BİLİM KOLEJİ ÖĞRENCİ ANNELERİ İLE BİR SOHBET-1

Ali SARIKAYA

10Aralık2015, 22:43

Ali SARIKAYA

         5 Aralık 2015 Cumartesi günü Osmaniye Bilim Koleji öğrenci anneleri ile “ebeveyn çocuk ilişkileri” üzerine bir sohbet gerçekleştirdik. Okulun Mehmet Akif salonunda yapılan sohbette anne-baba ve çocuk ilişkilerini konuştuk. Sohbete konuşmacı olarak iştirak ettim. Sohbet ettiğimiz konuların bir özetini paylaşmak istiyorum.

         Eğitimin temel taşları, öğretmen, öğrenci ve velilerdir. Bu üçünün birlikte yürümesi, kaliteyi artırmakta ve başarıyı getirmektedir. Öğrenci velilerinin, eğitime aktif bir şekilde katılmaları önemlidir. Bilim Koleji bu üçlü sacayağını sağlıklı bir şekilde yürütmekte iyi bir yere sahiptir.

         "Evlad kokusu, cennet kokusudur." (Câmiü’s-Sağîr, 2/2285)

         İnsan bir yolcudur. Sabavetten gençliğe, gençlikten ihtiyarlığa, ihtiyarlıktan kabre, kabirden haşre, haşirden ebede kadar yolculuğu devam eder. Çocukluk ve gençlik çağı ömrün önemli bir bölümünü teşkil etmektedir. “Delikanlı”lık çağında, hayatını perişan edecek yanlışlıklara düşmemesi, istikametini koruması için ebeveynin tecrübesine ve birikimine ihtiyaç büyüktür. Onun için gençliğin eğitimi, geleceğin inşası anlamına gelmektedir. Milletin ve memleketin geleceğidir.

         İnsanlar, hayatta her şeyi öğrenmeye muhtaç olarak dünyaya gelirler. Onların kemali öğrenme ile olacaktır. Kabiliyetlerini öğrenerek geliştirmek zorundadırlar. Dolayısı ile mahiyet itibariyle her şey ilme ve bilgiye bağlıdır. Duygularına yaratılıştan bir sınır konmadığı için hissiyat ve duyguları haddi aşma özelliğine sahiptir. İstikametini koruması ve haddi aşmaması için sınırlar konması gerekmektedir. Bunu da dinlerin getirmiş olduğu kurallarla yapmaktadır. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu hak dinlerden, bugün için İslam’dan öğrenmekteyiz.

         Eğitim, ‘Rab’ isminin yansımasıdır. Rab kelimesi, terbiye etmek, sahiplenmek, zararlı şeylerden korumak demektir. Beslemek, büyütmek, kemale erdirmektir. Allah, gönderdiği peygamberler ve kitaplar aracılığı ile insanları eğitmeye ve “terbiye” etmeye çalışmaktadır. Onun için eğitim ve öğretim hayat boyu devam etmektedir.

         Çocukların eğitiminde anne babaya önemli bir görev yüklenmiştir. “Hepiniz çobansınız ve hepiniz çobanlığını yaptıklarınızdan sorumlusunuz. …. Kişi ailesinin koruyucusu ve eli altında olanlardan sorumludur….” (Buhari, Cuma, 11) Bu peygamber tavsiyesi anne babayı eğitim noktasında sorumlu tutmaktadır. Evlatlarını kurda kuşa yem etmemesi istenmektedir. Onları, çağlarının bilgi ve teknolojileri ile donatıp yetiştirme yükümlülüğünü vermektedir.

         Çocuk eğitimi, evlilikten itibaren başlar. Anne babanın uyumlu olması eğitim için çok önemlidir. Çocukların önündeki rol model onlardır. Çocuklar, onlara bakarak şekilleneceklerdir. Bir anne babanın çocuklarına bırakacağı en iyi miras, iyi bir eğitimdir. Onun için maddi ve dünyevi geleceğinden önce, insani ve İslamî eğitiminin verilmesi, çocuğun geleceğini inşa edecektir.

         Ailenin helal rızıkla beslenmesi de çok önemlidir. Bilgi ve ahlak günahkar gönüllerde yer tutmaz. Haramın binası olmaz. Çocuk terbiyesinin görünmeyen boyutunda helal lokma ile beslenmesi büyük önem taşımaktadır.

         “Ey iman edenler! Kendinizi ve çoluk-çocuğunuzu ateşten koruyun” (Tahrim, 66/6) İlahi emre her anne baba boyun eğmek zorundadır. Yoksa emanete hıyanet cezasına maruz kalacaktır.

Anne ve babaların görevi, çocuğun her istediğini yerine getirip aman mutlu olsun yeter demek değildir. Onun maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde donatılması elzemdir. Bunu yaparken adaletten ve denge demek olan hikmet kanunlarından ayrılmamak gerekmektedir. Sevgiyi bile dengeli vermek gerektir. Sevgi güneş gibidir, çok verirseniz yakar, az verirseniz mahrum kalır.

Hayat; sadece güzel şeylerle devam etmiyor, çocukların sıkıntılara göğüs gerecek, direnecek gücü de elde etmesi gerekmektedir. Sıkıntılar karşısında üzülüp geri çekilmek yerine, çözüm üretip kurtulmanın yolunu aramaya yönelmesini telkin etmek gerekiyor.

Eşlerimiz ve çocuklarımız Allah’ın bize emanetidir, emanetleri mutlaka ehline vermemizi, iyi bir eğitim ve terbiye ile hayata teslim etmemizi emrediyor. (Nisâ 4/ 58) Yuvayı dişi kuş yapar. Kız çocuklarının mutlaka iyi yetiştirilmesi çok önemlidir.

Haftaya devam edelim.

NOT:Yıllarca Osmaniye Ortaokulunda beraber çalıştığımız Mehmet Turan KILIǒın vefatı dolayısı ile kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum.

ali_sarikaya@yahoo.com

 

Bu haber 1208 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU