Doğu Türkistan’da vakit, zulmü görme ve bitirme vaktidir


Açıklama: Eğitim Bir-Sen Osmaniye Şubesi tarafından Çin’in, Doğu Türkistan’a uyguladığı soykırımı protesto etti.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 08Kasım2018
Geçerli Tarih: 20Mayıs2019, 05:44
Site: Akdeniz Gazetesi
URL: http://www.akdenizgazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=18307


Eğitim Bir-Sen Osmaniye Şubesi tarafından Çin’in, Doğu Türkistan’a uyguladığı soykırımı protesto etti.
Şube Başkanı Mahmut Kahraman, sendika binasında yaptığı açıklamada,
Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı soykırımın, son zamanlarda gittikçe şiddetlendiğini söyledi.
Doğu Türkistan ve milyonlarca insanın, iki emperyalist devletin çıkar kavgasında araç haline getirilmemesi gerektiğini ifade eden Kahraman, şunları kaydetti:
“Eğer dünyanın iyi insanları bu konuyu sahiplenip, zulme karşı bir hat oluşturmazsa, Doğu Türkistan başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde yaşayan mazlumlar iki zalimden birinin zulmüne maruz kalması kaçınılmazdır. Bu yüzden dünyanın bütün iyi insanları zulme karşı güçlü bir hat oluşturmalı, adalet ve özgürlük dünyamıza hakim kılınmak için sorumluluk almalı. Ve hep birlikte haykırmalı; İnsan onuru dokunulmaz, özgürlükler kısıtlanamaz. Çin, Doğu Türkistan’da bir soykırım gerçekleştiriyor. Bunu yaparken de kendince meşrulaştırıcı bazı politik argümanlar geliştiriyor. Zaten modern dünyada bütün katliamlar, zulümler bu kılıf altında, yani masum gibi görünen teoriler ve politik söylemlerle gerçekleştiriliyor. Çin hükümeti de, Doğu Türkistan’daki soykırımı, zulmü gizlemek için “Sosyo-ekonomik reformlar” söylemini kullanıyor”    

Kahraman, Çin’in fikri ıslahat adı altında bir milyondan fazla insanı hapishanelerde tuttuğunu kaydetti.

Çin komünist yönetiminin ‘Kardeş Aile’ projesi adı altında her Doğu Türkistanlının evine bir Çinli erkek yerleştirerek Uygurların aile birliğini dağıttığını belirtti.

Çin’in Doğu Türkistan’da tek orijinal ürünü işkence ve zulüm olduğunu aktaran Kahraman, “Doğu Türkistan İslam Medeniyetinin kadim bölgelerinden biridir. Biz insanlığın vicdan sesi olarak Doğu Türkistan’ın yanında Çinin ve zulmünün karşısındayız. Bizler, insanlık ailesinin onurlu fertleri ve özgürlük sesleri olarak; soykırıma sessiz kalmayacağız, Çin’e karşı ses vermekten geri durmayacağız. Bizler, medeniyetimizin değerlerine yüklenen adil insanlar olarak Doğu Türkistan adaletle, kardeşlerimiz özgürle bulaşana kadar susmayacağız”  diye konuştu.  Haber Merkezi