Osmaniye’de 449 organ bağışı bulunuyor


Açıklama: Osmaniye Sağlık İl Müdürü Hasan Öznavruz, organ ve doku bekleyen hastaların sayısının arttığını, organ nakil sayısının aynı oranda artış göstermediğini belirti.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 08Kasım2018
Geçerli Tarih: 21Nisan2019, 16:01
Site: Akdeniz Gazetesi
URL: http://www.akdenizgazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=18306


Osmaniye Sağlık İl Müdürü Hasan Öznavruz, organ ve doku bekleyen hastaların sayısının arttığını, organ nakil sayısının aynı oranda artış göstermediğini belirti.

Öznavruz, organ bağışı haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, organ bağışı konusunda toplumda, gerek tıbbi, gerekse dini açıdan eğitim ve bilgi eksikliğinin bulunduğunu kaydetti.

Kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesine organ bağışı dendiğini aktaran Öznavruz, yasal düzenleme ile 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan her fert organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabildiğini söyledi.

Organ naklinin son evredeki organ yetmezliği için en iyi hayat kurtarma yolu olduğunu anımsatan Öznavruz, şu ifadelere yer veridi:
“Tıp bilimindeki gelişmeler her geçen gün hız kazanmakta, dünyada ve ülkemizde konusunda uzman hekimlerimizce başarılı nakiller yapılmakta ve hastalarımızın tekrar sağlığına kavuşması sağlanmaktadır. Yeterli personel, tıbbi ve teknik donanıma sahip olmamıza ve yoğun bakım ünitelerinde her gün onlarca hastaya beyin ölümü tanısı konulmasına rağmen kadavra donör sayısındaki yetersizlik nedeniyle organ ve doku bekleyen hastaların sayısı artmakta ancak, organ nakil sayısı aynı oranda artış göstermemektedir. Bunun en büyük nedeni yapılan tüm çalışmalara rağmen hala organ bağışı konusunda toplumda, gerek tıbbi, gerekse dini açıdan eğitim ve bilgi eksikliğinin bulunmasıdır. Bu kapsamda her yıl binlerce kişi organ yetmezliği nedeni ile hayatını kaybediyor. Organ bağışı konusunda duyarlı olalım ve etrafımızdaki kişileri de Organ Bağışı Yapmaya teşvik edelim” 
Öznavruz, ülke genelinde toplam 386 bin 707, Osmaniye’de 449 organ bağışı bulunduğunu sözlerine ekledi. Ümit KAHRIMAN