Aydın Osmaniye Gazetesi

YILBAŞI VE PEYGAMBER UYARILARI

Ali SARIKAYA

01Ocak2016, 11:13

Ali SARIKAYA

Ömrümüzden bir yıl daha akıp gitti. Acısıyla tatlısıyla bir yıl daha yaşadık. Geriye dönüp baktığımızda kulluk yönünden, dünyevi işlerimiz yönünden elimizde neler var, bunun hesabını yapma zamanı geldi. Yaratılış gayemize uygun neler yapabildik, bunun muhasebesini yapmanın tam zamanıdır.

Genel anlamda Müslümanlar büyük sıkıntılar ve ıstıraplar içinde kıvranmaktadırlar. Başlarından bela ve musibet eksik olmuyor. Elleri ile işlediklerinin bedelini hayatları ile ödemeye devam ediyorlar. Yaşadıkları hayatın şablonu Kur’an ayetinin şablonuna aynen uyuyor. Kur’an olayı ne güzel tarif etmiş. “İnsanların elleriyle (bilerek veya bilmeyerek) işledikleri işlerden, fenalıklardan dolayı karada ve denizde fesâd ortaya çıktı. Allah da, belki (pişmanlık duyup) dönerler diye işlediklerinin bir kısmının (cezasını) onlara (Dünya'da) tattıracak.” (Rûm Suresi 30/41)

Bu kadar gözyaşının ve kanın olduğu yerde eğlencelere ayıracak ne zamanımız ne de imkânımız olamaz.

Yılbaşları önemli bir muhasebe vakti olmasına rağmen insanlar bu kısmına bakmıyorlar, işin hay huyunda ve eğlence kısmında oyalanıyorlar. Ne yiyeceklerine, nerede nasıl eğleneceklerine, nereden nasıl haksız kazanç sağlayacaklarına kafa yorar hale geldiler. Bu durum istikameti kaybetme halidir. Ümmeti olduğumuz Peygamber Efendimiz (s.a.v.) asırların ötesinden bizleri uyarıyor ve şöyle diyor: “Ebu Saîd el-Hudrî’nin aktarımına göre, Allah’ın Resûlü şöyle buyurdu:“Sizler karış karış, arşın arşın sizden öncekilerin yolunu izleyeceksiniz/onların inançları ve yaşayışlarını ölçü edineceksiniz. İnsanın giremeyeceği küçük bir keler deliğine girecek olsalar siz de onları takip edeceksiniz.”

(Hz. Peygamberin gelecekle ilgili bu ürpertici açıklaması üzerine biz sahâbîler) sorduk: Ya resûlellah! (İzlerini takip edeceğimiz bu topluluklar) Yahûdiler ve Hıristiyanlar mı olacak? Şöyle buyurdu:  “Ya başka kimler olacaktı?” (Buhari, Enbiya 50; Müslim, İlm 6)

İlmini, fennini, sanatını takip etmek yerine İslam’a uygun düşmeyen davranışlarını takip etmek, medeniyetmiş gibi onları taklit etmek Müslümanlara yakışmıyor. Onlar bizim bayramlarımızda bizim yaptıklarımızı yapma konusunda bir telaş ve kaygıları var mı? Onların bir bayramı olan yılbaşında bizim onlara benzeme çabamız nereden geliyor?

“Ümmetim kendisinden önceki ümmet topluluklarının bir kısmını karış karış, arşın arşın izlemedikçe Kıyamet kopmayacaktır.” Sahâbîler tarafından soruldu: Arkaları sıra gidilecek olan bu topluluklar Farslılar ve Rumlar (İranlılar ve  Bizanslılar) mı olacak Yâ Resûlellah!

“İnsanları onlar temsil etmiyorlar mı? (Elbet onlar olacaklar.)” (Feyzül-Kadîr 6/261 Hn. 7224)

"Kim bir kavme (topluluğa) benzemeye çalışırsa o, onlardandır." (Ebu Davud, libas 4)

         Yılbaşı önemli bir muhasebenin vaktidir. Bir senelik ömrümüz geçti. Ne yaptık, neler yapamadık, bütün bunların düşünülüp değerlendirilme vaktidir.  Kendimiz gibi olmanın, kendimiz gibi yaşamanın vaktidir. Öyleyse buyurun hayatımızın muhasebesini yapalım. Peygamber Efendimizin (s.a.v.) tavsiyeleri ışığında…

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 700 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU