HER ŞEY BİSMİLLAH DER

Ali SARIKAYA

19Kasım2015, 16:50

Ali SARIKAYA

ALİ SARIKAYA

         Bismillah her hayrın başıdır. Her hayırlı işe besmele ile başlanır. Daha doğrusu başlanması gerekir. Besmele ile başlanmayan işin sonu kesik olacaktır. Çünkü Allah’a dayanmadan, ona güvenmeden, onun adı olmaksızın başlanılan işin sonu gelmeyecektir. Peygamber Efendimiz (a.s.m) her hayırlı işe başlarken besmele çekmemizi emretmiştir. Şöyle buyurmuştur: “Rahmân ve Rahîm olan Allâh’ın ismiyle başlamayan her önemli işin sonu kesiktir.” (Câmiu’s-Sağîr: 6284)

         Besmele, açılmaz denilen kapıları açacak bir anahtardır. O anahtarı elinde taşıyan her kapıyı açacaktır. Çünkü besmele çekerek işe başlamak, bu kainatın sultanına iltica etmek, onun emri ile hareket etmek, onun namına davranmak demektir. Onun adına hareket etmek demektir. Sırtını bir devlete dayayan asker, devleti kadar güçlü demektir. Onun arkasında devletinin gücü vardır. Devleti namına hareket ettiği için devleti kadar gücü vardır.

Şu dünyaya dikkatle bakıldığı zaman olup bitenler şu şekilde görünecektir. “Her şey Cenâb-ı Hakkın nâmına hareket eder ki, zerrecikler gibi tohumlar, çekirdekler, başlarında koca ağaçları taşıyor, dağ gibi yükleri kaldırıyorlar. Demek her bir ağaç "Bismillâh" der; hazîne-i rahmet meyvelerinden ellerini dolduruyor, bizlere tablacılık ediyor.

“Her bir bostan, "Bismillâh" der, matbaha-i kudretten bir kazan olur ki, çeşit çeşit pek çok muhtelif leziz taamlar, içinde beraber pişiriliyor.

“Her bir inek, deve, koyun, keçi gibi mübârek hayvanlar "Bismillâh" der, rahmet feyzinden bir süt çeşmesi olur. Bizlere Rezzâk (rızık veren) nâmına en latîf, en nazîf, âb-ı hayat gibi bir gıdâyı takdim ediyorlar.

“Her bir nebat ve ağaç ve otların ipek gibi yumuşak kök ve damarları "Bismillâh" der, sert olan taş ve toprağı deler, geçer. (Sözler, Sayfa 12)

         Cenab-ı Hak, kudret kalemi ile kainat sayfalarında yazdığı tekvini ayetlerini ihtizaza getirip dalgalandırıyor. Kainattaki zerrelerin hareketleri tesadüfi hareketler değildir. Manasız ve gayesiz hareketler de değildir. Bütün varlıklar, bütün zerreler, atomlar hareketlerine başlamadan önce  "Bismillâh" der. Bu sayede kapasitesinin çok çok üstünde olan yükleri taşır. Buğday tanesi kadar bir çam çekirdeği kocaman bir çam ağacını omuzuna alır ve taşır. Vazifesi bitince de  "Elhamdülillâh" der. Bütün akılları hayrette bırakan sanat güzelliği ve harika bir nakış ortaya koyar. Yaratıcısını metheder. (Sözler, Sayfa 505) Nar ve mısırın tanelerinin dizilişine dikkat eden herkes bunu anlar. O muazzam sanat eserini Allah’tan başka o şekilde düzenleyip dizecek bir kimse yoktur.

         Şu halde, “Bismillâh her hayrın başıdır. Biz dahi başta ona başlarız. Bil ey nefsim! Şu mübârek kelime İslâm nişanı olduğu gibi, bütün mevcudâtın lisân-ı haliyle vird-i zebânıdır.” (Sözler, Sayfa 11)

ali_sarikaya@yahoo.com

Bu haber 1224 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU