sebat edin. Kim Allah'ı, meleklerini, kitaplarını, resullerini ve âhiret gününü inkâr ederse hakikatten iyice uzaklaşmış, sapıklığın en koyusuna dalmış olur.” (Nisâ 4/136)

Ayette iman esaslarından beş tanesi sayılmıştır. Altıncısı olan kadere iman ise “Allah'ın emri, mutlaka yerini bulan bir kaderdir.” (Ahzâb 33/38) ayetinde ifade edilmiştir.

Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bunları birleştirerek saymıştır. “İman; Allah’a, meleklerine, peygamberlerine, kitaplarına, âhiret gününe, kadere –hayır ve şerrin Allahtan olduğuna- inanmaktır.” (Buhari, iman, 38; Tirmizi, iman, 4; Nesei, iman 5) Bunları maddeler halinde sıralayalım.

a.    Allah’a, varlığına ve birliğine iman.

b.    Meleklere iman.

c.    Peygamberlere iman.

d.   Kitaplara iman.

e.    Ahiret gününe iman.

f.     Kadere iman.

Şimdi de bunların ayrıntılarını özetleyerek görelim.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1544 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU