İMAN NEDİR?

Ali SARIKAYA

18Şubat2016, 07:47

Ali SARIKAYA

Kelime olarak; inanmak, hakkı kabul ve tasdik etmek demektir.

Terim olarak; Peygamber Efendimizin (a.s.m.) tebliğ ettiği zaruriyat-ı diniye denilen iman esaslarını geniş bir şekilde, bunun dışındakileri de icmali bir şekilde dil ile ikrar edip kalp ile tasdik etmektir.

İman, insan vicdanının iç yüzünü aydınlatan bir nurdur.

İman, insanı Allah’a bağlayan kopmaz bir iptir. Sanat ile sanatkar arasındaki bağdır. İnsan, iman ile bütün kainatla bağ kurar. Kalpte öyle bir kuvvet ortaya çıkarır ki onunla her musibete, her felakete dayanabilir. İman sayesinde geçmiş ve gelecekle alaka peyda eder. Bütün lezzetler iman dairesindedir. Helal dairesi keyfe kafidir, harama girmeye gerek yoktur. Helal dairesinin sınırları insanın bütün ihtiyaçlarını karşılamaya yeterlidir. Cesaret, cömertlik, sevgi v.s. gibi güzel duyguların ana damarı, besleyicisi imandır.

“imandır o cevher ki ilahi ne büyüktür.

İmansız paslı yürek sinede yüktür.” Mehmet Akif

Temelleri yıpratılmış bir binanın odalarını, sıvasını, boyasını tamir ve tezyine çalışmak, o binanın yıkılmaması için ne derece bir fayda temin edebilir? Kökleri çürümeye yüz tutmuş bir ağacın kurumaması için dal ve yapraklarını ilâçlayarak tedbir almaya çalışmak, o ağacın hayatına bir fayda verebilir mi?

İnsan, saray gibi bir binadır. Temelleri imanın rükünleri, esaslarıdır. İnsan bir ağaç gibidir. Kökü iman esaslarıdır. Onun için insanın en başta elde etmeye çalışması gereken ilim, iman ilmidir. Dünya ve ahiretini kurtaracak olan budur.

İman kaç kısma ayrılır?

İman iki kısma ayrılır:

a.              İcmali iman: Peygamber Efendimizin (a.s.m.) tebliğ ettiği şeylerin hepsini topluca benimseyip kabul etmektir. “Lâ ilahe illallah, Muhammedün Resulullah.” (Allah’tan başka ilah yoktur, Muhammed (a.s.) onun elçisidir.) diyen insan bu icmali imanı yerine getirmiş olur.

b.              Tafsili iman: Peygamber Efendimizin (a.s.m.) tebliğ ettiği şeylerin hepsini delilleri ile bilerek inanmaktır. Başka bir ifadeyle imanın ve İslam’ın şartlarını detaylı bir şekilde öğrenmek ve kabul etmektir. Sanatın üzerinde sanatkârın imzasını görmektir. Her varlığın mahiyetini sanatkârına bağlayarak okumaktır. Sanatı sanatkârı ile birlikte düşünmektir. Bütün varlıkların üzerinde Allah’ın yaratıcılık mührünü görmektir.

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1263 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU