İNSAN SARAYININ TEMELİ İMANDIR

Ali SARIKAYA

27Ocak2016, 16:31

Ali SARIKAYA

İnsan, Allah’ın yarattığı muhteşem bir saraydır. O sarayın şahı, padişahı ise imandır. İman ne büyük bir cevherdir. Sarayı saray yapan odur. Padişahı olmayan sarayın ne önemi var? Kuru bir bina ne ifade eder? İman manevi bir Cennet’in çekirdeğidir. Vücut sarayı iman ile kıymet kazanmaktadır.

“Ey insanlar! Rabbinize kulluk ediniz.” (Bakara Sûresi 2/21) Rabbimize kulluk etmenin ilk şartı onu tanımak ve ona inanmaktır. İnanılmayan bir şeye nasıl ibadet edilebilir? Onun için kulluğun ilk basamağı, ibadet edilecek olan Allah’a inanmaktır. Onun sıfatlarını bilmektir. Bilerek, isteyerek iman etmektir. Çünkü ilimlerin şahı, padişahı Allah’a inanmaktır. İman bir nurdur, hem inananı hem de yaşadığı âlemi, en dar daireden en geniş daireye kadar aydınlatır.

İman bir bütündür, bölünemez. İman esasları toptan kabul edilecek. Onların içinden birisini kabul etmemek, tamamını reddetmek anlamına gelmektedir. Birazını kabul edip bir kısmını kabul etmemek mümkün değildir. Böyle düşünmek kabul etmemek anlamına gelir. İbadetleri ihmal etmek günahtır, büyük bir hatadır. Ancak, imansızlık bundan çok daha büyük bir hatadır ve büyük bir felakettir.

İman, bir binanın temelleri hükmündedir. Temelleri çürük bir binanın yukarı kısmını sağlam şekilde tutmak mümkün değildir. Duvarlarını sıvamak ve badana etmek onu yıkılmaktan korumaz. Temeli sağlamlaştırmadan yapılacak her hizmet boşa gidecektir. Kökleri çürümüş bir ağacın dal ve yapraklarını ilaçlamak o ağacı kurtarmayacaktır. İman da insan denen bu binanın temelidir. Onu sağlam hale getirmek en önemli ve öncelikli bir görevdir. O olmadan ibadet ve ahlaki görevler olmaz.

“İnsan, saray gibi bir binâdır. Temelleri erkân-ı imâniyedir. İnsan bir şeceredir. Kökü esâsât-ı imâniyedir.

“İmânın rükünlerinden en mühimi, imân-ı billâhtır, Allah’a imandır; sonra nübüvvet ve haşirdir. Bunun için, bir insanın en başta elde etmeye çalıştığı ilim, iman ilmidir. İlimlerin esası, ilimlerin şâhı ve padişahı iman ilmidir.” (Sözler, Sayfa 705)

Her Müslümanın elde etmesi gereken en öncelikli ilim, iman ilmidir. Bu farz-ı ayndır. Her Müslüman, iman esaslarını kendine yetecek kadar bilmek zorundadır. Kendini kurtarması için bu zaruridir. Ömür denen sermayede yapılacak en karlı ticaret iman ve ibadet alanıdır. Yirmi dört saatten bir saatini Allah yolunda harcamak bir eksiklik midir? Yirmi üç saatini kendine ve dünyaya harcayıp bir saatini, hayatı kendisine verene harcamayan, bu hayatı hiç anlamamış demektir.

İman, insanı Allah’a bağlar. O bağlılık ve nispetle insandaki Allah’ın sanat eserleri ortaya çıkar ve değer kazanır. Sanat, sanatkârına bağlanırsa kıymet kazanır. İman ortadan kalkarsa o sanat eserleri gizlenir, görünmez. Sanatkârı ortadan kaldırılırsa o sanat, sıradan ve adi hale gelir. Allah’ın en büyük sanatı olan insan, ona nispetle kıymet kazanır. Bu nispetin, bu bağlanmanın adı imandır.

“Evet, hakiki imânı elde eden adam, kâinata meydan okuyabilir ve imânın kuvvetine göre, hâdisâtın tazyikàtından kurtulabilir.  ‘Allah’a tevekkül ettim.’ (Hûd Sûresi: 56.) der, sefine-i hayatta kemâl-i emniyetle hâdisâtın dağlarvâri dalgaları içinde seyran eder. Bütün ağırlıklarını Kadîr-i Mutlakın yed-i kudretine emânet eder, rahatla dünyadan geçer, berzahta istirahat eder, sonra saadet-i ebediyeye girmek için Cennete uçabilir.” (Sözler, Sayfa 284)

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1830 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      BASIN İLAN KURUMU

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU