Gencin bağışlanan karaciğeri Malatya’da hastaya umut oldu


Açıklama: Osmaniye’de trafik kazası sonrasında kaldırıldığı hastanede 11 gün süren yaşam mücadelesini kaybeden bir gencin bağışlanan karaciğeri Malatya’da bir kişiye nakledildi.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 10Ağustos2019
Geçerli Tarih: 21Şubat2020, 00:48
Site: Akdeniz Gazetesi
URL: http://www.akdenizgazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=21420


Osmaniye’de trafik kazası sonrasında kaldırıldığı hastanede 11 gün süren yaşam mücadelesini kaybeden bir gencin bağışlanan karaciğeri Malatya’da bir kişiye nakledildi.

Osmaniye Devlet Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde 11 gün süren yaşam mücadelesinde beyin ölümü gerçekleşen 20 yaşındaki bir gencin ailesi çocuklarının karaciğerini bağışladı.

Bağışlanan organ Malatya İnönü Üniversite Hastanesinde karaciğer nakli bekleyen hastaya ulaştırılarak umut oldu.

Hastaneden yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Osmaniye Devlet Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde hastanın beyin ölümü gerçekleşmesi sonucunda Ailenin organlarını bağışlaması üzerine ve İlimiz Organ Bağış Koordinatörleri Doktor Ayşe Taş Güvenç ve Hemşire Fethiye Betül Telli Adana Bölge Koordinasyon Merkezi ile iletişime geçmişlerdir. Hastanemizde hazır bulunan Nöroloji ve Anestezi Uzmanlarından oluşan hekimler tarafından hastanın durumu değerlendirilmiş, beyin ölümünün gerçekleştiği organlarının nakledilebilir olduğu tespitinde bulunulmuştur, Ankara Ulusal Koordinasyon Merkezi bilgilendirilerek organ ve doku nakli organizasyonu yapılmıştır.
Organ çıkarımı için Malatya İnönü Üniversite Hastanesi Ekibi, Karaciğer için Osmaniye Devlet Hastanesine gelerek gerekli müdahaleyi yapmış, alınan organ nakledilecek hastanın bulunduğu Malatya iline hava ve karayoluyla ulaştırılmıştır. Organ Çıkarımı Operasyonu 8 Ağustos 2019 tarihinde saat 01:00 da başlamış ve saat:04:15’a kadar devam etmiştir. Bağışlanan organlardan Karaciğer Malatya İnönü Üniversite Hastanesine Karaciğer nakli bekleyen hastaya ulaştırılmış ve 8 Ağustos 2019 tarihinde nakledilerek bir umut olmuştur” Haber Merkezi